29 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

পঞ্চতীৰ্থ হাজোৰ কেইটিমান প্ৰাচীন মন্দিৰ

04 Jan,2024 06:05 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 1048
0 Like 0.0

গুৱাহাটীৰ পৰা ৩৬ কিলোমিটাৰ উত্তৰ-পশ্চিমে ব্ৰহ্মপুত্ৰত অৱস্থিত হাজো চহৰ। এই স্থানক হিন্দু, বৌদ্ধ আৰু মুছলমানসকলৰ বাবে পবিত্ৰ স্থান বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু ইয়াক পঞ্চতীৰ্থ বা "পাঁচটা তীৰ্থযাত্ৰা" বুলি জনা যায়।হাজোৰ ধৰ্মীয় তাৎপৰ্য্যৰ লগত কেইবাটাও কিংবদন্তি জড়িত হৈ আছে। বিশ্বাস কৰা হয় যে পাণ্ডৱসকলে নিৰ্বাসনৰ সময়ত হাজো ভ্ৰমণ কৰি তাত শিৱলিংগ (ভগৱান শিৱৰ প্ৰতীক) স্থাপন কৰিছিল।হাজোত কেইবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ ধৰ্মীয় স্থান আছে। এই পবিত্ৰ স্থানসমূহৰ বৈচিত্ৰ্যৰ বাবে হাজোক ধৰ্মীয় সম্প্ৰীতি আৰু সহাৱস্থানৰ প্ৰতীক হিচাপে গণ্য কৰা হৈছে।

 

হয়গ্ৰীৱ মাধৱ মন্দিৰ

অন্যতম পূণ্যতীৰ্থ হয়গ্ৰীৱ মাধৱ মন্দিৰ হাজোৰ মণিপৰ্বত নামৰ এটি টিলাৰ ওপৰত অৱস্থিত।ইয়াত বিষ্ণুৰ অৱতাৰ হয়গ্ৰীৱৰ পূজা- অৰ্চনা কৰা হয়।সংস্কৃত ভাষাত 'হয়' মানে 'ঘোঁৰা' আৰু 'গ্ৰীৱ'ৰ অৰ্থ 'ডিঙি'। সেয়েহে এই মন্দিৰটোক 'হয়গ্ৰীৱ মন্দিৰ' বুলি কোৱা হয়। বৌদ্ধধৰ্মীসকলৰ বাবেও ই এক পবিত্ৰ স্থান। তেওঁলোকে বিশ্বাস কৰে যে গৌতম বুদ্ধই শৰীৰ ত্যাগ কৰি এই স্থানতে 'মোক্ষ' বা 'নিৰ্বাণ' লাভ কৰিছিল।হয়গ্ৰীৱ মাধৱ মন্দিৰটো ভাঙি যোৱা বাবে ১৫৪৩ খ্ৰীষ্টাব্দত কোঁচ ৰজা ৰঘুদেৱে মন্দিৰটো পুনৰ নিৰ্মাণ কৰে। আন কিছুসংখ্যক বুৰঞ্জীবিদৰ মতে পাল ৰাজবংশৰ ৰজাই ষষ্ঠ শতিকাত এই মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰিছিল।মূল মন্দিৰটোৰ কাষতে আহোম ৰজা প্ৰমত্ত সিংহ‍ই নিৰ্মাণ কৰা এটা সৰু মন্দিৰ আছে। ইয়াত প্ৰতিবছৰে দৌলোৎসৱ ধুমধামেৰে পালন কৰা হয়। মাধৱ মন্দিৰৰ ওচৰত 'মাধৱ পুখুৰী' নামৰ এটা ডাঙৰ পুখুৰীও আছে।

কেডাৰেশ্বৰ মন্দিৰ:

দ্বিতীয়টো গুৰুত্বপূৰ্ণ হিন্দু মন্দিৰ কেদাৰেশ্বৰ বা ভগৱান শিৱক উৎসৰ্গিত। ইয়াৰ উল্লেখ কালিকাপুৰাণ আৰু যোগিনী তন্ত্ৰ দুয়োটাতে পোৱা যায়। কেদাৰাৰ মূল মূৰ্তিটো শিলৰ এটা ডাঙৰ লিংগ। ইয়াক স্বয়ম্ভুলিংগ বোলা হয়। এই লিংগটো ভগৱান শিৱৰ অৰ্ধনাৰীশ্বৰ ৰূপ যেন লাগে।লিংগটো সদায় এটা ডাঙৰ ধাতুৰ বাটিৰে ঢাকি ৰাখিছিল। নিৰ্মাণৰ তাৰিখ নিৰ্ণয় কৰা বা মন্দিৰৰ মূল ভৱনটোৰ প্ৰতিষ্ঠাপকৰ নাম উল্লেখ কৰাটো কঠিন। ১৭৫৩ খ্ৰীষ্টাব্দত ৰজা ৰাজেশ্বৰসিংহই মন্দিৰৰ দুৱাৰমুখত দুখন দেৱাল সংলগ্ন কৰিছিল।

ধোপৰগুৰি সত্ৰঃ

শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱৰ প্ৰপন্ন শিষ্য মহাপুৰুষ মাধৱদেৱে স্থাপন কৰা ঐতিহাসিক ধোপৰগুৰি সত্ৰ হাজোৰ এখন বিখ্যাত সত্ৰ। ১৫৮৭ খ্ৰীষ্টাব্দত মাধৱদেৱে এই সত্ৰখন প্ৰতিষ্ঠা কৰি লক্ষ্মীকান্তক সত্ৰৰ আচাৰ্য পাতিছিল। হাজোৱে ইয়াৰ প্ৰাচীন মন্দিৰ, মছজিদ, আৰু পৰম্পৰাগত শিল্পকৰ্মৰ জৰিয়তে অঞ্চলটোৰ চহকী সাংস্কৃতিক আৰু ধৰ্মীয় ঐতিহ্যৰ আভাস দিয়ে। দৰ্শনাৰ্থী আৰু ভক্তসকলে ভাৰতৰ সাংস্কৃতিক আৰু ধৰ্মীয় বৈচিত্ৰ্য আৰু স্পন্দন অনুভৱ কৰিবলৈ হাজো বিচাৰে, কিয়নো ই আধ্যাত্মিক আৰু সাংস্কৃতিক তাৎপৰ্য্যৰ স্থান।

কমলেশ্বৰ মন্দিৰ:

কমলেশ্বৰৰ মন্দিৰটো পূৰ্বতে হাজোৰ অন্যতম প্ৰধান শিৱ মন্দিৰ আছিল। এই মন্দিৰৰ বিশেষ উল্লেখ কালিকাপুৰণ আৰু যোগিনী তন্ত্ৰত পোৱা গৈছে। আজি এই মন্দিৰে পুৰণি গৌৰৱ হেৰুৱাই কেদাৰ মন্দিৰৰ অধীনস্থ প্ৰতিষ্ঠানত পৰিণত হৈছে।

গণেশ মন্দিৰ:

হয়গ্ৰীৱ মাধৱ মন্দিৰৰ পৰা প্ৰায় ২০০ মিটাৰ পূবে এটা গণেশ মন্দিৰো আছে; এই মন্দিৰতেই পঞ্চতীৰ্থ দেৱতাসকলৰ মিলন হয় বুলি বিশ্বাস কৰা হৈছিল। এই মন্দিৰৰ প্ৰৱেশদ্বাৰত আহোম ৰজা প্ৰমত্তসিংহ আৰু দুৱৰা ফুকনৰ শিলালিপি আছে।। হাতী আকৃতিৰ এটা বিশাল প্ৰাকৃতিক শিলৰ ওপৰত ১৭৪৪ খ্ৰীষ্টাব্দত ৰজা প্ৰমত্তসিংহই মন্দিৰ ভৱনটো নিৰ্মাণ কৰিছিল।মন্দিৰটোত হাতী আকৃতিৰ শিলটোত খোদিত ভগৱান গণেশৰ এটা ডাঙৰ প্ৰতিমূৰ্তি প্ৰক্ৰিয়াকৰণ কৰা হৈছে। এই মন্দিৰৰ নাম দেৱভৱন আৰু বিশেষ অনুষ্ঠানত পঞ্চতীৰ্থৰ অন্যান্য দেৱতাসকলৰ মিলনস্থলী।

 

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.