29 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

উত্তৰ - পূৱ ভাৰতৰ ৬ খন বিখ্যাত বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য

12 Sep,2022 06:26 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 1658
2 Likes 0.0

চহকী বনাঞ্চল আৰু বন্যপ্ৰাণীৰ  সুখদায়ক পৰিৱেশৰ বাবে,উত্তৰ পূব ভাৰতত অগণন সংখ্যক বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আছে। ইয়াত আমি বহুতো বিপন্ন আৰু বিৰল প্ৰাণী প্ৰজাতি, চৰাই, সৰীসৃপ আদি বহুতো দেখা পাওঁ। যিসকলে ভাৰতৰ চহকী বন্যপ্ৰাণীসমূহ অন্বেষণ কৰিব বিচাৰে, তেওঁলোকৰ বাবে উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ অভয়াৰন্যসমূহ অন্যতম।  ইয়াৰে কেইখনমান উল্লেখযোগ্য বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য আৰু উদ্যানসমূহৰ বিষয়ে তলত আলোচনা কৰা হৈছে। 


 কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান, অসম

অসমৰ কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ বিপুল বিপন্ন প্ৰাণী প্ৰজাতিৰ জনসংখ্যাৰ বাবে যথেষ্ট জনপ্ৰিয়। এই উদ্যান নিশ্চয়কৈ এক অতি বিখ্যাত বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য যি প্ৰবল ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ পাৰত অতি সুন্দৰভাৱে অৱস্থিত।  যিটো প্ৰায় ৮০০ বৰ্গ কিলোমিটাৰ বিশাল আৰু ইয়াত বিশাল সেউজীয়া গছ-গছনি আছে। শুকান পৰ্ণপাতী অৰণ্য, শিলৰ প্ৰাকৃতিক দৃশ্য আৰু নিশ্চিতভাৱে ডাঠ ঘাঁহনিৰ মাজত বিভিন্ন ধৰণৰ চৰাই আৰু কেইবাটাও ভিন্ন বন্যপ্ৰাণীৰ ঘূৰি ফুৰা দেখিবলৈ পোৱা যায়। বিশেষকৈ ইয়াত বিশ্বৰ ২/৩ সংখ্যক এটা শিংযুক্ত গঁড়ৰ জনসংখ্যাই আশ্ৰয় লাভ কৰে। কাজিৰঙাৰ ডাঠ অৰণ্য আৰু বৈ যোৱা নৈয়ে চহকী বন্যপ্ৰাণী আৰু উদ্ভিদৰ আশ্ৰয় হিচাপে গঢ়ি তুলিছে। এইবোৰৰ উপৰিও ইয়াত বোকাময় হৰিণ, এছিয়ান হাতী, ভাৰতীয় মংগোজ, বংগ শিয়াল আদি দেখা পাব। দৰ্শকে জীপত উঠি সমগ্ৰ অঞ্চলটো অন্বেষণ কৰিব পাৰে আৰু ওচৰৰ পৰা জীৱ-জন্তুবোৰ চাব পাৰে। কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান সঁচাকৈয়ে অন্যতম।

