22 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

অসমৰ ৫ খন অনান্বেষিত গন্তব্যস্থান

22 Sep,2022 03:53 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 917
0 Like 0.0

অসম উষ্ণ আৰু অতিথিপৰায়ণ মানুহ, সুন্দৰ প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্য, আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ বাবে পৰিচিত। অসম উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ এখন সুন্দৰ ৰাজ্য যি ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ কাষেৰে বিস্তৃত হৈ আছে আৰু ইয়াৰ নিজস্ব সুগন্ধি, উৎসৱ, খাদ্য, আৰু ঠাই আছে। ইয়াৰ সংস্কৃতি, ৰান্ধনীশাল, বন্যপ্ৰাণী, সেউজীয়া, চাহ বাগিচা, নদী আৰু পৰম্পৰাগত হস্তশিল্পই ইয়াক পৰ্যটকৰ বাবে এক আকৰ্শনীয় গন্তব্যস্থান হিচাপে গঢ়ি তুলিছে। অসম ভাৰতৰ চাহ ৰাজধানী হিচাপে জনাজাত এখন আশ্চৰ্যকৰ ভূমি য’ত প্ৰকৃতিৰ লগত থকা ঘনিষ্ঠতাক ভাল পাব পাৰে। এই ধুনীয়া ভাৰতীয় ৰাজ্যখন অতি ভ্ৰমণকাৰী-বন্ধুত্বপূৰ্ণ আৰু বিভিন্ন ধৰণৰ ভ্ৰমণকাৰী যেনে প্ৰকৃতিপ্ৰেমী, দুঃসাহসিক গন্তব্যস্থান আনকি ইতিহাসপ্ৰেমীসকলৰ যোগান ধৰে। ইয়াৰে ভিতৰৰ অসমৰ কিছু ঠাই আপোনালোকৰ বাবে অজ্ঞাতো হব পাৰে। তেনেধৰণৰ ৫ খনমান গন্তব্যস্থান আপোনালোকলৈ আগবঢ়ালোঁ।


পানীমুৰ জলপ্ৰপাত, ডিমা হাচাও

অসমৰ ডিমা হাচাও জিলাত (পূৰ্বৰ উত্তৰ কাছাৰ পাহাৰ জিলা) পানীমুৰ জলপ্ৰপাত অৱস্থিত। এই জলপ্ৰপাতটো অসমৰ এক বিখ্যাত পৰ্যটনস্থলী। হাফলংৰ পৰা ১২০ কিলোমিটাৰ আৰু ডিমাপুৰৰ পৰা প্ৰায় ১০৭ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত পানীমুৰ জলপ্ৰপাত অৱস্থিত। জনপ্ৰিয় তীৰ্থস্থান, শিলৰ পাহাৰীয়া অঞ্চল, বিভিন্ন প্ৰাণীজগত, প্ৰবল নদী, জলপ্ৰপাত, আৰু চাহ বাগিচাৰ বাবে অসম জনাজাত। পানীমুৰ জলপ্ৰপাতত স্থানীয় ৰাইজৰ লগতে দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা লোকসকলো আকৰ্ষিত হয়। এই জলপ্ৰপাতটোৰ উৎপত্তি হৈছে কপিলী নৈৰ পৰা, যেতিয়া এই জলপ্ৰপাতটো তলত বৈ থাকে, তেতিয়া ই গাখীৰৰ দৰে বগা জলপ্ৰপাতলৈ পৰিণত হয়। পানীমুৰক পবিত্ৰ স্থান হিচাপে ডিমাছা জনগোষ্ঠীয়ে পূজা কৰে। জনগোষ্ঠীটোৱে প্ৰতি বছৰে পানীমূৰত পবিত্ৰ স্নান কৰে। দিমাছাৰ এগৰাকী ৰাজকুমাৰী আৰু পানীমূৰৰ মাজত এক সুন্দৰ কাহিনী আছে, প্ৰায়ে ডিমাছাসকলে বৰ্ণনা কৰে। জলপ্ৰপাতবোৰৰ চাৰিওফালে থকা শিলবোৰে ইয়াক অতিৰিক্ত সৌন্দৰ্য্য যোগ কৰে।


