29 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ আটাইতকৈ পুৰণি জীৱিত জনগোষ্ঠীসমূহ

27 Jun,2022 05:42 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 3088
3 Likes 0.0

উত্তৰ-পূব ভাৰতে বহু আগৰ পৰাই বিশ্ব ভ্ৰমণকাৰী আৰু নৃতত্ত্ববিদসকলৰ কল্পনাক বন্দী কৰি ৰাখিছে । অৰুণাচল প্ৰদেশ, অসম, মণিপুৰ, মেঘালয়, মিজোৰাম, নাগালেণ্ড, ছিকিম আৰু ত্ৰিপুৰাৰ সুকীয়া সংস্কৃতি, পৰম্পৰা আৰু জীৱনশৈলীৰ বাবে ব্যাপকভাৱে বিখ্যাত এই অঞ্চলত বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা অহা লোকসকলে উত্তৰ-পূবৰ সৌন্দৰ্য্য চাবলৈ ইয়ালৈ আহে ।

উল্লেখযোগ্য যে এই ভূমিত এশৰো অধিক মনোমোহা জনজাতিৰ বাসস্থান আৰু আমোদজনকভাৱে প্ৰতিটো জনগোষ্ঠীৰ নিজস্ব সংস্কৃতি আৰু জনগোষ্ঠী আছে।উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ কিছুমান পুৰণি আৰু জনপ্ৰিয় জীৱিত জনজাতিৰ কথা তলত উল্লেখ কৰা হৈছে –

গাৰো জনজাতি, মেঘালয়

গাৰো জনজাতি মেঘালয়ৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম জনজাতীয় সম্প্ৰদায়।গাৰো পাহাৰত বাস কৰা মেঘালয়ৰ মুঠ জনসংখ্যাৰ ১/৩ ভাগ গাৰো। ইয়াৰ উপৰিও ই বিশ্বৰ বাকী থকা কেইখনমান মাতৃপ্ৰধান সমাজৰ ভিতৰত অন্যতম, য’ত ল’ৰা-ছোৱালীয়ে মাকৰ পৰা নিজৰ বংশৰ উপাধি লয়।পৰিয়ালৰ সৰু ছোৱালীয়ে মাকৰ পৰা সম্পত্তি উত্তৰাধিকাৰী সূত্ৰে লাভ কৰে, আনহাতে পুত্ৰসকলে যৌৱনকালত উপনীত হ’লে ঘৰৰ পৰা ওলাই যায়।এই জনগোষ্ঠীত এজন পুৰুষে বিবাহৰ ৰীতি-নীতি শেষ হোৱাৰ পিছত পত্নীৰ ঠাইলৈ স্থানান্তৰিত হয়।এই জনগোষ্ঠী সকল সংগীত আৰু নৃত্যৰ প্ৰতি অতিশয় প্ৰেমী।বিভিন্ন পৰম্পৰাগত বাদ্যযন্ত্ৰ যেনে তাঁৰযুক্ত বাদ্যযন্ত্ৰ, বতাহ আৰু স্ব-ধ্বনিযুক্ত বাদ্যযন্ত্ৰ এই জনগোষ্ঠীটোৱে ব্যৱহাৰ কৰে।গাৰো পুৰুষসকলে কাপোৰৰ সৈতে পাগুৰি পিন্ধে আনহাতে মহিলাসকলে ব্লাউজ আৰু কঁকালত কাপোৰ বান্ধি পিন্ধি থাকে। পৰম্পৰাগত গহনাবোৰ গুটি আৰু অন্যান্য সামগ্ৰীৰে তৈয়াৰ কৰা হয়।

গাৰো’সকলেও বিভিন্ন উৎসৱ উদযাপন কৰে আৰু ৱাংগালা হৈছে সাধাৰণতে অক্টোবৰ মাহত উদযাপন কৰা অন্যতম উল্লেখযোগ্য উৎসৱ। গাৰো’সকলে শস্য চপোৱাৰ পিছত তেওঁলোকৰ দেৱতা ছালিজংক ধন্যবাদ জনোৱা অনুষ্ঠানৰ প্ৰতীক হিচাপে এই উৎসৱ উদযাপন কৰে। গাৰো’সকলৰ খাদ্যাভ্যাস নিৰামিষভোজী আৰু ভাতহৈছে প্ৰধান খাদ্য। এই জনগোষ্ঠীৰ মাজত সুৰা সেৱন কৰা হয় আৰু ঘৰতে খাদ্য শস্যৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়। ধান, শাক-পাচলি,আদামৰিচা,কল,আৰু কপাহ আদি প্ৰধান শস্য।

