22 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

পেমায়াংচে ছিকিমৰ এক প্ৰাচীন মঠ

05 Jul,2023 05:51 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 318
0 Like 0.0

পেমায়াংচে মঠ ভাৰতৰ উত্তৰ-পূবৰ ছিকিম ৰাজ্যৰ পেলিংত অৱস্থিত এটা বৌদ্ধ মঠ। পেলিং মঠ নামেৰেও জনাজাত এই মঠ ছিকিমৰ আটাইতকৈ পুৰণি মঠসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম আৰু পেলিঙৰ ভ্ৰমণৰ বাবে বিখ্যাত স্থানসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম।২১০০ মিটাৰ উচ্চতাত অৱস্থিত পেমায়াংচে মঠটো ১৭০৫ খ্ৰীষ্টাব্দত লামা লাহটছুন চেম্পোৱে প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। ১৯১৩ আৰু ১৯৬০ চনত হোৱা ভূমিকম্পই চহৰখন আৰু মঠসমূহ ধ্বংস কৰি পেলায় যদিও তাৰ পিছৰ পৰা কেইবাবাৰো সেইবোৰ পুনৰ নিৰ্মাণ আৰু হয়। প্ৰথম অৱস্থাত এই মঠটো আকাৰত অতি সৰু আছিল কিন্তু তৃতীয় চোগ্যাল চাকদোৰ নামগ্যালৰ ৰাজত্বকালত ইয়াক বিস্তাৰ কৰা হৈছিল এই মঠটোৱে তিব্বতী বৌদ্ধ ধৰ্মৰ নিংমা আদেশ অনুসৰণ কৰে আৰু ছিকিমৰ সেই আদেশৰ আন সকলো মঠ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে।এই মঠৰ সন্ন্যাসীসকলক সাধাৰণতে ছিকিমৰ ভুতীয়াসকলৰ পৰা নিৰ্বাচিত কৰা হয়।

ধৰ্মীয় তাৎপৰ্য্য, সংস্কৃতি আৰু ইতিহাসৰ এক সুকীয়া সংযোজন একত্ৰিত কৰি সময়ৰ লগে লগে এই মঠটোৰ সম্প্ৰসাৰণ আৰু পৰিৱৰ্তন ঘটিছে। পেমায়াংচে মঠৰ স্থাপত্য কলাত্মক উৎকৰ্ষতা আৰু আধ্যাত্মিক প্ৰতীক। পেমায়াংচে শব্দৰ অৰ্থ হৈছে পূৰ্ণ উচ্চমানৰ পদুম। এই মঠটো বিশুদ্ধ সন্ন্যাসী’ (তা-ছাং) অৰ্থাৎ বিশুদ্ধ তিব্বতী বংশৰ সন্ন্যাসী’, বৈবাহিক আৰু কোনো শাৰীৰিক অস্বাভাৱিকতা নোহোৱাকৈ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। আজিও এই প্ৰথা অব্যাহত আছে। কেৱল পেমায়াংচে মঠৰ সন্ন্যাসীসকলেহে তা-ছাংউপাধিৰ অধিকাৰী। এই মঠৰ মুৰব্বী লামাই ছিকিমৰ পূৰ্বৰ ৰাজতন্ত্ৰৰ চোগ্যালসকলক পবিত্ৰ পানীৰে অভিষেক কৰাৰ অনন্য সৌভাগ্য লাভ কৰিছিল।এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি ধূপকাঠিৰ ধোঁৱা আৰু প্ৰাচীন মন্ত্ৰ আওৰোৱা সন্ন্যাসীৰ নিম্ন মাতেৰে বতাহ ভৰি পৰে, যাৰ ফলত সামগ্ৰিকভাৱে শান্তি আৰু আধ্যাত্মিক উত্থানৰ অনুভূতি বৃদ্ধি পায়।

 

মঠটোৰ প্ৰথম স্তৰত সুন্দৰ ভাস্কৰ্য্য, চিত্ৰ আৰু প্ৰাচীন গ্ৰন্থ আছে। মঠটোৰ মূল প্ৰাৰ্থনা হলটো এটা বিশাল কোঠা। মঠটোৰ প্ৰৱেশদ্বাৰৰ ওচৰৰ দোকানবোৰ সুন্দৰভাৱে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে । এই মঠটো তিব্বতী স্থাপত্য শৈলীত নিৰ্মিত তিনিমহলীয়া গঠন। তিনিটা মহলাত বিস্তৃত এই মঠটোৰ প্ৰত্যেকৰে নিজস্ব পৰিৱেশ আৰু তাৎপৰ্য্য আছে। দেৱালত বিশৃংখল কাঠৰ ভাস্কৰ্য্য, আৰু তিব্বতী বৌদ্ধ ধৰ্মৰ প্ৰতিষ্ঠাপক গুৰু পদ্মসম্ভৱৰ জীৱন চিত্ৰিত প্ৰাচীন পুস্তকেৰে সজাই তোলা হৈছে। এই মঠটোত বৌদ্ধ ভাস্কৰ্য্য, শাস্ত্ৰ আৰু ভাস্কৰ্য্যৰ বিখ্যাত সংকলন আছে। তলৰ মহলাত কেন্দ্ৰীয় বুদ্ধ প্ৰতিমূৰ্তি, আনহাতে ওপৰৰ মহলাত পদ্মসম্ভৱৰ আঠটা অৱতাৰকে চিত্ৰিত কৰা প্ৰতিমূৰ্তি আছে। মূল আকৰ্ষণ হৈছে প্ৰয়াত ডুংজিন ৰিনপোচে নিৰ্মাণ কৰা পদ্মসম্ভৱৰ স্বৰ্গীয় বাসস্থান জাংটক পালৰীক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা এটা আচৰিত সাতস্তৰীয় মডেল। মঠৰ ওচৰতে এখন সু-ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰা বাগিচাও আছে।

৩০০ বছৰৰো অধিক পুৰণি হোৱাৰ পিছতো মঠটোৰ অৱস্থা অতি উত্তম আৰু সন্ন্যাসীসকলে ভালদৰে যত্ন লয়। এই মঠৰ পৰা কাঞ্চনজংঘা পৰ্বত স্পষ্টকৈ দেখা যায়। মঠটো চাবলৈ সৰ্বোত্তম সময় হল চাম নৃত্য উৎসৱৰ সময়ত, যিটো তিব্বতী চন্দ্ৰ পঞ্জিকাৰ ১২ মাহৰ ২৮ আৰু ২৯ তাৰিখে পালন কৰা হয়। 

 

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.