29 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

আহোম সাম্ৰাজ্যৰ কুৰংগনায়ানী কুঁৱৰী

19 Feb,2024 06:16 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 227
0 Like 0.0

কুৰংগনায়ানী "চিজা ফংদালোকপি" বা টেখাও লেইমা নামেৰেও পৰিচিত এগৰাকী অসমীয়া ৰাণী, এগৰাকী মণিপুৰী ৰাজকুমাৰী আৰু মধ্যযুগীয় মণিপুৰৰ এগৰাকী মহান দেশপ্ৰেমিক। আহোম ৰাজ্যৰ ৰজা স্বৰ্গদেউ ৰাজেশ্বৰ সিংহৰ প্ৰধান ৰাণী আৰু মণিপুৰ ৰাজ্যৰ ৰজা গৌৰীশ্যামৰ কন্যা। আহোম ৰজা স্বৰ্গদেৱ ৰাজেশ্বৰ সিংহৰ সৈতে বিবাহপাশত আবদ্ধ হোৱা মণিপুৰী ৰাজকুমাৰী কুৰংগনায়ানী কুঁৱৰী। এই সময়ত অসম সোণালী যুগত আছিল আৰু স্বৰ্গদেৱ ৰাজেশ্বৰ সিং সৰ্বোত্তম স্হানত আছিল। মণিপুৰৰ ৰজা জয় সিংহাই স্বৰ্গদেৱৰ আশ্ৰয় লয় কাৰণ তেওঁ নিজৰ দেশ মণিপুৰত আক্ৰমণ কৰা মান (বাৰ্মিজ)ৰ লগত যুঁজিব নোৱাৰিলে যিয়ে মণিপুৰ আক্ৰমণ কৰিছিল  জয়সিংহই মানৰ বিৰুদ্ধে জয় কৰাত সহায় কৰাটো বিচাৰিছিল আৰু তেওঁ নিজৰ কন্যা কুৰংগনায়ানীক ৰজাৰ হাতত দিবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছিল। পিছত স্বৰ্গদেৱে নিজৰ উচ্চপদস্থ বিষয়াৰ সৈতে বিষয়টো আলোচনা কৰি কুৰংগনায়ানী কুঁৱৰীক বিয়া কৰাবলৈ সিদ্ধান্ত লয়। গতিকে, এনে পৰিস্থিতিত কুৰংগনায়ানী হৈ পৰিল অসমৰ ৰাণী। 

স্বৰ্গদেউৱে তেওঁক বিয়াৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ পিছত কুৰংগনায়ানী আৰু তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সকলো সদস্যক অসমলৈ লৈ যোৱা হৈছিল আৰু স্বৰ্গদেউৰ আটাইতকৈ বিশ্বাসযোগ্য উচ্চপদস্থ বিষয়া কীৰ্তিচন্দ্ৰ বৰবৰুৱাই তেওঁক নিজৰ কন্যা বুলি গণ্য কৰি তেওঁৰ অতি যত্ন লৈছিল। স্বৰ্গদেউ ৰাজেশ্বৰ সিংহৰ লগত বিয়া হোৱাৰ সময়তো বিয়াৰ প্ৰয়োজনীয় সকলো বস্তু তেওঁ আৰু তেওঁৰ পত্নীয়েই ঠিক কৰি দিছিল। তাৰ পিছত চকলং বিবাহ পদ্ধতি অনুসৰি স্বৰ্গদেউৰ লগত বিবাহপাশত আবদ্ধ হয়। কুৰংগনায়ানীৰ সৌন্দৰ্য্য আৰু মনোমোহাতাই তেওঁক বিশেষ স্থান লাভ কৰিবলৈ বাধ্য কৰাইছিলযাৰ ফলত ৰাজেশ্বৰ সিংহৰ হৃদয়ত তেওঁক বৰকুৱাৰী হিচাপে নামকৰণ কৰা হৈছিল। কুৰংগনায়ানী কুৱৰীয়ে অসম আৰু মণিপুৰৰ মাজত নিৰ্মাণ কৰা দলংখন এতিয়াও থকা দেখা যায়। এতিয়াও দুয়োখন ৰাজ্যৰ মাজত এসময়ৰ দৰেই সেই বন্ধুত্বপূৰ্ণ আৰু সহায়ক সম্পৰ্ক আছে। অৰ্থাৎ ৰাজকুমাৰী কুৰংগনায়ানী আছিল দুয়োখন ৰাজ্যৰ এই ঘনিষ্ঠতাৰ আৰম্ভণি।