চুমি জনজাতি, নাগালেণ্ড

চুমি জনজাতি ভাৰতৰ নাগালেণ্ডৰ অন্যতম প্ৰধান জনগোষ্ঠী। চুমিসকলে মূলতে জুন্হেবট জিলা আৰু নাগালেণ্ডৰ ডিমাপুৰ জিলাত বাস কৰে আৰু ইয়াৰ মুঠ জনসংখ্যা ২ লাখ। খ্ৰীষ্টান মিছনেৰীসকলৰ আগমন আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত খ্ৰীষ্টান ধৰ্ম গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে চুমিসকলে আন নগা জনগোষ্ঠীৰ দৰেই মূৰ চীকাৰ কৰিছিল। ভাৰতৰ এক স্বীকৃতিপ্ৰাপ্ত অনুসূচীত জনজাতিৰ ভিতৰত চুমি অন্যতম। ২০ শতিকাত বেপ্টিষ্ট মিছনেৰীসকলৰ আগমনৰ লগে লগে আন নগা জনগোষ্ঠীৰ দৰে আজিও চুমিসকল ৯৯% খ্ৰীষ্টান। ইয়াৰে অতি কম সংখ্যকেহে এতিয়াও এনিমবাদৰ চৰ্চা কৰে । এই জনগোষ্ঠীৰ দুটা প্ৰধান উৎসৱ আছে, টুলুনি আৰু আহুনা ।

কুকি জনজাতি, উত্তৰ-পূব

এই জনগোষ্ঠীৰ লোকসকলে উত্তৰ-পূবৰ সকলো ৰাজ্যতে বাস কৰে কিন্তু মূলতে পাহাৰীয়া অঞ্চলতবাস কৰে।কুকি জনজাতি বা প্ৰব্ৰজিত সকলক সমগ্ৰ উত্তৰ-পূব ৰাজ্যবোৰতে পোৱা যায়। জনগোষ্ঠীটোৰ ভাষা বেলেগ বেলেগ যদিও সকলো এক প্ৰকাৰে একে, আৰু ইয়াক ব্যাপকভাৱে কুকি ভাষা বুলি ক’ব পাৰি।কুকি পুৰুষসকলে ৰঙীন সাংখোল, জেকেট আৰু ‘ফেইচম’ (চুটি ধোতি) পিন্ধে।কেতিয়াবা চাদ্দাৰ বা ৰেপ ব্যৱহাৰ কৰে । মহিলাসকলে পন’ভে বা ৰেপাৰ অৰ্থাত বুকুৰ ওপৰৰ পৰা পোছাক পিন্ধে।জনগোষ্ঠীৰ মহিলাসকলে সকলো সময়তে কাণফুলি, ব্ৰেচলেট,খাৰু আৰু হাৰেৰে গধুৰভাৱে অলংকৃত কৰি ৰাখে।এই জনগোষ্ঠীটোৱে বামন কপাহ আৰু কাটা সূতাৰ খেতি কৰে।এই লোকসকলৰ মাজত ধূমপান উপভোগ কৰা হয়। ইয়াৰ বাবে ব্যাপকভাৱে নিৰ্মিত পাইপ ব্যৱহাৰ কৰা হয় আৰু ই শিল আৰু পিতলৰ-ধাতুৰে গঠিত। মিমকুট উৎসৱ হৈছে কুকিসকলে পালন কৰা প্ৰধান উৎসৱ আৰু ই জানুৱাৰী মাহত পৰে।

