17 July, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

ৰাম মন্দিৰৰ কিছু নজনা তথ্য

25 Jan,2024 05:24 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 970
1 Likes 0.0

অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰ ভাৰতীয় সাংস্কৃতিক আৰু ঐতিহাসিক ঐতিহ্যৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থান। ২২ জানুৱাৰীত উদ্বোধন কৰা হ অযোধ্যাৰ বহু প্ৰত্যাশিত ৰাম মন্দিৰ। এই মন্দিৰ নিৰ্মাণৰ লগত এক বিস্তৃত আৰু আকৰ্ষণীয় ইতিহাস জড়িত হৈ আছে।  ৰাম মন্দিৰৰ তথ্যৰ সৈতে জড়িত  তথ্যসমূহ ইয়াত উল্লেখ কৰা হল:

  • উত্তৰ প্ৰদেশৰ অযোধ্যাত অৱস্থিত ৰাম মন্দিৰ।

  • অযোধ্যাত ৰাম মন্দিৰ নিৰ্মাণৰ কামত ৰাম নাম বিশেষ ইটা ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে।
  •  ২০২৪ চনৰ ২২ জানুৱাৰীত ৰাম মন্দিৰ প্ৰাণপ্ৰতিষ্ঠা কৰা হস্থাপত্যৰ পৰম্পৰাগত নগৰ শৈলীৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত হৈ নিৰ্মাণ কৰা ৰাম মন্দিৰৰ নক্সাত ৩৬০ টা স্তম্ভ অন্তৰ্ভুক্ত আছে।

  • এই স্তম্ভবোৰত অধিক আধুনিক লো, তীখা বা আনকি চিমেণ্টৰ বিপৰীতে সম্পূৰ্ণৰূপে শিলৰে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। এই মন্দিৰটো কমেও ১০০০ বছৰ স্থায়ী হব পৰাকৈ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।
  • মন্দিৰ নিৰ্মাণৰ ক্ষেত্ৰত আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ নতুন বৈজ্ঞানিক কৌশলবোৰৰ ভিতৰত এটা হৈছে ইয়াৰ ভেটি। মন্দিৰটো ৰল্ড কম্প্যাক্ট কংক্ৰিটৰ ১৫ মিটাৰ ডাঠ স্তৰত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। ইয়াত ছাই, ধুলি আৰু ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰে নিৰ্মিত কম্প্যাক্ট কংক্ৰিটৰ ৫৬ টা স্তৰ আছে।
  • এই মন্দিৰটো আধুনিক অভিযান্ত্ৰিকীৰ এক আশ্চৰ্য, যাক কেৱল আটাইতকৈ শক্তিশালী ভূমিকম্প আৰু আটাইতকৈ শক্তিশালী বানপানীৰ প্ৰতিৰোধ কৰাই নহয়, লগতে হাজাৰ হাজাৰ বছৰলৈকে অক্ষত থাকিব পৰাকৈ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।

  •  ৰাম মন্দিৰৰ পৰা ২০০০ ফুট তলত এটা টাইম কেপচুল স্থাপন কৰা হব।
  • ২৫৮৭ টা অঞ্চলৰ মাটি ব্যৱহাৰ কৰি ৰাম মন্দিৰৰ ভেটি নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।