অসমবাসীৰ পৰা লাভ কৰা মৰমৰ বাবে কুৰংগনায়ানী কুৱঁৰী আৰু তেওঁৰ লগত অহা সকলো আত্মীয়ই অসমৰ প্ৰেমত পৰিল। কুৰংগনায়ানী কুৱঁৰী অসমৰ ৰাণী হৈ থকাৰ সময়ত ঘটা এটা ঘটনাই এই ঠাইখনৰ প্ৰতি তেওঁৰ মৰম দেখুৱাবলৈ যথেষ্ট। স্বৰ্গদেৱ ৰাজেশ্বৰ সিংহৰ মৃত্যুৰ পিছত তেওঁৰ ভাতৃ লক্ষ্মী সিংহ ৰজা হয় আৰু তেওঁৰ ৰাজত্বকালত মৰাণসকলে লক্ষ্মী সিংহক আক্ৰমণ কৰি জয়দলত বন্দী কৰে। ৰমাকান্তই সিংহাসনত আৰোহণ কৰে আৰু তেওঁৰ ভাতৃ ৰাঘোৱে বৰবৰুৱাউপাধি গ্ৰহণ কৰে। ৰাঘো বৰবৰুৱাই কুৰংগনয়নী কুৱৰীক তেওঁৰ সন্মতি অবিহনে বলপূৰ্বকভাৱে বিয়া কৰাইছিল আৰু লগতে আহোম ৰাজ্যৰ আন আন উচ্চপদস্থ বিষয়াৰ কন্যা সন্তানকো বিয়া কৰাইছিল। এইদৰে তেওঁ ১০০ গৰাকী মহিলাক বিয়া কৰাইছিল আৰু কুংগনায়নী কুৱৰীও অসমৰ আন লোকৰ সৈতে মৰাণসকলক অসমৰ পৰা বাহিৰ কৰি দিয়াৰ পৰিকল্পনা কৰিছিল।

তাৰ পিছত মৰাণৰ ৰঘো বৰবৰুৱাই আহোম ৰাজ্যৰ সকলো উচ্চপদস্থ বিষয়াক শাস্তি দিলে। বুঢ়াগোহাঁই, বৰগোহাঁই, বৰবৰুৱা, বৰফুকন, ডেকাফুকন আদি সেই আটাইকেইজন বিষয়াক  ৰঘো বৰবৰুৱাই মৃত্যুদণ্ড দিছিল। আনকি লক্ষ্মী সিংহই মুৱামোৰীয়া মহন্তৰ আগত প্ৰণাম কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰাত তেওঁ আহোম ৰজা লক্ষ্মী সিংঘাকো আক্ৰমণ কৰিছিল। এই কথাত সকলো ক্ৰোধিত হল আৰু প্ৰতিশোধ লবলৈ মৰাণক অসমৰ পৰা বাহিৰ কৰি দিয়াৰ সিদ্ধান্ত ললে। এই সন্দৰ্ভত প্ৰায় দুশ জন লোকে এখন সভাত সমবেত হৈছিল আৰু সকলোৱে বিহুৰ দিনা  ৰঘো বৰবৰুৱাক হত্যা কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছিল। মটকৰ চেকনি-কুবুৱা গোটৰ ভাও ধৰি ছদ্মবেশ লোৱাৰ সিদ্ধান্ত লয় আৰু তাৰ পিছত  ৰঘোক হত্যা কৰি। সেই সিদ্ধান্তৰ পিছত সভাত উপস্থিত থকা সকলোৱে কুৰংগনায়ানী কুৱঁৰীক লগ কৰি তেওঁৰ পৰামৰ্শ লোৱাৰ সিদ্ধান্ত লয়। সেই উদ্দেশ্যে কেকেৰু কলিতা হাজৰিকাক লগ কৰিবলৈ বাছনি কৰা হৈছিল।  ৰঘো বৰবৰুৱাই যেতিয়া তাইক জোৰকৈ বিয়া কৰাইছিল, তেতিয়া কুৰংগনায়ানীয়ে কেতিয়াও তেওঁক স্পৰ্শ কৰিবলৈ নিদিলে। তেওঁৰ হুনাই নামৰ এজন অতি নিষ্ঠাবান আৰু আজ্ঞাকাৰী দাস আছিল। কুৰংগনয়নী কুৱৰীৰ সলনি  ৰঘো বৰবৰুৱাৰ লগত ৰাতি হুনাই শুই থাকে