খাচী জনজাতি, মেঘালয়

খাচী জনজাতি অন্যতম প্ৰধান জনগোষ্ঠী আৰু ই মেঘালয়ৰ মুঠ জনসংখ্যাৰ প্ৰায় আধা অংশ দখল কৰিছে। খাচীসকল মূলতে খাচী আৰু জয়ন্তীয়া পাহাৰত বাস কৰে আৰু মাতৃতান্ত্ৰিক সমাজক অনুসৰণ কৰে। এই জনগোষ্ঠীত নাৰীয়ে সকলো প্ৰধান ভূমিকা পালন কৰে আৰু এওঁলোক পুৰুষতকৈ বেছি গুৰুত্বপূৰ্ণ। মহিলাসকলে জনগোষ্ঠীটোৰ সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত লয় । বংশৰ সৰু ছোৱালীজনীয়ে সেই সম্পত্তি মাকৰ পৰা উত্তৰাধিকাৰী সূত্ৰে লাভ কৰে। পুৰুষসকলে পিন্ধে জিম্ফং, যিটো কলাৰবিহীন দীঘল হাতৰ কোট আৰু পাগুৰিও। মহিলাসকলে গহনা আৰু কাণফুলি পিন্ধিবলৈ অতি আকৰ্ষিত। কঁকালত ৰূপৰ শিকলি পিন্ধাৰ পৰম্পৰা আছে। উ ব্লেই নং-থাউ, উলেই লংস্পাহ (ধনৰ দেৱতা), শ্বননগাণ্ড আন বহুতো দেৱতাক এই জনগোষ্ঠীয়ে পূজা কৰে। এওঁলোকৰ ভাত প্ৰধান খাদ্য । ৰাইচ বিয়েৰ সুৰা হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। নোংক্ৰেম হৈছে খাচী জনগোষ্ঠীৰ মাজত উদযাপন কৰা এক বিখ্যাত উৎসৱ। এই উৎসৱ নৱেম্বৰ মাহত পৰে আৰু পাঁচদিন ধৰি পালন কৰা হয়।

দেওৰী জনজাতি, অসম আৰু অৰুণাচল প্ৰদেশ

দেওৰী জনগোষ্ঠী প্ৰধানকৈ অসমৰ শিৱসাগৰ, যোৰহাট, ডিব্ৰুগড়, লখিমপুৰ, তিনিচুকীয়া জিলা আৰু অৰুণাচলৰ লোহিত আৰু চাংলাং জিলাত বাস কৰে। `দেউৰী’ শব্দটো ‘দেউ’ শব্দৰ পৰা আহিছে যাৰ অৰ্থ হৈছে ক্ৰমে মহান, জ্ঞানী আৰু ৰ অৰ্থাৎ ক্ৰমে পুৰুষ আৰু মহিলা। ‘দেওৰী’ শব্দটোৱে এইদৰে এজন ‘মহান’ বা ‘জ্ঞানী’ পুৰুষ/নাৰী মানুহক বুজায় । দেওৰী জনগোষ্ঠীসকল বিশেষজ্ঞ শিল্পী যিয়ে একচেটিয়া বাঁহৰ হস্তশিল্প তৈয়াৰ কৰে আৰু তেওঁলোকৰ হস্ততাঁতসমূহ উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ সমগ্ৰ অসম ৰাজ্যতে সুপৰিচিত।

তেওঁলোক মংগোলীয় চীন-তিব্বতী পৰিয়ালৰ অন্তৰ্গত আৰু প্ৰাচীন কালত তেওঁলোকে মন্দিৰসমূহত পুৰোহিত হিচাপে সেৱা আগবঢ়াইছিল।ঐতিহাসিকভাৱে দেওৰীসকলে ব্ৰহ্মপুত্ৰ উপত্যকাৰ ওপৰৰ সমভূমি অঞ্চলত বাস কৰা বুলি জনা গৈছে। আহোম আৰু সুতীয়া ৰাজ্যৰ প্ৰাচীন কালত দেওৰীসকলে নিজৰ ৰাজ্যৰ মন্দিৰত পুৰোহিত হিচাপে সেৱা আগবঢ়াইছিল আৰু সেয়েহে ‘দেওৰী’ নামৰ উৎপত্তি – তাৰ অৰ্থ হৈছে স্থানীয় উপভাষাত ‘পুৰোহিত’। অসমৰ দেওৰী জনজাতীয় লোকসকলে যুগ যুগ ধৰি নিজৰ বৰ্ণগত বৈশিষ্ট্য, ভাষা, ধৰ্ম আৰু লোককথা, বিশ্বাস বজাই ৰাখিছে।