নক্কাটি পাহাৰ – বঙাইগাঁও

 স্থানীয় লোকসকলৰ মাজত নাক্কাটি পাহাৰ এটা জনপ্ৰিয় ট্ৰেকিং স্থান, অৱশ্যে ইয়াৰ সৌন্দৰ্য্য এতিয়াও বাহিৰৰ জগতখনৰ বাবে অদৃশ্য আৰু অজ্ঞাত। নক্কাটি পাহাৰ জিলা সদৰ বঙাইগাঁৱৰ উপকণ্ঠ অঞ্চলৰ দেৱানগাঁও অঞ্চলৰ সমীপত অৱস্থিত। নক্কাটি পাহাৰৰ শিখৰলৈ যোৱা ট্ৰেকিংটো মুঠ প্ৰায় ৪-৫ ঘণ্টাৰ এক কষ্টকৰ আৰোহণ। ভূমিৰ পৰা ৬০০ মিটাৰ উচ্চতাত থকা এই শৃংগটোৱে চাৰিওফালৰ গাঁওবোৰৰ এই দৰ্শনীয় দৃশ্যবোৰ, ঘন অৰণ্যৰে আবৃত উপত্যকাবোৰে আৱৰি আছে। কৃষিক্ষেত্ৰ, কাষৰীয়া পাহাৰ, আৰু ওচৰৰ অৰণ্যৰ মন্ত্ৰমুগ্ধকৰ প্ৰাকৃতিক দৃশ্য প্ৰদান কৰে। স্থানীয় লোকৰ মাজত জনপ্ৰিয় নক্কাটি পাহাৰ দুঃসাহসিক অভিযানৰ প্ৰতি আগ্ৰহীসকলৰ বাবে এক আৱশ্যকীয় স্থান। দেৱানগাঁওৰ পৰা নাক্কাটিলৈ যাত্ৰা অফ-ৰোড আৰু বাইক, চাইকেল, বা খোজকাঢ়ি যাব পাৰি। নাক্কাটিৰ কাষেৰে বৈ যোৱা টুনিয়া নদী পাৰ হৈ ঘন অৰণ্যৰে ভৰা শিলৰ ভূখণ্ডৰ মাজেৰে হাইকিং আৰম্ভ হয়।



চানডুবি হ্ৰদ

 অসমৰ কামৰূপ জিলাৰ গুৱাহাটীৰ পৰা প্ৰায় ৬৫ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত গাৰো পৰ্বতৰ বিশাল পাদদেশৰ মাজত অৱস্থিত চানডুবি হ্ৰদ। আমোদজনক কথাটো হ’ল, ১৮৯৭ চনত অসমত সংঘটিত হোৱা বিধ্বংসী ভূমিকম্পৰ ফলস্বৰূপে এই হ্ৰদটো গঢ় লৈ উঠিছিল। নগৰ আৰু আধুনিক সভ্যতাৰ কোলাহল আৰু প্ৰদূষণৰ পৰা মাইলৰ দূৰত্বত অৱস্থিত চানডুবিত বহু শান্তি বিচাৰি পোৱা যায়। চানডুবিত মুঠ দুহেজাৰ হেক্টৰ মাটি আছে আৰু গোটেই অঞ্চলটো ধুনীয়া ধুনীয়া গাঁও, সুকীয়া চাহ বাগিচা আৰু ঘন অৰণ্যৰে আগুৰি আছে। হ্ৰদটোত গঠিত আকৰ্ষণসমূহৰ ভিতৰত আছে ৰসাল সেউজীয়া অৰণ্য, চাহ বাগিচা, ওচৰৰ ৰাভা গাঁৱৰ সংস্কৃতি। এই হ্ৰদটোত নাওঁ চলোৱা, মাছ ধৰা, কেম্পিং আদিৰ ব্যৱস্থা কৰা হয়। চানডুবি জংগল কেম্পে স্থানীয় লোকসকলৰ এক পদক্ষেপ—বাসস্থান, যোৰামুখুৰীয়া অৰণ্যত হাইকিং, গাঁও ভ্ৰমণ আদিৰ লগতে অন্যান্য সেৱাৰ ব্যৱস্থা কৰে। হ্ৰদটোৰ লগতে স্থানীয় জনগোষ্ঠীয় সংস্কৃতিৰ প্ৰচাৰৰ উদ্দেশ্যে প্ৰতি বছৰে জানুৱাৰী মাহত চানডুবি উৎসৱৰ আয়োজন কৰা হয়।



