18 June, Tue 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

আত্মবিশ্বাস হৈছে সফলতাৰ চাবিকাঠি

12 Nov,2022 04:08 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 1692
0 Like 0.0

আত্মবিশ্বাস মানে নিজকে বিশ্বাস কৰা, যিকোনো কামত সম্পূৰ্ণ বিশ্বাস ৰখা আৰু বিফলতাৰ ভয় এৰি দিয়া। আত্মবিশ্বাসেই সফলতাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ ৰহস্য। নিজকে বিশ্বাস কৰাসকলে জানে যে তেওঁলোকে কৰা কামে অৱশেষত নিশ্চয়কৈ সফলতা লাভ কৰিব। মানসিক চাপমুক্ত আৰু পূৰ্ণতাপূৰ্ণ জীৱন যাপনৰ বাবে আত্মবিশ্বাস অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। এজন ব্যক্তিয়ে লাভ কৰা সফলতাৰ স্তৰ তেওঁৰ আত্মবিশ্বাসৰ মাত্ৰাৰ প্ৰত্যক্ষ সমানুপাতিক। উচ্চ পৰ্যায়ৰ আত্মবিশ্বাস থকা লোকসকলে জীৱনৰ নিজৰ আকাংক্ষিত লক্ষ্যত উপনীত হয় আৰু সফলতা লাভ কৰে। আত্মবিশ্বাসৰ অভাৱৰ ফলত নিষ্ক্ৰিয়তা আৰু নিজৰ পক্ষত থিয় নহয়। আপুনি নিজকে কেনে অনুভৱ কৰে সেয়া জীৱনৰ যিকোনো কামত উপনীত হোৱাৰ এটা মূল বিষয়। আপুনি কিয় আপোনাৰ দৰে সেয়া বুজিবলৈ নিজকে অনুমতি দিয়কআৰু যদি আপুনি আপোনাৰ আত্মবিশ্বাসৰ স্তৰত অসন্তুষ্টইয়াক উন্নত কৰাৰ বাবে আজি পদক্ষেপ লওঁক। সময়ৰ লগে লগে কেইবাটাও সৰু পদক্ষেপ আৰু সূক্ষ্ম উন্নতিৰ ফলত ভৱিষ্যতে আপুনি নিজকে আৰু পৃথিৱীক চোৱাৰ ধৰণত ব্যাপক পৰিৱৰ্তন হ'ব পাৰে। নিজৰ আত্মবিশ্বাস গঢ়ি তুলিলে আপুনি নিজৰ লক্ষ্যত উপনীত হ’ব পাৰিব, আপোনাৰ সন্মুখত অহা সুযোগ গ্ৰহণ কৰিব পাৰিব আৰু লগতে যিকোনো বাধা অতিক্ৰম কৰাৰ শক্তিও থাকিব।সফল কেৰিয়াৰ গঢ়িবলৈ আত্মবিশ্বাস অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি আপোনাৰ নিজৰ ওপৰত আৰু নিজৰ সামৰ্থ্যৰ ওপৰত আস্থা নাথাকে, তেন্তে আপুনি আনৰ পৰা কেনেকৈ আশা কৰিব পাৰে? চাকৰিৰ সাক্ষাৎকাৰত অংশগ্ৰহণ কৰাৰ সময়ত বা পদোন্নতিৰ আশাত আপুনি যি ধৰণে আচৰণ কৰে আৰু নিজৰ ওপৰত বিশ্বাস কৰে, সেইটোৱে শেষত জয় বা পৰাজয়ৰ পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি কৰিব।

