25 July, Thu 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

১ জুলাইৰ পৰা কি কি নতুন আইন বলৱৎ হ'ল আৰু এই আইনত কি কি থাকিব?

02 Jul,2024 03:33 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 118
0 Like 0.0

১ জুলাইৰ পৰা দেশত বলবৎ হ'ল তিনিখন নতুন ফোজদাৰী আইন। এতিয়া ভাৰতীয় নাগৰিকক ন্যায় দিয়াত গুৰুত্ব দিব নতুন আইনে।  এই নতুন আইনত পুৰুষ মহিলাৰ লগতে তৃতীয় লিংগক অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। 

এই আইন তিনিখন হ’ল - ভাৰতীয় ন্যায় সংহিতা (BNS), ভাৰতীয় নাগৰিক সুৰক্ষা সংহিতা (BNSS) আৰু ভাৰতীয় সাক্ষ্য অধিনিয়ম (BSA)। তিনিওখন আইন ২০২৩ চনৰ ডিচেম্বৰত সংসদত গৃহীত হৈছিল। এই আইন তিনিখনে ইণ্ডিয়ান পেনেল কোড (IPC) ১৮৬০, ক্ৰিমিনেল প্ৰচিজিঅ’ৰ কোড (CrPC) ১৯৭৩ আৰু ইণ্ডিয়ান এভিডেন্স এক্ট ১৮৭২ৰ স্থান ল’ব।

ভাৰতীয় ন্যায় সংহিতা (BNS)ত কেইবাটাও নতুন অপৰাধ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। উদাহৰণস্বৰূপে ধাৰা ৬৯, য’ত ‘চলনাৰে শাৰীৰিক সম্পৰ্ক’ৰ গোচৰত শাস্তিৰ দিয়াৰ ব্যৱস্থা আছে। যদি কোনো লোকে প্ৰতাৰণাৰে বা বিবাহৰ ভুৱা প্ৰতিশ্ৰুতি দি কোনো মহিলাৰ সৈতে শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰে, তেন্তে তেওঁৰ ১০ বছৰ পৰ্যন্ত কাৰাবাস আৰু জৰিমনা হ’ব পাৰে।

নতুন আইনসমূহ প্ৰযুক্তিৰ সৈতে কেনেকৈ জড়িত?

নথিপত্ৰসমূহৰ ভিতৰত ডিজিটেল ৰেকৰ্ডসমূহো অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে: এই আইনসমূহত অত্যাধুনিক প্ৰযুক্তিসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। নথিপত্ৰৰ সংজ্ঞা সম্প্ৰসাৰণ কৰি ইলেক্ট্ৰনিক বা ডিজিটেল ৰেকৰ্ড, ই-মেইল, চাৰ্ভাৰ লগ, কম্পিউটাৰ, স্মাৰ্ট ফোন, লেপটপ, এছএমএছ, ৱেবছাইট, স্থানৰ প্ৰমাণ, মেইল ​​আৰু ডিভাইচত উপলব্ধ বাৰ্তাসমূহৰ আইনী বৈধতা প্ৰদান কৰা হৈছে। চৰকাৰে কয় যে ইয়াৰ দ্বাৰা আদালতত কাগজৰ ঢেৰ পৰা সকাহ পোৱা যাব।

