22 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ লোক নৃত্যসমূহৰ কিছু ৰূপ

22 Mar,2023 05:46 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 1564
1 Likes 0.0

ভাৰতৰ উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ ৰাজ্যসমূহৰ সুন্দৰ প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্য সদায় চৰ্চিত হৈ আহিছে।উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ লোকনৃত্যৰ সজীৱ সংস্কৃতি আৰু চহকী পৰম্পৰা সাংস্কৃতিক ইতিহাসৰ এক মনোমোহা বৈশিষ্ট্য।ইয়াৰে কেইটামান লোকনৃত্য তলত উল্লেখ কৰা হৈছে

অৰুণাচল প্ৰদেশৰ বৰডো ছাম 

বৰডো ছাম পশ্চিম কামেং জিলাত শ্বেৰডুকপেন জনগোষ্ঠীয়ে এই নৃত্য প্ৰদৰ্শন কৰেনৃত্যশিল্পীসকলে জন্তুৰ মুখা পিন্ধি বিভিন্ন ধৰণৰ  বাদ্যযন্ত্ৰৰ স্পন্দনত পৰিবেশন কৰে।সমাজৰ সদস্যসকলে বিশ্বাস কৰে যে ভাল আৰু বেয়া দুয়োটা শক্তিয়েই মানৱ জাতিৰ জীৱনক পৰিচালিত কৰে । তেওঁলোকে কয় যে এবছৰত প্ৰতিমাহে বাৰটা ভিন্ন অপশক্তিৰ সৃষ্টি হয় আৰু একত্ৰিত হয় শ্বেৰডুকপেন সম্প্ৰদায়ৰ জনজাতীয়সকলে নিজকে বিভিন্ন প্ৰাণী হিচাপে মুখা পিন্ধি এই বাৰটা অপশক্তিৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়ে । ডাঙৰ ডাঙৰ ফ্ৰেমৰ ড্ৰাম আৰু সংগীত পৰিৱেশন কৰি নৃত্য কৰে । ইয়াৰ বিভিন্ন কাৰ্য্য আছে যিয়ে বেয়াৰ ওপৰত ভালৰ জয়ক চিত্ৰিত কৰি অতি অনন্য শৈলীৰে আনন্দ কৰে । নৃত্যশিল্পীসকলে বিভিন্ন প্ৰাণীৰ মুখাৰে ৰঙীন আৰু স্পন্দনশীল সাজ-পোছাক পৰিধান কৰে।

ছিকিমৰ মাৰুণী নৃত্য

ছিকিম বিবাহৰ মূল বৈশিষ্ট্য হৈছে মাৰুণী। ইয়াক ৰঙীন সাজ-পোছাক পৰিধান কৰি পুৰুষ-মহিলা উভয়ে পৰিবেশন কৰে। ধাতু ৱাৰাইনামৰ এগৰাকী হাস্য অভিনেতা, যিয়ে দৰ্শকক আপ্লুত কৰে । এই অনুষ্ঠানত নৌমতী বাজানামেৰে পৰিচিত ৯টা ভিন্ন বাদ্যযন্ত্ৰ সন্নিবিষ্ট কৰা হৈছে। যদিও এই নৃত্যৰ উৎপত্তি নেপালত, তথাপিও ই ছিকিমীয়া সংস্কৃতিৰ এক অপৰিহাৰ্য উপাদান।

মণিপুৰৰ থাবাল চোংবা লোক নৃত্য,

থাবাল চোংবা ভাৰতীয় মণিপুৰ ৰাজ্যৰ অন্যতম বিখ্যাত লোক নৃত্য। চোংগবাৰ আক্ষৰিক অৰ্থ হৈছে 'জোনৰ পোহৰত কৰা নৃত্য'।এই নৃত্য বসন্ত ঋতুত পাঁচদিন উদযাপন কৰা মণিপুৰৰ লোক উৎসৱ য়াওচাংৰ লগত জড়িত।মেইতেই কেলেণ্ডাৰৰ লমটামাহৰ (ফেব্ৰুৱাৰী-মাৰ্চ) পূৰ্ণিমাৰ দিনাৰপৰা আৰম্ভ হোৱা যাওচাং উৎসৱৰ সমান্তৰালকৈ থাবাল চোংগবা অনুষ্ঠিত হয়।পুৰুষ আৰু মহিলাসকল একেলগে হাতে হাত ধৰি এই নৃত্য কৰে।ইয়াৰ বিষয়ে এটা অতি আমোদজনক তথ্য আছে আৰু এইটো হ' পৰম্পৰাগতভাৱে কাংলিচা বা মেইতেই অভিভাৱকে তেওঁলোকৰ ছোৱালীসকলক অভিভাৱকৰ সন্মতি অবিহনে বাহিৰলৈ যাবলৈ আৰু যুৱকসকলক লগ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া নাছিল।থাবল চোংগবায়ে ছোৱালীসকলক ল'ৰাৰ সৈতে লগ পোৱা আৰু কথা পাতিবলৈ একমাত্ৰ সুযোগ প্ৰদান কৰিছিল।