আত্মবিশ্বাস গঢ়ি তুলিবলৈ হ’লে আত্মগ্ৰহণৰ অভ্যাস কৰি আৰম্ভ কৰিব লাগে। ইয়াৰ দ্বাৰা নিজকে ভালদৰে আৱিষ্কাৰ কৰাৰ কলা গঢ়ি তোলা হয় আৰু নিজৰ ব্যক্তিত্বৰ সমালোচনাত্মক মূল্যায়ন কৰা হয়। কিন্তু অতিমাত্ৰা সমালোচনা কৰাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে কাৰণ ইয়াৰ ফলত নেতিবাচক চিন্তাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। নিজৰ অতীতৰ কৃতিত্বৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিলেও আত্মবিশ্বাস গঢ় লৈ উঠে। সেই কৃতিত্ববোৰ কিমান সৰু বা ডাঙৰ, সেইটো ডাঙৰ কথা নহয়।অতীতৰ কৃতিত্বৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিলে ইতিবাচক অনুভূতিৰ প্ৰবাহৰ সৃষ্টি হ’ব আৰু ইয়াৰ ফলত এজন ব্যক্তিৰ আত্মবিশ্বাস বৃদ্ধি পাব। উচ্চ পৰ্যায়ৰ আত্মবিশ্বাস থকাসকলে নিজৰ জীৱন আৰু ইয়াৰ লগত জড়িত সমস্যাবোৰৰ প্ৰতি সংগঠিতভাৱে দৃষ্টি নিক্ষেপ কৰে।

আত্মবিশ্বাসী লোকৰ সৈতে সামাজিকভাৱে মিলিত হওক আৰু ভাল পৰিৱেশত সময় কটাওক। আপোনাৰ চৌপাশৰ মানুহে আপোনাৰ আত্মবিশ্বাসৰ মাত্ৰাত প্ৰভাৱ পেলায়, গতিকে ইতিবাচক আৰু আপোনাৰ প্ৰতি সৎ লোকৰ সংগ বিচাৰক। নেতিবাচক মানুহৰ পৰা আঁতৰি থাকিবলৈ চেষ্টা কৰক, কিয়নো তেওঁলোকে আপোনাক তললৈ টানিব পাৰে আৰু আপোনাৰ শক্তি শেষ কৰিব পাৰে। আপোনাৰ পৰিৱেশসমূহ সাৱধানে বাছক৷নিজৰ উচ্চাকাংক্ষা আৰু ইচ্ছাক বুজিবলৈ প্ৰথমে সময় বিনিয়োগ কৰি অৱশেষত সেইবোৰ লাভ কৰিবলৈ অশেষ চেষ্টা কৰিব লাগে। নিজৰ শক্তিৰ দুৰ্বলতাৰ বিষয়ে ভালদৰে জ্ঞান থকাটোও আত্ম-পুনৰাবৃত্তিৰ এটা অংশ যিয়ে তেওঁলোকক উপলব্ধি কৰে যে তেওঁলোক কেনেকুৱা ব্যক্তি, তেওঁলোকে এতিয়া কি কৰা উচিত যাতে তেওঁলোকে উন্নত ভৱিষ্যতৰ বাবে সুদৃঢ় ভেটি স্থাপন কৰিব পাৰে।

নিজকে মিছা নকব

প্ৰথমে নিজৰ ভিতৰৰ অভাৱ, ভয় আৰু আত্মবিশ্বাসৰ অভাৱৰ কথা নিজকে কওক, ভালদৰে গ্ৰহণ কৰক আৰু সিদ্ধান্ত লওক যে যিকোনো ক্ষেত্ৰতে ইয়াক শুধৰাব লাগিব।

আপোনাৰ আপোনজনৰ পৰা আৰম্ভ কৰক:

যদি আপোনি কম আত্মবিশ্বাসী,বহু মানুহৰ মাজত কথা ক’বলৈ অক্ষম তেতিয়া এনে পৰিস্থিতিত ঘৰৰ সদস্য আৰু বন্ধু-বান্ধৱীৰ মাজত কথা ক’বলৈ আৰম্ভ কৰক।ঘৰৰ সৰু সৰু কামবোৰত অৰিহণা যোগাওক ইয়াৰ দ্বাৰা আপোনাৰ আত্মবিশ্বাস বাঢ়িব।

কৌশল সৃষ্টি কৰক:

 যিকোনো কাম কৰিবলৈ এটা মোটামুটি পটভূমি বনাওক, য’ত কামটোৰ সম্পূৰ্ণ বিৱৰণ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয় আৰু লগতে ফলাফলৰ অনুমানো কৰক, যদি আপুনি এই কাম কৰে, তেন্তে আপুনি সঠিক আৰু ভুলৰ সৈতে পৰিচিত হ’ব আৰু ই আপোনাক আত্মবিশ্বাস দিব।