  • ৫ আগষ্ট ২০২০ তাৰিখে ৰাম মন্দিৰৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰা হয়।
  • ১৫ প্ৰজন্মৰ মন্দিৰৰ স্থাপত্যৰ উত্তৰাধিকাৰ থকা সোমপুৰা পৰিয়ালে এই মন্দিৰটোৰ ডিজাইন কৰিছে।
  • অযোধ্যা শ্ৰী ৰাম মন্দিৰৰ মূল গঠনত ৰাজস্থানৰ ভৰতপুৰ জিলাৰ শ্বাহী বংসী পাহাৰপুৰ গোলাপী বেলেগ শিলৰ চিত্ৰ অংকন কৰা হৈছে।
  • অযোধ্যাৰ ৰাম জন্মভূমি মন্দিৰত ১৩ খন সোণৰ দুৱাৰ স্থাপন কৰা হৈছে।
  •  ১০৭ একৰ মাটিকালিত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে ৰাম মন্দিৰ।
  • মাটিৰ আৰ্দ্ৰতাৰ পৰা সুৰক্ষাৰ বাবে গ্ৰেনাইট ব্যৱহাৰ কৰি ২১ফুট উচ্চতাৰ প্লিন্থ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।
  • ২৫ হাজাৰ লোকৰ ক্ষমতাৰে এটা পিলগ্ৰিম ফেচিলিটি চেণ্টাৰ (পিএফচি) নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। ইয়াত তীৰ্থযাত্ৰীসকলক চিকিৎসা আৰু লকাৰৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা হব।
  • ৰাম মন্দিৰৰ নিৰাপত্তাৰ আৰু ভৱিষ্যতৰ বাবে সাজু কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা (AI) চোৱাচিতা প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।
  •  প্ৰতিটো স্তম্ভৰ সামঞ্জস্য বজাই ৰাখিবলৈ এজন শিল্পীয়ে একান্তভাৱে খোদিত কৰি আছে। ওড়িশাৰ শ্ৰমিকসকলে খুঁটাবোৰত খোদিত কাম কৰি থকাৰ বিপৰীতে ৰাজস্থানৰ শিপিনীসকলে মাৰ্বলৰ মজিয়া আৰু দেৱালৰ কাম কৰি আছে।
  • মহীশুৰৰ ভাস্কৰ্য শিল্পী অৰুণ যোগীৰাজে পাঁচ বছৰীয়া ৰাম লাল্লাৰ মূৰ্তি নিৰ্মাণ কৰিছিল, যিটো বৰ্তমান গৰ্ভ গৃহত স্থাপন কৰা হৈছে। এই মূৰ্তিটোৰ উচ্চতা ৫১ ইঞ্চি।

  •  ৰাম মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰিছে লাৰ্চেন এণ্ড টৌব্ৰো লিমিটেড কোম্পানীয়ে।

  •  শ্ৰী ৰাম মন্দিৰৰ অভয়াৰণ্যৰ আসন শিল মকৰাণা মাৰ্বলৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত।

  • অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰৰ প্ৰৱেশদ্বাৰ পূব দিশত, সিংগেটৰ পৰা ৩২ চিৰি বগাই প্ৰৱেশ কৰা হব।
  • অযোধ্যাত নিৰ্মাণ হবলগীয়া সীতা হ্ৰদৰ দৈৰ্ঘ্য ৪ কিলোমিটাৰ আৰু প্ৰস্থ ৫০০ মিটাৰ।
  • ২০২০ চনত অনুষ্ঠিত হৈছিল ৰাম মন্দিৰ ভূমি পূজন।
  • মন্দিৰত মুঠ ৪৪ খন দুৱাৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।
  • ট্ৰাষ্টৰ মতে ৰাম মন্দিৰৰ দৈৰ্ঘ্য (পূবৰ পৰা পশ্চিমলৈ) প্ৰায় ৩৮০ ফুট, প্ৰস্থ ২৫০ ফুট আৰু উচ্চতা ১৬১ ফুট হব।অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰত থাকিব ৫টা মণ্ডপ।

  • অযোধ্যাৰ ৰামলালাৰ সিংহাসন মাৰ্বলৰ আৰু সিংহাসনত সোণৰ লেপ দিয়া।
  • শ্ৰীলংকাৰ এটা প্ৰতিনিধি দলে অযোধ্যা ভ্ৰমণ কৰি ৰাৱণৰ ৰাজ্যৰ এখন বাগিচা ঐতিহাসিক অশোক বাটিকাৰ পৰা শিল উপহাৰ দিয়ে যত তেওঁ সীতাক বন্দী কৰি ৰাখিছিল।
  • মন্দিৰৰ চাৰিওফালে পাৰ্কোটা নামৰ আয়তাকাৰ পৰিক্ৰমা। পাৰ্কোটাৰ পৰিসীমাত চাৰিটা মন্দিৰ থিয় হৈ আছে, দেৱী ভাগৱতী, ভগৱান শিৱ, ভগৱান সূৰ্য্য আৰু ভগৱান গণেশৰ। দক্ষিণ বাহুত ভগৱান হনুমানৰ এটা মন্দিৰ আৰু উত্তৰ বাহুত মা অন্নপূৰ্ণা আছে।

 

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.