22 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

উত্তৰ-পূবৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য

18 Apr,2022 06:53 PM, by: Jyoti Rekha Kalita
1 minute read Total views: 1942
0 Like 0.0

উত্তৰ-পূব ভাৰত গঠিত হৈছে আঠখন ৰাজ্য, অৰুণাচল প্ৰদেশ, অসম, মেঘালয়, মণিপুৰ, মিজোৰাম, নাগালেণ্ড, ত্ৰিপুৰা আৰু ছিকিমক সাঙুৰি। উত্তৰ-পূবৰ লোকসকলে প্ৰায়ে অঞ্চলটোৰ অনুন্নয়নৰ বাবে তীব্ৰ অসন্তুষ্টি প্ৰকাশ কৰে। এই অঞ্চলৰ চোৱাচিতা আৰু বিকাশৰ বাবে ১৯৭১ চনত উত্তৰ-পূব পৰিষদ (এন.ই.চি) সৃষ্টি কৰা হৈছিল। দেশৰ এই অংশটোৱে চীন, নেপাল, ভূটান, ম্যানমাৰ আৰু বাংলাদেশৰ সৈতে আন্তৰ্জাতিক সীমা ভাগ বতৰা কৰে।

উত্তৰপূৰ্বাঞ্চল এক পাহাৰ আৰু সমভূমিৰ দেশ য'ত বিলাসী সেউজীয়া আৱৰণ আৰু বিভিন্ন ধৰণৰ বিৰল, বিদেশী উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণী আছে। প্ৰতিখন ৰাজ্যৰে ইখনতকৈ আনখনতকৈ অধিক ধুনীয়া, প্ৰত্যেকৰে নিজা সংস্কৃতি আৰু লোকবিশ্বাস আছে, প্ৰত্যেকৰে নিজা আকৰ্ষণ আছে। বাকী পৃথিৱীৰ পৰা দুৰ্গম অঞ্চলবোৰৰ দৰে উত্তৰপূৰ্বাঞ্চলৰ বেছিভাগ প্ৰাকৃতিক বৈচিত্ৰতা বৰ্তি থকাৰ বাবে ই ভাগ্যৱান আৰু আধুনিকীকৰণৰ পৰা কিছু পৰিমাণে অস্পৃশ্য হৈ আছে। উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ ৰাজ্যবোৰৰ সমৃদ্ধ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য আছে আৰু ইয়াক সঠিকভাৱে মিনি ইণ্ডিয়া বুলি কোৱা হ'ব পাৰে। সেয়েহে, এই অঞ্চলৰ সংস্কৃতিবোৰ আন ৰাজ্যৰ লোকসকলৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিবলৈ, অক্টাভে অঞ্চলটোৰ কলা, শিল্প, সংগীত, খাদ্য আৰু পোছাক প্ৰদৰ্শন কৰি বিভিন্ন শৈল্পিক ফ্লেভাৰ প্ৰদৰ্শন কৰা আৰম্ভ কৰে। অক্টাভ উৎসৱ (আঠখন ৰাজ্যৰ প্ৰতীক) বিশেষভাৱে আঠখন ৰাজ্যৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যক কেন্দ্ৰীভূত কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছেপ্ৰথম অক্টাভ ২০০৬ চনত দিল্লীত অনুষ্ঠিত হৈছিল। উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ তেনে কিছুমান বিশেষ উৎসৱ তথা নৃত্যশৈলীৰ বিষয়ে তলত উল্লেখ কৰা হৈছে-

বিহু (অসম): বহাগ বিহু তথা ৰঙালী বিহু হৈছে অসমৰ জাতীয় উৎসৱ। বহাগৰ এক তাৰিখৰ পৰাই অসমীয়া নৱবৰ্ষৰ প্ৰথমটো দিনৰ আৰম্ভনি হয়। উৎসৱটো এপ্ৰিলৰ মাজভাগত অনুষ্ঠিত হয় আৰু বিহু নৃত্যৰ উদ্দেশ্য হৈছে ঋতুগত আত্মা উদযাপন আৰু অনুকৰণ কৰা, উৰ্বৰতা আৰু আবেগ উদযাপন কৰা। বিহু নৃত্য হৈছে ভাৰতৰ অসম ৰাজ্যৰ এক থলুৱা লোক নৃত্য যি বিহু উৎসৱৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আৰু অসম সংস্কৃতিৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ। এটা গোটত পৰিৱেশন কৰা, বিহু নৃত্যশিল্পীসকল সাধাৰণতে যুৱক-যুৱতী হয়, আৰু নৃত্য শৈলীত দ্ৰুত পদক্ষেপ, আৰু দ্ৰুত হাতৰ চলাচল থাকে। নৃত্যশিল্পীসকলৰ পৰম্পৰাগত পোছাক ৰঙা আৰু মুগা বৰণীয়া হয় চাৰিওফালে, যিয়ে আনন্দ আৰু শক্তি সূচায়।