ভ্ৰমণৰ বাবে উত্তম সময় : অক্টোবৰৰ মাজভাগৰ পৰা মাৰ্চলৈ



নামদাফা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান, ইটানগৰ

ভাৰত- অৰুণাচল প্ৰদেশৰ উত্তৰ-পূব ৰাজ্যত অৱস্থিত নামদাফা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ সংৰক্ষিত অঞ্চল আৰু ই হৈছে নিখুঁত পূব হিমালয়ৰ জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ হটস্পট। ভাৰতৰ জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ অন্যতম চহকী অঞ্চল হিচাপে স্বীকৃতিপ্ৰাপ্ত এই উদ্যানখনে ২৭° উত্তৰ অক্ষাংশত বিশ্বৰ আটাইতকৈ উত্তৰ নিম্নভূমিৰ চিৰসেউজ বৰ্ষাৰণ্যসমূহক আশ্ৰয় দিয়ে। এছিয়াৰ শেষৰটো মহান দূৰৱৰ্তী প্ৰান্তৰ অঞ্চলসমূহৰ ভিতৰত এই অঞ্চলটো বিস্তৃত ডিপ্টেৰ’কাৰ্প অৰণ্যৰ বাবেও পৰিচিত। নামদাফা আৰু ইয়াৰ কাষৰীয়া অঞ্চলসমূহ, দক্ষিণ আৰু দক্ষিণ-পূবে পাটকাই পাহাৰ আৰু উত্তৰে হিমালয়েৰে আগুৰি আছে আৰু ই ভাৰত-ম্যানমাৰ-চীন ত্ৰি-সংযোগৰ ওচৰত অৱস্থিত। উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ বৃহত্তম আৰু দেশৰ তৃতীয় বৃহত্তম ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান নামদাফা হৈছে বহু বিপন্ন প্ৰাণী প্ৰজাতিক আশ্ৰয় প্ৰদান কৰা এখন চহকী আৰু ধনী ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান। নোয়া-দিহিং নদীৰ পাৰত অৱস্থিত আৰু শক্তিশালী শৃংগৰে আগুৰি থকা উদ্যানখন যেন মনোমোহা আৰু উৎসাহজনক। উদ্যানখনৰ প্ৰধান আকৰ্ষণ হৈছে ইয়াৰ বনৰীয়া মেকুৰীৰ চাৰিটা প্ৰজাতি ক্ৰমে নাহৰফুটুকী, ডাৱৰীয়া নাহৰফুটুকী, স্নো নাহৰফুটুকী, আৰু বাঘ দদেখিব পোৱা যায়। তদুপৰি ভাৰতীয় হৰ্ণবিল, বনৰীয়া চৰাই, কিংফিচাৰ কাঠফুলা,  আদি চৰাইৰ প্ৰজাতিবোৰে চৰাই প্ৰেমীক আমোদ দিয়ে।

ভ্ৰমণৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ সময় : নৱেম্বৰৰ পৰা ফেব্ৰুৱাৰীলৈ



বাইছন (ৰাজবাৰী) ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান, ত্ৰিপুৰা