নেতিবাচক চিন্তাৰ পৰা আঁতৰি থাকক

কোনো কাম নহ’ব বুলি আশা কৰি কাম নকৰিব, এই কাম কৰিলে আপোনাৰ আত্মবিশ্বাস আৰু উৎসাহ দুয়োটা কম হ’ব, সদায় কৰিবলগীয়া কামটোৰ বাবে যিমান পাৰি সিমান ইতিবাচক হওঁক।

চকু মেলি সপোন দেখক

যি কাম আপুনি কৰিব নোৱাৰে, কল্পনা কৰক যে আপুনি সেই একে কামেই কৰি আছে যিয়ে সকলোকে সুখী কৰে, আৰু সকলোৱে আপোনাক প্ৰশংসা কৰিছে, ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ এক ইতিবাচক অনুভৱ হয়, যিয়ে আপোনাৰ আত্মবিশ্বাস বৃদ্ধি কৰে।

বিফল হ'বলৈ ভয় নকৰিব:

সদায় নিখুঁত ফলাফলৰ কথা কল্পনা নকৰিব। কেতিয়াবা হতাশাও হয়, কিন্তু গ্ৰহণ কৰক কাৰণ ভুলতেহে এজন ব্যক্তিয়ে শিকে। মানুহ বিফল হলে পিছলৈ উচ্চতা স্পৰ্শ কৰে, গতিকে বিফলতাৰ বাবে আপোনাৰ আত্মবিশ্বাস কমি যাবলৈ নিদিব, কিন্তু নিজৰ ভুলটো পৰ্যবেক্ষণ কৰি শুধৰণি কৰক।

 ভাল মানুহক অনুসৰণ কৰক

এজন উন্নত ব্যক্তিৰ ভাল গুণবোৰ নিজৰ জীৱনত সন্নিৱিষ্ট কৰক। মহান পুৰুষৰ জীৱনশৈলী জানি আৰু তেওঁলোকক নিজৰ জীৱনলৈ আনি,তেওঁ অনুকৰণ কৰক, ইয়াৰ দ্বাৰা আপুনি ভাল অভ্যাস গঢ়ি তুলিব পাৰিব।

সময়ৰ লগে লগে নিজকে সলনি কৰক:

কথা কোৱা, সাজ-পোছাক আৰু ফেশ্বনৰ দৰে সময় অনুসৰি নিজকে সামঞ্জস্য স্থাপন কৰক। এই সকলোবোৰ প্ৰয়োজনীয়, যদিও বা বেছি নহয়, কিন্তু পৰিৱৰ্তনৰ লগে লগে আপুনি নিজৰ মাজত থকা উৎসাহ অনুভৱ কৰিব।

এই সকলোবোৰ টিপছ আপুনি আপোনাৰ জীৱনত সহজেই কাৰ্যকৰী কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত আপুনি আত্মবিশ্বাস আৰু সুখ আৰু সন্তুষ্টিৰ অনুভূতি অনুভৱ কৰিব। আত্মবিশ্বাস এটা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বস্তু, ই থাকিলে জীৱনৰ বহু অসুবিধা সহজ হৈ পৰে।এনে নহয় যে জীৱনত কোনো সমস্যাৰ সমাধান নাই, বহুতো অভাৱ ইতিবাচক চিন্তাৰেহে পূৰণ কৰিব পাৰি। আত্মবিশ্বাসৰ অভাৱ তেতিয়াহে হয় যেতিয়া আমি কিবা এটালৈ ভয় কৰো বা নিজৰ মাজত অভাৱ অনুভৱ কৰো। আৰু এই দুয়োটা কাৰণকে নাইকিয়া কৰাটো আপোনাৰ হাতত।আত্মবিশ্বাস বৃদ্ধি কৰিবলৈ প্ৰথমে নিজকে বিশ্বাস কৰক আৰু নিজৰ অভাৱ পূৰণৰ চেষ্টা আৰম্ভ কৰক। সফল নহলেও ভয় নকৰিব, প্ৰতিজন মানুহ সকলো কামৰ বাবে নিৰ্মিত নহয়, আপুনাৰ চেষ্টাই আপোনাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ জয়।

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.