28 May, Sun 2023
support@thecriticalscript.com
Blog image

শেলাই আৰু পৰিৱেশত ইয়াৰ অনুদান

10 Feb,2022 05:38 PM, by: Jyoti Rekha Kalita
1 minute read Total views: 479
2 Likes 0.0

বিশ্বৰ আটাইতকৈ কাৰ্যকৰী কাৰ্বন পৃথকীকৰণকাৰীবোৰৰ ভিতৰত এটা হৈছে স্ফাগনাম জাতি বিধ, য’ত ৩০০ ৰো অধিক প্ৰজাতিৰ শেলাই আছে আৰু ইয়াক পিট মছ বুলিও জনা যায়। যদি এই শেলাইবোৰ একেলগে জ্বলে, ই মাহ অথবা বছৰলৈকে কাৰ্বন ডাই অক্সাইডৰ উৎপাদন কৰিব পাৰে, এনেদৰে জলবায়ু পৰিৱৰ্তন দ্ৰুত কৰিব পাৰে।

উত্তৰৰ বেছিভাগ পিটলেণ্ডৰ মজিয়াত স্ফাগনাম মছে আধিপত্য বিস্তাৰ কৰে আৰু সেইবোৰ হৈছে পিটৰ মুখ্য উৎস। সেয়েহে, এইবোৰ নমুনা সংগ্ৰহৰ বাবে মুখ্য প্ৰজাতি আৰু পৰিৱেশ পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰতি পিটলেণ্ডৰ সঁহাৰি বুজাৰ বাবে এটা কেন্দ্ৰীয় অধ্যয়ন গোট। পাৰিপাৰ্শ্বিক ক্ষেত্ৰত, স্ফাগনামক পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ অভিযন্তা হিচাপে চাব পাৰি, ই জেকা, এচিডিক, পুষ্টিহীন আৰু এনোক্সিক বাসস্থান গঠন কৰে (ভেন ব্ৰিমেন, ১৯৯৫)। এনে পৰিৱেশ শেলাই বৰ্গীয় উদ্ভিদৰ বাবে প্ৰতিকূল আৰু স্ফাগনামক প্ৰতিযোগিতামূলক সুবিধা প্ৰদান কৰে। শেলাই হৈছে সৰল ঘন গোট খোৱা উদ্ভিদ যি সাধাৰণতে ছাঁত বিকশিত হয়। তেওঁলোকক শেহতীয়াকৈ তেওঁলোকৰ নিজা প্ৰকাৰৰ ব্ৰায়ফাইট হিচাপে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা হৈছে আৰু তেওঁলোকৰ ইতিবাচক পাৰিপাৰ্শ্বিক প্ৰভাৱৰ বাবে বাগিচা সম্প্ৰদায়ৰ মাজত এক সুনাম গঢ়ি তুলিছে। সাধাৰণতে বিশ্বাস কৰা হয় যে শেলাই হৈছে দুৰ্বলভাৱে বিকশিত উদ্ভিদ যাক কেৱল আলংকাৰিক উদ্দেশ্যৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি, সেয়া সত্যৰ পৰা বহু দূৰত। শেলাই উদ্ভিদবোৰ পৃথিৱীত পৰিৱেশৰ ক্ষতি নকৰাকৈ দীৰ্ঘদিন ধৰি জীয়াই আছে।

শেলাইৰ কোনো ফুল, বীজ বা শিপা নাই। এই উদ্ভিদে শিপাৰ পৰিৱৰ্তে এটা কোষপাতৰ মাজেৰে খাদ্য যোগান ধৰে, অযৌনভাৱে বৃদ্ধি হ'ব পাৰে, আৰু বতাহ বা পানী সমৰ্থিত বীজাণু বিচ্ছুৰণ চক্ৰৰ দ্বাৰা প্ৰজনন কৰে। মছৰ এটা মুখ্য লাভালাভ হৈছে যে তেওঁলোকক সাৰ, কীটনাশক বা তৃণনাশকৰ প্ৰয়োজন নহয় যি তেওঁলোকক অতি পৰিৱেশ অনুকূল আৰু বহুতো বাগিচাৰ ব্যৱহাৰৰ বাবে যথেষ্ট সস্তা বিকল্প কৰি তোলে।