ত্ৰিপুৰাৰ হোজাগিৰি নৃত্য

দেৱী মাইলুমাক (লক্ষ্মী)উপাসনা কৰিবলৈ দুৰ্গা পূজাৰ পৰৱৰ্তী পূৰ্ণিমা নিশা অনুষ্ঠিত হোজাগিৰি উৎসৱ বা লক্ষ্মী পূজা উপলক্ষে হোজাগিৰি নৃত্য পৰিৱেশন কৰা হয়। ত্ৰিপুৰাৰ ৰিয়াং সম্প্ৰদায়ৰ এটা জনপ্ৰিয় লোক নৃত্য।সাধাৰণতে বিজয়া দশমী তৃতীয় দিনৰ পিছত এই উৎসৱ উদযাপন আৰম্ভ হয়। বিশ্বাস কৰা হয় যে যদি দেৱী মাইনুমা তেওঁলোকৰ ওপৰত সন্তুষ্ট হৈ তেতিয়া তেওঁলোকক প্ৰচুৰ শস্যৰ আশীৰ্বাদ দিয়ো।এই নৃত্যত শৰীৰৰ কেৱল তলৰ আধা অংশৰ সঞ্চালন কৰা হয়।নৃত্যশিল্পীসকলে মূৰত বটল এটা লৈ মাটিৰ কলহৰ ওপৰত থিয় হয় আৰু বটলটোত এটা পোহৰৰ চাকি সন্তুলিত হৈ থাকে।

মিজোৰামৰ চেৰাউ নৃত্য মিজোৰাম

চেৰাউ নৃত্য হৈছে মিজোৰামত ছয়ৰ পৰা আঠজন লোকে কৰ্তৃত্বৰ ৰূপ হিচাপে মাটিত বাঁহৰ লাঠি লৈ পৰিবেশন কৰা এক পৰম্পৰাগত নৃত্য। ইয়াৰ পিছতে পুৰুষ পৰিবেশকসকলে ছন্দময়ভাৱে বাঁহত হাত চাপৰি বজোৱাৰ বিপৰীতে মহিলা নৃত্যশিল্পীৰ দলে মঞ্চত বিৰতিৰে কোবাই থকা বাঁহৰ মাজত ৰৈ নৃত্য কৰে। মিজোৰামৰ আটাইতকৈ বিখ্যাত আৰু সুন্দৰ নৃত্য, আৰু উৎসৱমুখৰ সময়ত ই আকৰ্ষণৰ কেন্দ্ৰবিন্দু। ম্যানমাৰ, দক্ষিণ-পশ্চিম চীন আৰু ফিলিপাইনছতো একেধৰণৰ নৃত্য পোৱা যায়।

অসমৰ ওজাপালি নৃত্য

ওজাপালি অসমৰ আটাইতকৈ সুকীয়া লোকনৃত্য।ই ৰাজ্যখনৰ চহকী পৰম্পৰা আৰু সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে।বিভিন্ন জনগোষ্ঠী আৰু জাতি,ধৰ্ম আৰু ভাষাৰ জনগোষ্ঠীয় সংস্কৃতিৰ উপাদানেৰে অসমীয়া সংস্কৃতি সমৃদ্ধ।এই পৰম্পৰাগত সংস্কৃতিসমূহৰ ভিতৰত,ওজাপালি অন্যতম পুৰণি পৰিবেশন কলা।এই ওজাপালি পৰিবেশনত নাটকীয় সংলাপ আৰু ক্ৰিয়াৰ মাজত আখ্যানমূলক গায়ন-বায়ন আৰু নৃত্যৰ সংমিশ্ৰণ ঘটে।।প্ৰকৃত পালি আৰু ওজাত নৃত্যশিল্পী আৰু গায়কৰ দুটা ভিন্ন কোৰাছ গোট  থাকে।পালি হল ওজাক ওজাপালি অনুস্থান পৰিৱেশনত সংগত কৰা সহযোগী। ওজাপালি অনুস্থান পৰিৱেশনত সংগত কৰা সহযোগী।ওজাপালিত যিজন নৃত্য,গায়ন, আবৃত্তিত পাকৈত, আৰু সংলাপ প্ৰদানৰ দক্ষতা আছে, তেওঁক ওজা বুলি জনা যায়।ইয়াৰ উপৰিও এজন আকৰ্ষণীয় হব লাগে আৰু তেওঁক মুখ্য শিল্পী হিচাপে গণ্য কৰা হয়।ওজা হৈছে মূল গায়ক।ওজাপালিৰ পৰিৱেশনত এজন ওজা আৰু চাৰিজনৰ পৰা ছজনলৈ পালি থাকে।।পালি দুইবিধ-দাইনা পালি আৰু সাধাৰণ পালি।ওজাই দিহাৰে আৰম্ভ কৰি কোনো এটা পৌৰাণিক কাহিনী বা আখ্যান বিভিন্ন ৰুপত গাই যায় আৰু পালিসকলে তাল বজাই সেই গীত দোহাৰে আৰু ভৰিৰে তাল ৰাখি যায়।যায়।নৃত্য-গীত-তালক লৈয়ে ওজাপালি। প্ৰাক্‌ শংকৰী যুগৰ পৰাই অসমৰ সমাজত ওজাপালি প্ৰচলিত হৈ আহিছে।

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.