17 July, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

যুৱ প্ৰজন্ম আৰু ইনষ্টাগ্ৰাম ৰিলছ

17 May,2023 05:40 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 1104
1 Likes 5.0

ভাৰতীয় যুৱক-যুৱতীসকলৰ শেহতীয়া আকৰ্ষণ হৈ পৰিছে ইনষ্টাগ্ৰাম ৰিল।দেখা গৈছে যে আজিকালি সকলো‌ যুৱ প্ৰজন্মই কেৱল ৰীল স্ক্ৰল কৰি সময় নষ্ট কৰে।কিন্তু এই ট্ৰেণ্ডবোৰ যিমানেই মনোৰঞ্জন প্ৰদান নকৰে কিয়, সঁচাকৈয়ে ইয়াৰ মূল্য আছেনে?

ইনষ্টাগ্ৰাম ৰিলছ, দ্ৰুতগতিত ইনষ্টাগ্ৰাম প্লেটফৰ্মৰ অন্যতম জনপ্ৰিয় বৈশিষ্ট্য হিচাপে পৰিগণিত হৈছে, ভাৰতৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলে ঘণ্টাৰ পিছত ঘণ্টা চুটি ভিডিঅতৈয়াৰ আৰু চোৱাত সময় অতিবাহিত কৰিছে। কোনোৱে ইয়াক সৃষ্টিশীল চিন্তা হিচাপে ললেও আন কিছুমানে বিশ্বাস কৰে যে ই সময়ৰ অপচয়তকৈ বেছি একো নহয়।

ইনষ্টাগ্ৰাম ৰিল যে নিচাযুক্ত, তাত কোনো সন্দেহ নাই। ভাৰতৰ বহু যুৱকৰ বাবে ই হৈ পৰিছে সময় অতিবাহিত কৰাৰ আৰু বন্ধু-বান্ধৱীৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থকাৰ এক উপায়। ইনষ্টাগ্ৰাম ৰিলৰ কিছুমান ইতিবাচক দিশ আছে যদিও ইয়াৰ নেতিবাচক দিশো আছে যিবোৰ বিবেচনা কৰা উচিত। এটা ডাঙৰ চিন্তাৰ বিষয় হল ই এক বৃহৎ সময়ৰ অপচয়। যদি ব্যৱহাৰকাৰীসকলে সাৱধান নহয়, তেন্তে তেওঁলোকে সহজেই প্ৰতিদিনে ঘণ্টাৰ পিছত ঘণ্টা এপটোত কটাব পাৰে।আন এটা চিন্তাৰ বিষয় হল যে ইনষ্টাগ্ৰাম ৰিলৰ সহায়ত যুৱক-যুৱতীসকলৰ বাবে নেতিবাচক বাৰ্তা বা বিষয়বস্তু বিয়পাই দিব পাৰি। ইমানবোৰ বিষয় বস্তু মুক্তভাৱে উপলব্ধ সেইয়ে, অভিভাৱকসকলেতেওঁলোকৰ লৰা-ছোৱালীয়ে ইনষ্টাগ্ৰাম ৰিলত কি চাই আছে সেইটো নিৰীক্ষণ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

এজনৰ বাবে ৰিলৰ অতিমাত্ৰা ব্যৱহাৰে নিচাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। দ্বিতীয়তে, মানসিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত ইয়াৰ নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে। আৰু শেষত, ই উৎপাদনশীলতাত বাধাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে কাৰণ ব্যৱহাৰকাৰীয়ে কাম বা অধ্যয়নত মনোনিৱেশ কৰাত কম সময় খৰচ কৰে।আমাৰ ভিডিঅবোৰত যেতিয়া আমি লাইক আৰু কমেণ্ট পাওঁ তেতিয়া ই আমাৰ মগজুত ডপামিন মুক্ত কৰে, যাৰ ফলত আমাৰ মনটো ভাল লাগে। ইয়াৰ ফলত সেই একে অনুভৱ বাৰে বাৰে পাবলৈ এপটো ব্যৱহাৰ কৰি থাকিবলৈ উৎসাহিত হয়। আৰু আমি গম নোপোৱাকৈয়ে আমি আমাৰ দিনটোৰ ঘণ্টাৰ পিছত ঘণ্টা ভিডিঅবোৰ স্ক্ৰল কৰি সময় নষ্ট কৰি পেলাইছো এইবোৰৰ সলনি আমি অধিক উৎপাদনশীল কিবা এটা কৰিব পাৰিলোহেঁতেন৷ আনহাতে মানসিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলায়।চিয়েল মিডিয়াৰ অত্যধিক ব্যৱহাৰৰ লগত বিভিন্ন মানসিক স্বাস্থ্যজনিত সমস্যা যেনে উদ্বেগ, হতাশাৰ ফলত যুৱক-যুৱতীসকলৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰে। লাইক ভিউজ নোপোৱাৰ বাবে‌ কিছুলোক হতাশাতো ভুগে আৰু ‌নিজকে ট্ৰেণ্ডিঙত ৰাখিবৰ বাবে ঘন্টাৰ ওপৰি ঘণ্টা ইয়াৰ লগতে সময় অতিবাহিত কৰে।চুটি, মনোযোগ আকৰ্ষণকাৰী ভিডিঅবোৰ এনেদৰে বনোৱা হয় যাতে আপুনি আৰু অধিক চাবলৈ আগ্ৰহী হৈ পৰে।কিন্তু যদি আপুনি নিজকে আনৰ ৰিল চোৱাত বেছি সময় খৰচ কৰা দেখা পায়, বা যদি আপুনি এপটো ব্যৱহাৰ কৰি বিলম্ব ঘটায়, তেন্তে হয়তো বিৰতি লোৱাৰ সময় আহি পৰিছে।