বড়ো জনজাতি, অসম

বড়োজনজাতি এটা বিশাল জনজাতি আৰু অসমত ভাল সংখ্যক জনসংখ্যাৰ অংশীদাৰ। জনজাতীয় লোকসকলে ভাৰতৰ অন্যান্য প্ৰান্তৰ লগতে চুবুৰীয়া দেশলৈও প্ৰব্ৰজন কৰিছে।ভাৰতৰ এই অংশত ধান খেতি, চাহ বাগিচা আৰু হাঁহ-কুকুৰা পালনৰ দায়িত্ব বডো জনগোষ্ঠীৰ।বোৱা আৰু ৰেচম কৃমি পালন বড়ো সংস্কৃতিৰ আন এক অংশ।সৰুৰে পৰা বড়ো মহিলাসকলে নিজৰ ছোৱালীক বয়ন কলা শিকায়।বহু পৰিয়ালে নিজাকৈ ৰেচম কৃমি পালন কৰে।বডো মহিলাসকলৰ পৰম্পৰাগত সাজ-পোছাক চাদৰৰ সৈতে মহিলাসকলে নিজে নিজে বোৱা পিন্ধে। বাঁহৰ পৰা ধুনীয়া ধুনীয়া শিল্পকৰ্ম তৈয়াৰ কৰাতো বডোসকল পাকৈত।

ভাত তেওঁলোকৰ প্ৰধান খাদ্য, আনহাতে জু মাই (ভাতৰ মদ) তেওঁলোকৰ ঘৰুৱা পানীয় ।চাউলৰ লগত সাধাৰণতে মাছ, মাংস বা গাহৰিৰ মাংস আদি নিৰামিষবিহীন খাদ্য খায়।বড়োসকল নিৰামিষভোজী আৰু ভাতক প্ৰধান খাদ্য হিচাপে গণ্য কৰে।

ভূটীয়া জনজাতি, ছিকিম

ভূটীয়াসকলে তিব্বতৰ পৰা ছিকিমলৈ প্ৰব্ৰজন কৰি উত্তৰ ছিকিমৰ লাচেন আৰু লাচুং অঞ্চলত বাস কৰে। তেওঁলোকে ভূটীয়া (তিব্বতী ভাষাৰ এটা উপভাষা) কয়। অতি উন্নত জনজাতিৰ মাজত গণ্য কৰি কৃষি, চৰকাৰী চাকৰি আৰু স্থানীয় ব্যৱসায়ৰ জৰিয়তে জীৱিকা উপাৰ্জন কৰে। এই জনগোষ্ঠীটো আটাইতকৈ উন্নত আৰু শিক্ষিত জনগোষ্ঠী হিচাপে জনা যায়। ভূটীয়াসকলে বেছিভাগেই চৰকাৰী খণ্ড আৰু ব্যৱসায়ত কাম কৰে। গধুৰ বিশুদ্ধ সোণৰ অলংকাৰ পৰিধান কৰাৰ বাবে জনগোষ্ঠীৰ মহিলাসকল জনপ্ৰিয়।আন জনগোষ্ঠীৰ তুলনাত ভূটীয়া জনগোষ্ঠীৰ সাজ-পোছাক সংস্কৃতি অনন্য। মহিলাসকল সম্পূৰ্ণ হাতৰ ব্লাউজৰ সৈতে বিশুদ্ধ সোণৰ গধুৰ গহনা পিন্ধে । পুৰুষসকলে বাখু পিন্ধে, যিটো এটা ঢিলা পৰম্পৰাগত সম্পূৰ্ণ হাতৰ সাজ। তেওঁলোকৰ ঘৰবোৰো যথেষ্ট অনন্য আৰু বেছিভাগেই আয়তাকাৰ আকৃতিৰআৰু তান্ত্ৰিক বৌদ্ধ ধৰ্ম মানি চলে। ভেড়া আৰু  প্ৰজনন ইহঁতৰ মূল বৃত্তিৰ উৎস। ভূটীয়া জনগোষ্ঠীসমূহ প্ৰধানকৈ ভাতভোজী। পশুৰ চৰ্বি আৰু গৰুৰ মাংসও সেৱন কৰে । ভাৰতৰ ভূটীয়া জনজাতিবোৰ বিশেষ খাদ্য প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে বিখ্যাত। 