দাহাল থুংৰি (অসম): দাহাল থুংগ্ৰী নৃত্য বড়ো মহিলাসকলে তৰোৱাল আৰু ঢালেৰে পৰিৱেশন কৰে। সামগ্ৰিকভাৱে সম্প্ৰদায়ৰ সুৰক্ষা আৰু কল্যাণৰ বাবে বাথৌ পূজাৰ সময়ত (বাথৌ ঈশ্বৰৰ উপাসনা) সময়ত এই নৃত্য পৰিৱেশন কৰা হয়। বাথৌ হৈছে বড়োসকলৰ ধৰ্ম। বড়ো ভাষাত দাহালৰ অৰ্থ হৈছে ঢাল আৰু থুংৰি মানে তৰোৱাল।

সত্ৰীয়া নৃত্য (অসম),

সত্ৰীয়া নৃত্য, হৈছে এক মুখ্য ভাৰতীয় শাস্ত্ৰীয় নৃত্য। ই হৈছে অসমৰ কৃষ্ণকেন্দ্ৰিক বৈষ্ণৱ ধৰ্ম মঠত উৎপত্তিৰ সৈতে এক নৃত্য-নাটক প্ৰদৰ্শন কলা। মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱে আৱিস্কাৰ কৰিছিল এই নৃত্য শৈলীৰ।

জুজু-ঝা-ঝা: (অৰুণাচল প্ৰদেশ)

এইটো অৰুণাচল প্ৰদেশৰ নিশি জনজাতিৰ এটা লোক নৃত্য। এইটো ধান আৰু বাজৰাৰ শস্য চপোৱাৰ সময়ত কৰা হয়। জুৰ্পি নামৰ ৰীতি-নীতি পালন কৰি শস্যবোৰ শস্যশস্যবোৰ শস্যদানালৈ অনা হয়। এই লোক নৃত্যত মহিলাসকলে শস্যৰ পুষ্টি প্ৰদান কৰা প্ৰকৃতি, ইয়াক চপোৱা আৰু বীজবোৰ কেনেদৰে শস্যঘৰলৈ আহিবলৈ নিৰ্দেশনা দিয়া হয় বৰ্ণনা কৰে। শস্য চপোৱাৰ অন্তিম দিনটোত, বিশ্বাস কৰা হয়, শস্যৰ আত্মাও শস্যদানালৈ অনা হয়।

বসন্ত ৰাছ লীলা (মণিপুৰ):

ই হৈছে এক দলীয় প্ৰদৰ্শন, ইয়াৰ নিজা অনন্য পোছাক, নান্দনিকতা, সন্মিলন আৰু প্ৰদৰ্শনৰ সৈতে জড়িত এক নৃত্যশৈলী। মণিপুৰী নৃত্য নাটিকাখন, বেছিভাগ অংশৰ বাবে, হাত আৰু শৰীৰৰ ওপৰৰ ভঙ্গীৰ ওপৰত অধিক গুৰুত্ব দিয়া এক প্ৰদৰ্শনৰ দ্বাৰা চিহ্নিত কৰা হয় যি সুন্দৰ, তৰল আৰু পাপপূৰ্ণ।

মুংগিয়ান্টা হাৰ্ভেষ্ট ডান্স (নাগালেণ্ড):

এইয়া হৈছে নাগালেণ্ডৰ লোথা জনজাতিৰ শস্য চপোৱা নৃত্য। শস্য চপোৱাৰ পিছত লোথা জনজাতিৰ মহিলাসকলে গান আৰু নৃত্য কৰি টোখু এমঙউৎসৱ উদযাপন কৰে। আনন্দময় নিৰ্মাণৰ বাবে নৃত্য আৰু ইজনে সিজনৰ সৈতে প্ৰেম আৰু আশীৰ্বাদ ভাগ বতৰা কৰা। তেওঁলোকে বিশ্বাস কৰে যে যদি তেওঁলোকে ইজনে সিজনক ভাল নাপায় তেন্তে শস্যৰ বিশাল স্তূপ একত্ৰিত কৰাৰ কোনো মূল্য নাই।

মাস্ক ডান্স (মেঘালয়):

ধৰ্মীয় আৰু সাংস্কৃতিক পৰম্পৰাৰ অংশ এই নৃত্যৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে দেৱতাক ভৱিষ্যতবাণী কৰা, দুষ্ট ৰজাক হত্যা কৰা আৰু প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ, ৰোগ আৰু মহামাৰীৰ ক্ৰোধৰ পৰা জনসাধাৰণক সুৰক্ষিত কৰা আৰু অঞ্চলটোৰ লোকসকলৰ বাবে স্বাস্থ্য, সুখ আৰু সমৃদ্ধি নিশ্চিত কৰা।