মাইবং

ডিমা হাচাও জিলাত অৱস্থিত মাইবাং হাফলংৰ পৰা ৫৩ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত অৱস্থিত এখন চহৰ। মন্ত্ৰমুগ্ধকৰ প্ৰাকৃতিক দৃশ্যৰ উপৰিও মাইবাং এসময়ত ডিমাছা ৰাজ্যৰ ৰাজধানী আছিল। নদীত ট্ৰেকিং, দৰ্শনীয় স্থান চাবলৈ ই এক আদৰ্শ স্থান। অসমৰ ডিমা হাচাও জিলাৰ এখন চহৰ। ডিমা হাচাও জিলাৰ তিনিটা মহকুমাৰ ভিতৰত মাইবাংও অন্যতম। এসময়ত ই ডিমাছা কছাৰী ৰাজ্যৰ ৰাজধানী আছিল। ব্যুৎপত্তিগতভাৱে এই নামটো ডিমাছা দুটা শব্দ 'মাই' আৰু 'বাং'ৰ পৰা আহিছে, যাৰ অৰ্থ হৈছে "প্ৰচুৰ পৰিমাণে চাউল" (মাই মানে খাদ্য শস্য আৰু বাং মানে প্ৰচুৰ)। মাইবং আছিল পূৰ্বৰ ডিমাছা ৰাজ্যৰ ৰাজধানী, ১৬ শতিকাৰ পৰা ১৮ শতিকালৈকে মাইবং আছিল পূৰ্বৰ ডিমাছা ৰাজ্যৰ ৰাজধানী। মাইবাং আৰু ডিমা হাচাও জিলাৰ অন্যান্য প্ৰান্তৰ দক্ষিণে মাহুৰৰ পূব পাৰত আজিও ৰাজ্যৰ ধ্বংসাৱশেষ পোৱা যায়। ইয়াৰ ভিতৰত আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় হৈছে দক্ষিণ মাইবঙৰ মাহুৰ নদীৰ পাৰত অৱস্থিত "ষ্টোন হাউচ" (ডিমাছাত ইয়াক "লংথাই নি নোহ" বুলি কোৱা হয় )



পাৰ্বতী পাহাৰ

অসমৰ বকো চহৰত অৱস্থিত পাৰ্বতী পাহাৰ। বকোৰ পাহাৰৰ ওপৰত গুৱাহাটীৰ পৰা প্ৰায় ৬৭ কিলোমিটাৰ দূৰত এই সুন্দৰ ঠাইখন। যদি আপুনি সূৰ্যাস্তৰ প্ৰেমী, তেন্তে পাৰ্বতী পাহাৰ আপোনাৰ বাবে উপযুক্ত গন্তব্যস্থান । ইয়াৰ দৃশ্যমান ভৱিষ্যৎ প্ৰজন্মৰ বাবে আমি আপোনালোকক আশ্বস্ত কৰিছো যে এই ঠাইখনে আপোনাৰ মনটোক শান্ত কৰি তুলিব। 



ওপৰৰ ঠাইসমূহৰ বাহিৰেও অসমৰ আন অগণন অনান্বেষিত গন্তব্যস্থান আছে যিবোৰ আপুনি ভ্ৰমণ কৰি জীৱনত ইয়াৰ সুন্দৰ অভিজ্ঞতা লব পাৰে। যোৱা কেইবছৰমানৰ পৰা অধিক সংখ্যক দেশীয় পৰ্যটকে এই উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যখন ভ্ৰমণ কৰি আহিছে। 

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.