আপাতানি জনজাতি, অৰুণাচল প্ৰদেশ

উত্তৰ-পূবৰ অন্যতম সুকীয়া জনগোষ্ঠী হ’ল আপাতানী জনগোষ্ঠী। ভাৰতৰ অৰুণাচল প্ৰদেশৰ নিম্ন সুবনশিৰি জিলাৰ জিৰো উপত্যকাত বাস কৰা আপাটানীসকলে আপাতানী, ইংৰাজী আৰু হিন্দী ভাষা কয়। তেওঁলোকৰ ভিজা ধান খেতি আৰু কৃষি ব্যৱস্থা যথেষ্ট আকৰ্ষণীয়। দৰাচলতে ইউনেস্কোৱে আপাটানি উপত্যকাক ইয়াৰ "অতি উচ্চ উৎপাদনশীলতা" আৰু পৰিৱেশ সংৰক্ষণৰ "অনন্য" পদ্ধতিৰ বাবে ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰ হিচাপে অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে। আপাতানী মহিলাসকলক তেওঁলোকৰ স্বকীয় নাক বিন্ধি আৰু অলংকাৰেৰে আৰু পুৰুষসকলক তেওঁলোকৰ টেটুৰেচিনি পাব পাৰি ৷

অংগমী জনজাতি, নাগালেণ্ড আৰু মণিপুৰ

নাগালেণ্ডৰ অন্যতম প্ৰধান জনজাতি জনগোষ্ঠী হৈছে অংগামী জনজাতি । এই সম্প্ৰদায়টো মণিপুৰতো পোৱা যায় আৰু ইয়াৰ মুঠ জনসংখ্যা ১ কোটি ২০ লাখ।জনজাতীয় সম্প্ৰদায়ে খ্ৰীষ্টান ধৰ্ম অনুসৰণ কৰে আৰু পাহাৰীয়া অঞ্চলত ধান আৰু শস্যৰ খেতি কৰে।অংগামী পুৰুষ-মহিলাসকলে পিন্ধা কাপোৰৰ আৰ্হি আৰু ডিজাইন ইটোৱে সিটোৰ পৰা প্ৰায় পৃথক।জনগোষ্ঠীৰ পুৰুষসকলে চাদৰ পিন্ধে আনহাতে মহিলাসকলে মেচালা, ৰেপাৰউণ্ড স্কাৰ্ট পিন্ধে। ৰঙীন অলংকাৰ উভয় লিংগৰ লোকে পিন্ধে।কাঠশিল্প আৰু শিল্পকৰ্মৰ বাবে জনপ্ৰিয় অংগামী আৰু বাঁহৰ কাম, বেতৰ আচবাব, বিচনা, চাদৰ উৎপাদনকাৰী হিচাপে ভাৰতীয় লোকসকলৰ মাজত অংগামী বিখ্যাত। এই জনগোষ্ঠীটো বেতৰ আচবাবকে ধৰি কাঠৰ শিল্পকৰ্মৰ বাবে বিখ্যাত। বাঁহৰ ডালেৰে খোৱা গাহৰিৰ মাংস তেওঁলোকৰ প্ৰধান খাদ্য।তেওঁলোকৰ ৰীতি-নীতি আৰু উৎসৱ-পাৰ্বণত সংগীতে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

আদি জনজাতি, অৰুণাচল প্ৰদেশ

অৰুণাচল প্ৰদেশৰ থলুৱা আদি জনজাতি পাহাৰৰ অন্তৰ্গত আৰু ইয়াৰ নিজা গাঁও, আইন আৰু পৰিষদ আছে। জনগোষ্ঠীটোক আৰু কেইবাটাও উপ-জনজাতিত বিভক্ত কৰা হৈছে। জনগোষ্ঠীৰ পুৰুষসকলে বেত, ভালুক আৰু হৰিণাৰ ছালৰ হেলমেট পিন্ধে, বয়সস্থ মহিলাসকলে হালধীয়া ৰঙৰ হাৰ আৰু সৰ্পিল কাণফুলি পিন্ধে। এই সকলোবোৰ তেওঁলোকৰ অন্তৰ্গত অঞ্চলৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি। ইয়াৰ মহিলাসকলে বয়স আৰু বৈবাহিক অৱস্থা অনুসৰি সাজ-পোছাক পৰিধান কৰে।ধান খেতি এই জনগোষ্ঠীত চলি আছে আৰু ধানে আদি সকলৰ প্ৰধান খাদ্য হিচাপে কাম কৰে। ফান্দ আৰু চিকাৰ কৰাটোও জনপ্ৰিয় আৰু আদি জনগোষ্ঠীৰ লোকসকলে নিজৰ ঘৰত গাহৰি, কুকুৰা পালন কৰাৰ লগতে শাক-পাচলি খেতি কৰে।


Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.