কুৰংগনায়ানী কুৱৰীয়ে  ৰঘো বৰবৰুৱাক হত্যা কৰি লক্ষ্মী সিংঘক পুনৰ ৰজা কৰাৰ ক্ষেত্ৰত মূখ্য ভূমিকা পালন কৰিছিল। চ'ত মাহৰ অন্তিম দিনটোত (এপ্ৰিল-মাহ)কুৰংগনায়ানীয়ে ৰাঘোক আৰু সকলোৰে পৰা আশীৰ্বাদ ল'বলৈ পৰামৰ্শ দিছিল।কুৰংগনায়ানীয়ে ৰঘো বৰবৰুৱাক আশ্বাস দিছিল যে অসমৰ ৰাইজে তেওঁক প্ৰশংসা কৰে আৰু তেওঁলোকৰ মৰমৰ চিন স্বৰূপে তেওঁক উপহাৰ দিব বিচাৰে। এই কথাত ৰাঘো বৰবৰুৱা সুখী হৈ কুৰংগনয়নীয়ে যি কলে তাকেই কৰিবলৈ মান্তি হল। তেওঁ তাইক প্ৰশংসা কৰিও কৈছিল যে ৰাজকুমাৰী হোৱাৰ বাবে কেতিয়া কি কৰিব লাগে সকলো জানে; আন কিছুমানৰ ইমান বুজাবুজি আৰু বুদ্ধিমত্তা নাই। তাৰ পিছত কুৰংগনায়ানীয়ে কোৱা অনুসৰি  ৰঘো বৰবৰুৱাক ধন্যবাদ আৰু আশীৰ্বাদ দিবলৈ অহা গাঁওবাসীক আদৰণি জনাবলৈ আহিছে। কিন্তু আচলতে সেই গাঁৱৰ মানুহবোৰ তালৈ আহিছিল তেওঁক হত্যা কৰিবলৈ।

কুৰংগনায়ানী কুৱৰীৰ কৌশলৰ বলি হৈ ৰাঘো বৰবৰুৱা আহোম কৰ্তৃপক্ষৰ বলি হৈ নিহত হয়। কেৱল কুৰংগনায়ানীয়ে নহয়, তেওঁৰ শ শ পত্নীও হাতত ডেগাৰ আৰু অন্যান্য অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ লৈ আক্ৰমণ কৰিবলৈ সাজু হৈছিল। গাঁৱৰ মানুহক লগ কৰিবলৈ ওলাই যোৱাৰ সময়ত ৰাঘোৰ লগত এটা অস্ত্ৰও আছিল কিন্তু কুঁৱৰীয়ে কৈছিল যে এনেদৰে অস্ত্ৰ লৈ গ'লে তেওঁলোকক অসন্মান কৰা হ'ব।ৰাঘো বৰবৰুৱাই যেতিয়া গাঁওবাসীক সম্ভাষণ জনাইছিল, তেতিয়া সকলোৱে অস্ত্ৰৰে আক্ৰমণ কৰি হত্যা কৰিছিল। লগে লগে ৰাঘো বৰবৰুৱাৰ অন্ত পৰিল আৰু আহোম বিষয়াসকলে, এই সকলোবোৰৰ পিছত, লক্ষ্মী সিংহক পুনৰ সিংহাসনত অনাত সফল হল। পুনৰ ৰজা হোৱাৰ পিছত লক্ষ্মী সিংহইও স্বীকাৰ কৰিছিল যে তেওঁৰ ভনীয়েক কুৰংগনায়ানী কুৱঁৰীৰ সহায় আৰু প্ৰচেষ্টাই তেওঁক পুনৰ অধিকাৰ লাভ কৰাত সহায় কৰিছিল। লক্ষ্মী তেওঁক মাক বুলিও সম্বোধন কৰি গৌৰৱ প্ৰকাশ কৰে।

এনেদৰে মণিপুৰৰ ৰাজকুমাৰী কুৰংগনায়ানীয়ে আহোমৰ হৈ স্বাধীনতাৰ যুঁজৰ নেতৃত্ব দি বহু প্ৰত্যাশিত আৰু সুপ্ৰাপ্য বিজয় কাঢ়ি লৈ ​​যায়। এইদৰে তেওঁ আহোম ৰাজ্য, কৰ্তৃপক্ষ আৰু জনসাধাৰণৰ পৰা লাভ কৰা সকলো মৰম, সন্মান আৰু যত্নৰ প্ৰতিদান দিলে। অসমে আজিও কুৰংগনায়ানীক তেওঁৰ বীৰত্ব আৰু দেশপ্ৰেমৰ বাবে স্মৰণ কৰি আছে আৰু তেওঁক মগলু-কুৱঁৰীবুলি স্মৰণ কৰে। মণিপুৰতো তেওঁৰ বিখ্যাত আৰু টেখাও-লেইমাবা আহোম-কুৱঁৰীবুলি কোৱা হয়।

 

 

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.