আইনী প্ৰক্ৰিয়াত ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সিং আৰু ভিডিঅ’গ্ৰাফীৰ সম্প্ৰসাৰণ: এই আইনত এফআইআৰৰ পৰা কেছ ডায়েৰীলৈকে, কেছ ডায়েৰীৰ পৰা চাৰ্জ শ্বীটলৈ আৰু চাৰ্জ শ্বীটৰ পৰা ৰায়লৈ সমগ্ৰ প্ৰক্ৰিয়াটো ডিজিটেলাইজ কৰাৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে। বৰ্তমান ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সিঙৰ জৰিয়তে অভিযুক্তৰ প্ৰডাকচনহে কৰিব পাৰিব যদিও এতিয়া ক্ৰছ প্ৰশ্নকে ধৰি সমগ্ৰ বিচাৰ ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সিঙৰ জৰিয়তে হ’ব। অভিযোগকাৰী আৰু সাক্ষীৰ পৰীক্ষা, বিচাৰ আৰু উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ বিচাৰত প্ৰমাণৰ তদন্ত আৰু ৰেকৰ্ডিং আৰু সমগ্ৰ আপীল কাৰ্য্যবিধিও এতিয়া ডিজিটেলভাৱে সম্ভৱ হ’ব। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ মতে, ৰাষ্ট্ৰীয় ফৰেনছিক বিজ্ঞান বিশ্ববিদ্যালয় আৰু দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা এই বিষয়ত পণ্ডিত আৰু কাৰিকৰী বিশেষজ্ঞৰ সৈতে আলোচনা কৰি কৰা হৈছে। তালাচী আৰু জব্দ কৰাৰ সময়ত ভিডিঅ’গ্ৰাফী বাধ্যতামূলক কৰা হৈছে যিটো গোচৰৰ এটা অংশ হ’ব আৰু নিৰীহ নাগৰিক জড়িত নহ’ব। আৰক্ষীৰ এনে ৰেকৰ্ডিং অবিহনে কোনো চাৰ্জ শ্বীট বৈধ নহ’ব।

ফৰেনছিক বিজ্ঞানৰ সৰ্বাধিক ব্যৱহাৰঃ কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰীয়ে সদনত কয় যে স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰৰ পাছতো আমাৰ দোষী সাব্যস্ত হোৱাৰ প্ৰমাণ বহুত কম, সেইবাবেই আমি ফৰেনছিক বিজ্ঞানৰ প্ৰসাৰৰ বাবে কাম কৰিছো। চৰকাৰে ৰাষ্ট্ৰীয় ফৰেনছিক বিজ্ঞান বিশ্ববিদ্যালয় স্থাপনৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। তিনি বছৰৰ পাছত প্ৰতি বছৰে দেশত লাভ কৰিব ৩৩ হাজাৰ ফৰেনছিক বিজ্ঞানৰ বিশেষজ্ঞ আৰু বিজ্ঞানী। এই আইনত আমি দোষী সাব্যস্ত হোৱাৰ অনুপাত ৯০ শতাংশৰ ওপৰত লোৱাৰ লক্ষ্য লৈছো। ইয়াৰ বাবে এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে যে ফৰেনছিক দলটোৱে সাত বছৰ বা তাতকৈ অধিক শাস্তিৰ শাস্তিযোগ্য অপৰাধৰ অপৰাধস্থলী ভ্ৰমণ কৰাটো বাধ্যতামূলক কৰা হৈছে। ইয়াৰ জৰিয়তে আৰক্ষীৰ হাতত বৈজ্ঞানিক প্ৰমাণ থাকিব, তাৰ পিছত আদালতত দোষীক দোষমুক্ত হোৱাৰ সম্ভাৱনা বহু পৰিমাণে হ্ৰাস পাব।

মোবাইল এফ এছ এলৰ সুবিধা: মোবাইল ফৰেনছিক ভ্যানৰ সৈতেও পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰা হৈছে। দিল্লীত এটা সফল পৰীক্ষা কৰা হৈছে যে এফ এছ এলৰ দলটোৱে সাত বছৰতকৈ অধিক শাস্তি পাব পৰা যিকোনো অপৰাধৰ স্থান পৰিদৰ্শন কৰে। ইয়াৰ বাবে ম’বাইল এফ এছ এলৰ ধাৰণাটো আৰম্ভ কৰা হৈছে যিটো এটা সফল পৰীক্ষা আৰু প্ৰতিখন জিলাতে তিনিটাকৈ ম’বাইল এফ এছ এল থাকিব আৰু অপৰাধস্থলীলৈ যাব।

