04 October, Tue 2022
support@thecriticalscript.com
Blog image

এলাৰ্জিৰ সৃষ্টি কৰা ৰাসায়নিক পদাৰ্থসমূহ

06 Mar,2022 06:55 PM, by: Jyoti Rekha Kalita
1 minute read Total views: 348
2 Likes 5.0

যেতিয়া আপুনি পুনৰ এলাৰ্জেনৰ সংস্পৰ্শলৈ আহে, এই এণ্টিবডীবোৰে কেইবাটাও ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ ৰাসায়নিক পদাৰ্থ মুকলি কৰিব পাৰে, যেনে হিষ্টামাইন, যাৰ ফলত এলাৰ্জিৰ লক্ষণ দেখা দিয়ে। সাধাৰণ এলাৰ্জি ট্ৰিগাৰৰ ভিতৰত আছে: বায়ুবাহিত এলাৰ্জেন, যেনে পৰাগ, পশুৰ ডেণ্ডাৰ, ধুলিৰ ঘুণ। আজিকালি আগতকৈ অধিক লোক এলাৰ্জিত ভুগি আছে। কিছুমান মানৱ-নিৰ্মিত ৰাসায়নিক পদাৰ্থই সেইবোৰ সৃষ্টি কৰে, কিন্তু সেয়েহে প্ৰাকৃতিকভাৱে পৰাগ, উদ্ভিদ আৰু খাদ্যৰ দৰে এলাৰ্জেন হ'ব পাৰে। ঔদ্যোগিকৰণৰ পিছৰে পৰা, হাপানি আৰু সংস্পৰ্শ ডাৰ্মাটাইটিছৰ দৰে এলাৰ্জিক ৰোগৰ প্ৰচলন যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে। ইয়াৰ একাধিক কাৰণ আছে, এটা সম্ভৱ কাৰণ হ'ল আমি আগৰ তুলনাত বহুতো অধিক ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিছোঁ। এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়া তুলনামূলকভাৱে সৰু, যেনে ছালৰ খজুৱতি আৰু ৰঙা পৰা, গুৰুতৰ লৈকে, যেনে জীৱনৰ বাবে বিপদজনক এনাফিলেক্টিক প্ৰতিক্ৰিয়া, এলাৰ্জেন কিমান শক্তিশালী তাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি। অৱশ্যে, মানুহে এক নিৰ্দিষ্ট এলাৰ্জেনৰ প্ৰতি একে ধৰণে প্ৰতিক্ৰিয়া নকৰে, এলাৰ্জি সৃষ্টি কৰা পদাৰ্থ। গতিকে আপোনাৰ নিজৰ শৰীৰৰ প্ৰতিক্ৰিয়াবোৰ জনা আৰু আপুনি যিমান পাৰে আপোনাৰ পৰিৱেশ পৰিচালনা কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

ক্ৰমিয়াম, যাক বহু বছৰ ধৰি চামৰাৰ সামগ্ৰী যেনে জোতা, হাতমোজা আৰু হেণ্ডবেগত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ই চামৰাক অধিক নমনীয়তা প্ৰদান কৰে। অৱশ্যে, ক্ৰমিয়াম চামৰাৰ পৰা এজন ব্যক্তিৰ ছাললৈ ওলাই যাব পাৰে যাৰ ফলত কিছুমান লোকৰ এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়া হয়। অনুমান কৰা হৈছে, ক্ৰমিয়ামৰ ব্যৱহাৰ সীমিত হোৱাৰ পিছত, প্ৰতি বছৰে ১১,০০০ নতুন এলাৰ্জি ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰা হৈছে। এলাৰ্জিৰ ফলত শৰীৰৰ সেই অংশ প্ৰভাৱিত হয় যি এলাৰ্জেনৰ সংস্পৰ্শলৈ আহে।

কেইটামান এলাৰ্জেনিক পদাৰ্থৰ বিষয়ে তলত উল্লেখ কৰা হৈছে-

১) গহনাবোৰত থকা নিকেল ছালৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ ফলত ঘা হ'ব পাৰে।

২) স্প্ৰে পেইণ্ট আৰু তৰল চালৰ আৱৰণত ব্যৱহৃত মিথাইলেনিডিফেনাইল ডাইচ'চাইনেট (এম.ডি.আই.) হৈছে এক প্ৰসিদ্ধ শ্বাসতন্ত্ৰৰ সংবেদনশীলতা যি উশাহত ল'লে এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়া সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

৩) চামৰাৰ সামগ্ৰীত ব্যৱহৃত ক্ৰমিয়ামৰ ফলত ছালৰ এলাৰ্জি হ'ব পাৰে।

৪) ডাইমিথাইলফুমাৰেট (ডি.এম.এফ) নামৰ এক এণ্টিমোল্ড ৰাসায়নিক পদাৰ্থ, সাধাৰণতে উপভোক্তা সামগ্ৰী যেনে জোতা আৰু চোফাৰ সৈতে থকা চেচেটত ব্যৱহাৰ কৰা হয় পদাৰ্থটো সামগ্ৰীটোত আৰু এজন ব্যক্তিৰ ছাললৈ স্থানান্তৰ কৰিব পাৰি, যাৰ ফলত এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়া যেনে খজুৱতি, ৰঙা পৰা আৰু জ্বলা-পোৰা হয়।

আপুনি কি কৰিব পাৰে?

যদি আপোনাৰ এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়া হয় আৰু আপুনি ভাবে যে ই ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ ফলত হ'ব পাৰে, আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক আৰু প্ৰতিক্ৰিয়াৰ কাৰণ কি চিনাক্ত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক। উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি আপুনি ৱাছিং প্ৰডাক্ট এটাত পদাৰ্থ এটাৰ প্ৰতি এলাৰ্জি থকা বুলি সন্দেহ কৰে, আপুনি আপোনাৰ চিকিৎসকৰ এপইণ্টমেণ্টলৈ উপাদানবোৰৰ সৈতে লেবেলটো আনিব পাৰে।

কিছুমান লোকৰ বাবে, চেম্পু, প্ৰসাধন সামগ্ৰী আৰু ডিটাৰ্জেণ্টৰ ৰাসায়নিক পদাৰ্থই এলাৰ্জিক ছালৰ প্ৰতিক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

এলাৰ্জিৰ কাৰণসমূহঃ

এই প্ৰতিক্ৰিয়াবোৰ যাক আপোনাৰ চিকিৎসকে এলাৰ্জিক ডাৰ্মাটাইটিছ বুলি কয় তেতিয়া হয় যেতিয়া আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে সাধাৰণতে ক্ষতিহীন ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ প্ৰতি অত্যাধিক প্ৰতিক্ৰিয়া কৰে। সেইবোৰ আপুনি বাৰে বাৰে সংস্পৰ্শলৈ অহা সামগ্ৰীবোৰত থাকিব পাৰে, যেনে ক্লিনাৰ, 'লন, চুলিৰ ৰং, আৰু ব্যক্তিগত যত্নৰ সামগ্ৰী। আনকি আপুনি সেইবোৰ আগতে ব্যৱহাৰ কৰিলেও, আপোনাৰ প্ৰতিক্ৰিয়া হ'ব পাৰে। প্ৰসাধন সামগ্ৰী আৰু ব্যক্তিগত যত্নৰ সামগ্ৰীবোৰত যথেষ্ট সম্ভাৱ্য এলাৰ্জেন থাকে, আপুনি এলাৰ্জিক হ'ব পাৰে।

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

1 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.