আনহাতে, আপুনি হয়তো শুনা নাই বা এই বেছি চিন্তা কৰা নাই, কিন্তু ফাইটোপ্লাঙ্কটন, বিশ্বৰ মহাসাগৰত বিকশিত হোৱা আণুবীক্ষণিক উদ্ভিদবোৰ হৈছে মহাসাগৰীয় খাদ্য জালৰ আধাৰ।

যদিও ক্ষুদ্ৰ, শেলাই সমূহ গ্ৰহটোৰ উৎপাদনশীলতাৰ আধা অংশৰ বাবে দায়বদ্ধ, আৰু সালোক-সংশ্লেষণৰ জৰিয়তে প্ৰায় সকলো সামুদ্ৰিক পৰিৱেশ তন্ত্ৰ আৰু বহুলোকে নিৰ্ভৰ কৰা মীন পালনৰ বাবে শক্তিৰ উৎস।

শক্তি যোগানৰ উপৰিও, বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ ফাইটোপ্লাঙ্কটনে সাগৰত বিভিন্ন সেৱা প্ৰদান কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, নাইট্ৰজেন-ফিক্সিং। ফাইটোপ্লাঙ্কটনে মাটিত মাহজাতীয় শস্যৰ দৰে একে ভূমিকা পালন কৰে। এইবোৰে পোনপটীয়াকৈ সাগৰত বায়ুমণ্ডলীয় নাইট্ৰজেন ঠিক কৰে, আৰু সেয়েহে গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টিৰ ভাণ্ডাৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

আন কিছুমান যেনে ডায়েটম, বেছি পৰিমাণত আৰু দ্ৰুতগতিত ডুব যায় কিয়নো সেইবোৰত ফ্ৰুষ্টুল নামৰ গধুৰ সজ্জিত খোলা থাকে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে ই গভীৰ সাগৰত কাৰ্বন ডুবাই দিয়ে, আৰু বায়ুত কাৰ্বনৰ পৰিমাণ সন্তুলিত কৰে।