ইনষ্টাগ্ৰাম ৰিলৰ প্ৰতি থকা নিচাৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ কিছুমান টিপছ দিয়া হল:

আপোনাৰ ফোনটোৰ পৰা এপটো ডিলিট কৰক। আপুনি ৰীলছ চোৱাৰ আগ্ৰহ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব নোৱাৰে, তেন্তে এপটো ডিলিট কৰাটোৱেই হল উত্তম উপায়। আপুনি পিছত এপটো পুনৰ ডাউনলোড কৰিব পাৰে যেতিয়া আপুনি ইয়াক পুনৰ স্বাস্থ্যসন্মতভাৱে ব্যৱহাৰ আৰম্ভ কৰিবলৈ সাজু হব।

অত্যধিক ৰিল পোষ্ট কৰা একাউণ্টবোৰ আনফল কৰক। যদি আপুনি আপোনাৰ ফিডত অনবৰতে ৰিল দেখি থাকে, তেন্তে ইয়াক চোৱাৰ প্ৰলোভনক প্ৰতিহত কৰাটো অধিক কঠিন হব। গতিকে ৰিলৰ বাহিৰে একো পোষ্ট নকৰা যিকোনো একাউণ্ট আনফকৰক।

সামগ্ৰিকভাৱে ছচিয়েল মিডিয়াৰ বিৰতি লওক। যদি আপোনাৰ বাবে ইনষ্টাগ্ৰাম এপটো ডিলিট কৰাটো সম্ভৱ নহয় বা বাঞ্ছনীয় নহয় তেন্তে কিছু সময়ৰ বাবে সকলো ছচিয়েল মিডিয়াৰ পৰা বিৰতি লোৱাৰ কথা চিন্তা কৰক। এনে কৰাটো কঠিন হব পাৰে, কিন্তু ‌ই হৈছে এটা অভ্যাস।‌আপুনি যদি এবাৰ মান অভ্যাস বাদ‌ দিব পাৰে তেন্তে ছচিয়েল মিডিয়া অবিহনে আপোনাৰ জীৱনত এক ডাঙৰ পৰিৱৰ্তন আনিব পাৰে। আপুনি আজৰি সময়ত কিতাপ পঢ়িব পাৰে, আপোনাৰ অনুভৱসমূহ লিখিব পাৰে, ঘৰৰ সৰু সুৰা কাম কৰিব পাৰে, ঘৰখন ধুনীয়াকৈ সজাই তুলিব‌ পাৰে, আপুনি যদি নাচি ভাল পাই তেন্তে আপুনি নাচিব পাৰে, গান‌ শুনিব পাৰে।চাব আপোনাৰ মন মগজু‌ সুস্থিৰ হ', নিজক সময় দিব পাৰিব।কামটো বহু কঠিন কিন্তু অসম্ভৱ নহয়।

 

ইনষ্টাগ্ৰাম ৰিলছ হৈছে সৃষ্টিশীলতা প্ৰকাশ আৰু প্ৰতিভা প্ৰদৰ্শনৰ এক উৎকৃষ্ট মঞ্চ। কিন্তু অতিৰিক্তভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিলে সময়ৰ অপচয় হব পাৰে। সেইয়ে অভিভাৱক আৰু শিক্ষকসকলে যুৱক-যুৱতীসকলক ইনষ্টাগ্ৰাম ৰিলছৰ দৰে ছচিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মত অধিক সময় কটোৱা বিপদৰ বিষয়ে জ্ঞাত কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। এইখিনিতে কব পাৰি যে আমি সকলোৱে আমাৰ বহুমূলীয়া সময় নষ্ট কৰাৰ পৰিৱৰ্তে এই মঞ্চসমূহক দায়িত্বশীলভাৱে ব্যৱহাৰৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিব লাগে।  

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

2 reviews
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.