চেৰাও নৃত্য (মিজোৰাম):

চেৰাও মিজোৰামৰ এক আকৰ্ষণীয় নৃত্য। এই নৃত্যক বাঁহ-নৃত্য বুলিও কোৱা হয় আৰু সকলো উৎসৱৰ অনুষ্ঠানত পৰিৱেশন কৰা হয়। এই নৃত্যত মাটিত ধৰি ৰখা দুযোৰ দীঘল বাঁহ একেলগে হাততালি দিয়া হয় যিয়ে এটা সংগীতৰ শব্দ প্ৰস্তুত কৰে যি নৃত্যৰ ছন্দ গঠন কৰে। পথালিকৈ ৰখা বাঁহবোৰত সহায়ক আধাৰ আছে। পৰম্পৰাগত ৰঙীন পোছাক পৰিধান কৰা মহিলা নৃত্যশিল্পীসকলে বাঁহৰ তালে ৰে নৃত্য কৰে। চেৰাও নৃত্য দক্ষতা আৰু সময়ৰ আশ্চৰ্যকৰ প্ৰদৰ্শনৰ সৈতে শৈলীত অনন্য।

হোজাগিৰি নৃত্য (ত্ৰিপুৰা):

মাইনুমা নামৰ সম্পদৰ দেৱীক আহ্বান কৰিবলৈ এপ্ৰিলত উদযাপন কৰা এক উৎসৱৰ সময়ত হোজাগিৰি নৃত্য পৰিৱেশন কৰা হয়। এইটো ত্ৰিপুৰাৰ ৰিয়াং সম্প্ৰদায়ৰ এটা জনপ্ৰিয় লোক নৃত্য। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে যদি দেৱী মাইনুমা তেওঁলোকৰ ওপৰত সন্তুষ্ট হয় তেন্তে তেওঁ তেওঁলোকক প্ৰচুৰ শস্যৰ আশীৰ্বাদ দিব। এই নৃত্যত হাত আৰু শৰীৰৰ ওপৰৰ অংশৰ চলাচল কিছু পৰিমাণে সীমাবদ্ধ থাকে আনহাতে কঁকালৰ পৰা ভৰিলৈ চলাচল লাহে লাহে সংবেদনশীল ভাৱে কৰা হয়। নৃত্যশিল্পীসকলে মূৰত বটল এটা লৈ মাটিৰ কলহৰ ওপৰত থিয় হয় আৰু বটলটোত এটা পোহৰৰ চাকি সন্তুলিত থাকে।

সিংঘী চাম বা স্নো লায়ন (ছিকিম):

সিংঘী চাম ছিকিমৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ লোক নৃত্য। এই নৃত্যত, শিল্পীসকলে নিজকে স্নো সিংহ হিচাপে সজায় আৰু ৰিং-মাষ্টাৰৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি নৃত্য প্ৰদৰ্শন কৰে। বৰফৰ সিংহক পাহাৰীয়া ৰাজ্য ছিকিমৰ সংস্কৃতিৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। বৰফৰ সিংহ এটা পৌৰাণিক প্ৰাণী আৰু ছিকিমৰ মানুহে বিশ্বাস কৰে যে যদি কোনোবাই জন্তুটো দেখে ই তেওঁৰ বাবে ভাগ্য কঢ়িয়াই আনে। সৌভাগ্যৰ সাংস্কৃতিক প্ৰতীক এই নৃত্যৰূপত উজ্জ্বল হৈ পৰে।

থাবাল চোংবা লোক নৃত্য, মণিপুৰ

থাবাল চোংবা ভাৰতীয় মণিপুৰ ৰাজ্যৰ অন্যতম বিখ্যাত লোক নৃত্য। নৃত্যটোক 'চন্দ্ৰালোকৰ দ্বাৰা নৃত্য' বুলিও কোৱা হয়। থাবাল চোংবাৰ এই লোক নৃত্যৰ দ্বাৰা ইয়াওচাঙৰ উৎসৱটো স্মৰণ কৰা হয়। এই থাবাল চোংবা নৃত্যৰ বিষয়ে এটা অতি আমোদজনক তথ্য আছে আৰু এইটো হ'ল পৰম্পৰাগত কাংলিচা পিতৃ-মাতৃয়ে তেওঁলোকৰ ছোৱালীক বাহিৰলৈ গৈ ল'ৰাৰ সৈতে কথা পাতিবলৈ নিদিয়ে।

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.