শেলাইৰ প্ৰকৃতিৰ প্ৰতি উপকাৰসমূহঃ

  1. শেলাইক প্ৰদূষকৰ প্ৰয়োজন বা উৎপাদন নকৰেঃ বিকাশত সহায় কৰিবলৈ শেলাইক কোনো মাটিৰ পৰিপূৰকৰ প্ৰয়োজন নহয়। দৰাচলতে, যিকোনো প্ৰকাৰৰ সাৰ শেলাইৰ বিকাশৰ বাবে বিপৰীত আৰু ক্ষতিকাৰকহে হ'ব পাৰে। সাধাৰণতে সাৰত পোৱা নাইট্ৰজেনৰ উচ্চ স্তৰৰ, আৰু বাহিৰাকৈ যোগ কৰা পুষ্টি বোৰ শেলাইৰ বাবে অত্যাধিক তীব্ৰ আৰু ই ইয়াৰ কৰ্মক্ষমতা কম কৰিব। মছৰ প্ৰায় সকলো উদ্ভিদৰ ৰোগৰ সৈতে যুঁজিবলৈ এটা প্ৰাকৃতিক এণ্টিবায়টিক ক্ষমতা আছে।
  2. শেলায়ে গোলকীয় কাৰ্বন চক্ৰৰ সৈতে যুঁজিব পাৰেঃ কাৰ্বন পৃথকীকৰণ হৈছে এক প্ৰক্ৰিয়া য'ত বায়ুমণ্ডলৰ পৰা কাৰ্বন সংগ্ৰহ কৰা হয় আৰু জলবায়ুৰ পৰিৱৰ্তন ৰক্ষা কৰা দীৰ্ঘম্যাদী সঞ্চয়ত সঞ্চিত কৰা হয়। শেলায়ে ভুমিভাগৰ ৩% আৱৰি ৰাখে আৰু ভূমিৰ আন যিকোনো উদ্ভিদতকৈ সম্ভৱতঃ অধিক কাৰ্বন সংৰক্ষণ কৰে। এই শেলাইবোৰ পৰিৱেশৰ বাবে অত্যন্ত লাভজনক, অৱশ্যে দুৰ্ভাগ্যবশতঃ, বন আৰু কৃষি পৰিষ্কাৰ কৰাকে ধৰি মানুহৰ কাৰ্যকলাপৰ দ্বাৰা এক বৃহৎ শতাংশ শেলাই ধ্বংস হৈছে। ইণ্ডোনেছিয়াত প্ৰতি বছৰে প্ৰায় ২৫০,০০০ একৰ (Acre) মাটি হেৰুৱায়।
  3. শেলায়ে ধুমুহাৰ পানীনিষ্কাশনৰ সৈতে যুঁজিব পাৰেঃ শেলায়ে অত্যাধিক শীতৰ বতৰৰ বহুতো সমস্যাপূৰ্ণ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ সমাধান হিচাপে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। প্ৰচণ্ড বৰফৰ ধুমুহাৰ বাবে সাধাৰণতে সমগ্ৰ চহৰত বৃহৎ পৰিমাণৰ নিমখ ব্যৱহাৰ কৰাৰ প্ৰয়োজন হয়। এই নিমখ যিকোনো উপলব্ধ মাটিলৈ গলি যাব আৰু অৱশেষত ভূগৰ্ভস্থ পানীত শেষ হ'ব। তদুপৰি, শোষিত নোহোৱা পানীয়ে ৰাস্তাৰ প্ৰদূষক বোৰ তুলি ল'ব পাৰে আৰু হ্ৰদ, নদী আৰু উপকূললৈ নিষ্কাশন কৰিব পাৰে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ভূতাত্ত্বিক জৰীপে প্ৰতিবেদন দিছে যে "ষ্টৰ্মৱাটাৰে সাম্ভাব্য প্ৰদূষক বোৰ তুলি লয় য'ত অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে পলস, পুষ্টি (সাৰৰ পৰা), বেক্টেৰিয়া (পশু আৰু মানুহৰ আৱৰ্জনাৰ পৰা), কীটনাশক (লন আৰু বাগিচাৰ ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ পৰা), ধাতু (ছাদ আৰু পথৰ পৰা), আৰু পেট্ৰ'লিয়াম উপ-সামগ্ৰী (লিক কৰা বাহনৰ পৰা) ইত্যাদি। শেলায়ে এই সকলো প্ৰদূষিত পানীৰ বিৰুদ্ধে জীয়াই থাকিব পাৰে আৰু পানীৰ নিষ্কাশন হ্ৰাস কৰিবলৈ বাফাৰ হিচাপে কাম কৰি আছে।
  4. খহনীয়া নিয়ন্ত্ৰণ আৰু বান প্ৰশমনঃ বহুতো শেলাইৰ প্ৰজাতিয়ে মাটিক ধৰি ৰাখে আৰু ইয়াৰ খহনীয়া হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰে। পলিট্ৰিচুম কমিউন, এই প্ৰজাতিটো ৰ'দৰ ঠাইতো খহনীয়াৰ উদ্বেগৰ এক উৎকৃষ্ট সমাধান। ইয়াৰ দীঘল ৰাইজইডবোৰে স্থিৰভাৱে ৰঙা মাটি, নুৰি আৰু বালিৰ চাবষ্ট্ৰেটবোৰ স্থিতিত ৰাখে। থিয়, প্ৰায় সম্পূৰ্ণ উলম্ব ঢালবোৰ একেলগে ধৰি থাকে কিয়নো সৰু পোগোনেটাম শেলায়ে উন্মুক্ত চাবষ্ট্ৰেটত লাগি থাকে। শেলাই পাতৰ শোষণকাৰী গুণাগুণৰ বাবে ভূগৰ্ভস্থ পানীৰ স্তৰত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ দ্ৰুত গতিত পানী লেহেম হয়। মানুহৰ বাবে পিট বগৰ ধ্বংস আৰু অনুৰূপ হ্ৰাস কৰিব পাৰি আৰু শেলাই পুনৰ গজাবলৈ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ব্যৱস্থাপনা পদ্ধতিৰ প্ৰয়োগ কৰিব পাৰি। ৱেলছৰ বেংগৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গৱেষকসকলে বৰ্তমান অনুসন্ধান কৰি আছে যে শেলাইৰ দ্বাৰা স্থিৰতা প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ বিকাশৰ হাৰ কেনেদৰে বৃদ্ধি কৰা হ'ব পাৰে।

উৎস সমূহঃ

https://icareaircare.com/

https://theconversation.com/

http://www.gogreen.org/

https://www.researchgate.net/


Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.