প্ৰথমবাৰৰ বাবে ই-এফআইআৰৰ ব্যৱস্থাঃ নাগৰিকসকলৰ সুবিধা সুনিশ্চিত কৰাৰ বাবে প্ৰথমবাৰৰ বাবে শূন্য এফআইআৰ আৰম্ভ কৰা হ’ব। য’তেই অপৰাধ সংঘটিত হ’ব পাৰে, থানা এলেকাৰ বাহিৰতো পঞ্জীয়ন কৰিব পাৰিব। এই অপৰাধ পঞ্জীয়নৰ ১৫ দিনৰ ভিতৰত সংশ্লিষ্ট থানালৈ প্ৰেৰণ কৰিব লাগিব। প্ৰথমবাৰৰ বাবে ই-এফআইআৰৰ ব্যৱস্থা সংযোজন কৰা হৈছে। প্ৰতিখন জিলা আৰু আৰক্ষী থানাত এজন আৰক্ষী বিষয়া নিযুক্ত কৰা হ’ব যিয়ে গ্ৰেপ্তাৰ কৰা ব্যক্তিজনৰ পৰিয়ালক অনলাইন আৰু ব্যক্তিগতভাৱে গ্ৰেপ্তাৰৰ বিষয়ে অৱগত কৰিব।

এই ক্ষেত্ৰত বক্তব্যৰ ভিডিঅ’ ৰেকৰ্ডিং কৰাটো প্ৰয়োজনীয়: যৌন হিংসাৰ ক্ষেত্ৰত ভুক্তভোগীৰ বক্তব্য প্ৰয়োজনীয় কৰি তোলা হৈছে আৰু যৌন নিৰ্যাতনৰ ক্ষেত্ৰত বক্তব্যৰ ভিডিঅ’ ৰেকৰ্ডিংও এতিয়া প্ৰয়োজনীয় কৰি তোলা হৈছে। আৰক্ষীয়ে ৯০ দিনৰ ভিতৰত আৰু তাৰ পিছত প্ৰতি ১৫ দিনৰ মূৰে মূৰে অভিযোগকাৰীক অভিযোগৰ স্থিতি প্ৰদান কৰিব লাগিব। ভুক্তভোগীৰ শুনা নোপোৱাকৈ কোনো চৰকাৰে ৭ বছৰ বা তাতকৈ অধিক কাৰাদণ্ডৰ গোচৰ প্ৰত্যাহাৰ কৰিব নোৱাৰিব, ইয়াৰ দ্বাৰা নাগৰিকৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত হ’ব।

এসপ্তাহৰ ভিতৰত এই সিদ্ধান্ত অনলাইনত উপলব্ধ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়: ২০২৭ চনৰ পূৰ্বে দেশৰ সকলো আদালত কম্পিউটাৰাইজ কৰাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে। নতুন আইনসমূহত চাৰ্জ শ্বীট দাখিলৰ বাবে ৯০ দিনৰ সময়সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে আৰু পৰিস্থিতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি আদালতে আৰু ৯০ দিনৰ বাবে অনুমতি দিব পাৰিব। এইদৰে ১৮০ দিনৰ ভিতৰত তদন্ত সম্পূৰ্ণ কৰি বিচাৰৰ বাবে প্ৰেৰণ কৰিব লাগিব। এতিয়া আদালতে ৬০ দিনৰ ভিতৰত অভিযুক্ত ব্যক্তিজনক অভিযোগৰ ফ্ৰেমৱৰ্ক কৰাৰ জাননী দিবলৈ বাধ্য হ’ব। যুক্তি সমাপ্ত হোৱাৰ ৩০ দিনৰ ভিতৰত ন্যায়াধীশে সিদ্ধান্ত দিব লাগিব, ইয়াৰ ফলত বছৰ বছৰ ধৰি সিদ্ধান্ত বিচাৰাধীন হৈ নাথাকিব আৰু ৭ দিনৰ ভিতৰত সিদ্ধান্ত অনলাইনত উপলব্ধ কৰিব লাগিব।

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.