তৃষ্ণা বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যত অৱস্থিত ৰাজবাৰী ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ভাৰতৰ অন্যতম বিখ্যাত ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান। ত্ৰিপুৰাত অৱস্থিত এই উদ্যানখন ৩১.৬৩ বৰ্গ কিলোমিটাৰ এলেকাত বিস্তৃত। ত্ৰিপুৰালৈ অহা পৰ্যটকৰ বাবে আকৰ্ষণৰ কেন্দ্ৰ হৈয়েই থকা চিত্ৰময় পৰিৱেশৰ বাবে এই উদ্যানখন সমগ্ৰ দেশতে অতি বিখ্যাত। এই ঠাইখন কেৱল বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যই নহয়, বিভিন্ন বন্যপ্ৰাণী আৰু প্ৰাইমেটৰ বাবে এক শৈক্ষিক আৰু গৱেষণা কেন্দ্ৰও। এই অভয়াৰণ্যখনৰ ভিতৰত বিভিন্ন হ্ৰদ উপস্থিত আছে, য’ত নাওঁ চলোৱাৰ সুবিধা আছে। ১৫০ টাতকৈও অধিক প্ৰজাতিৰ আৱাসিক চৰাই, পৰিভ্ৰমী চৰাই, অৰ্কিড বাগিচা, বন্যপ্ৰাণী, উদ্ভিদ উদ্যান, চিৰিয়াখানা, ৰবৰ আৰু কফি বাগিচাই বছৰটোৰ ভিতৰতে পৰ্যটকক আকৰ্ষণ কৰে। বান্দৰবোৰ পশুপ্ৰেমীৰ বাবে যথেষ্ট বিখ্যাত। এই অভয়াৰণ্যতহে এক বেলেগ প্ৰজাতিৰ বান্দৰ পোৱা বিশ্ববিখ্যাত ভাৰতীয় গৌৰ (বাইছন বুলিও কোৱা হয়), হৰিণ, সোণালী বান্দৰ, আৰু এনে বহুতো প্ৰচলিত প্ৰজাতিকে ধৰি বিভিন্ন বন্যপ্ৰাণী ইয়াত দেখা পোৱা যায়। এই সংৰক্ষিত বনাঞ্চল স্থাপনৰ লগে লগে প্ৰধান লক্ষ্য আছিল বাইছনৰ প্ৰাকৃতিক বাসস্থান পুনৰুদ্ধাৰ কৰা আৰু চোৰাং চিকাৰীৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ ৰচনা কৰা আইন শক্তিশালী কৰা। ভাৰতৰ ত্ৰিপুৰাত থকা বাইছন (ৰাজবাৰী) ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখন ২০০৭ চনত ভাৰতীয় গৌৰ নামৰ এবিধ বাইছনৰ সুৰক্ষাৰ বাবে স্থাপন কৰা হৈছিল। ১৯৮৬ চনৰ পৰা ভাৰতীয় গৌৰক দুৰ্বল হিচাপে শ্ৰেণীভুক্ত কৰা হৈছে।ত্ৰিপুৰা ৰাজ্য চৰকাৰ আৰু বন বিভাগে উদ্যানখনৰ সুবিধা আৰু আন্তঃগাঁথনিৰ তদাৰক কৰে যাতে বাইছন আৰু অন্যান্য প্ৰাণীবোৰ ভাবুকিৰ পৰা সুৰক্ষিত।

ভ্ৰমণৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ সময় :  সমগ্ৰ বছৰটো



 মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান, অসম

উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্য অসমৰ ৰত্ন, মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখন হিমালয়ৰ পাদদেশত কুটিল হৈ বহি আছে। ইয়াক মানস বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য, মানস বাঘ সংৰক্ষিত বনাঞ্চল, মানস বায়’স্ফিয়াৰ সংৰক্ষিত বনাঞ্চল আৰু মানস হাতী সংৰক্ষিত বনাঞ্চল বুলিও জনা যায়। এই উদ্যানখনে ইমানবোৰ বৈচিত্ৰময় প্ৰজাতিৰ বাবে চৰকাৰী স্বীকৃতিপ্ৰাপ্ত সুৰক্ষা অঞ্চল হিচাপে কাম কৰাৰ কাৰণ হ’ল ইয়াৰ ভৌগোলিক, পৰিৱেশ আৰু পৰিৱেশগত বৈশিষ্ট্যই ইয়াক উদ্দেশ্যৰ বাবে আটাইতকৈ উপযুক্ত কৰি তোলে। হিমালয়ৰ পাদদেশত বসবাস কৰা আৰু চহকী উদ্ভিদৰে সমৃদ্ধিশালী মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান সোণালী বান্দৰ , অসম ছাদযুক্ত কচ্ছপ, হিস্পিড হাৰে, ৰেড পাণ্ডা আদি বহুতো বিপন্ন প্ৰজাতিৰ এক মহান বাসস্থান। এই ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত প্ৰজেক্ট টাইগাৰ ৰিজাৰ্ভ, এলিফেণ্ট ৰিজাৰ্ভ, আৰু বায়’স্ফিয়াৰ ৰিজাৰ্ভ আছে, লগতে বাঘৰ জনসংখ্যাৰ বাবে উদ্যানখনে ভাৰতত দ্বিতীয় স্থান লাভ কৰিছে। উদ্যানখনৰ বনাঞ্চলযুক্ত পাহাৰ, গ্রীষ্মমণ্ডলীয় চিৰসেউজ অৰণ্য, জলজ ঘাঁহনিয়ে বন্যপ্রাণী আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্যক সমৃদ্ধ কৰে।

ভ্ৰমণৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ সময় : অক্টোবৰৰ পৰা এপ্ৰিললৈ



কেইবুললামজাও ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান, ইম্ফল

ৰাজধানী চহৰ ইম্ফলৰ পৰা প্ৰায় ডেৰ ঘণ্টাৰ দূৰত্বত মণিপুৰৰ বিষ্ণুপুৰ জিলাত অৱস্থিত কেইবুল লামজাও ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান। উদ্যানখনৰ অতি আকৰ্ষণীয় আৰু অনন্য প্লটটো হ’ল, লোকটক হ্ৰদৰ পানীৰ মাজত অৱস্থিত সমগ্ৰ বিশ্বতে ই একমাত্ৰ ভাসমান ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান। প্ৰায় ৪০ বৰ্গ কিলোমিটাৰ বন্যপ্ৰাণী উদ্যানখন বিখ্যাত লোকতক হ্ৰদৰ এটা অংশ, আৰু অতি বিৰল আৰু জটিলভাৱে বিলুপ্তপ্ৰায় সাংগাই হৰিণবোৰৰ একমাত্ৰ বাসস্থান। কেইবুলৰ জলজ, জলাশয় আৰু স্থলজ পৰিৱেশ তন্ত্ৰই বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ স্তন্যপায়ী, সৰীসৃপ আৰু চৰাইৰ বাবে আশ্ৰয় প্ৰদান কৰে। কিন্তু উদ্যানখনৰ প্ৰধান আকৰ্ষণ হৈছে বিপন্ন হৈ থকা হৰিণ প্ৰজাতি যাক ব্ৰ’ এণ্টেলেড হৰিণ বা ডান্সিং হৰিণ নামেৰে জনাজাত। এই হৰিণৰ জনসংখ্যা সংৰক্ষণৰ বাবে উদ্যানখন গঠন কৰা হৈছিল। ইয়াত আন আন বিখ্যাত প্ৰাণী প্ৰজাতি যেনে নীলা শিখৰযুক্ত টিকটিকি, নিগনি সাপ, পাইথন, আৰু কিংফিচাৰ, ক্ৰেন, স্পট-বিল হাঁহ কিংফিচাৰ, আদি চৰাই দেখা পোৱা যায়।

ভ্ৰমণৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ সময় : অক্টোবৰ আৰু মাৰ্চ



চিৰোহি ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান, ইম্ফল

ভাৰত-ম্যানমাৰ সীমান্তৰ ওচৰত অৱস্থিত চিৰোহি ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আকাৰত সৰু যেন লাগিলেও ইয়াৰ সেউজীয়া আৰু উদ্যানখনৰ উপস্থিতিয়ে সকলোকে প্ৰেমত পেলায়। ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখনত অসংখ্য ফুলৰ উদ্ভিদ আৰু চহকী উদ্ভিদ আছে। ইয়াৰ প্ৰাকৃতিক বাসস্থান ফুল “চিৰোহি লিলি” উদ্যানখনৰ মূল মূল আকৰ্ষণ। গোটেই বিশ্বতে, ই ইয়াত কেৱল ফুলে। তদুপৰি, চিৰোহি শৃংগ, উপত্যকাৰ সৌন্দৰ্য্য,বিভিন্ন প্ৰাণী প্ৰজাতি, প্ৰকৃতি অনুৰাগী পাৰ্ক.বিদেশী ফুলৰ সৈতে উদ্যান চৰম সৌন্দৰ্য্য সাক্ষী।

 

ভ্ৰমণৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ সময় : মে’ আৰু জুন


উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ এই শীৰ্ষ ৬ খন বন্যপ্ৰাণী গন্তব্যস্থানৰ বিষয়ে জানিব পাৰি আমি বুজিব পাৰিছো যে উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণী সম্পদ কিমান চহকী। 



Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.