22 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

নীৰমহল—ত্ৰিপুৰাৰ আশ্বৰ্য্যকৰ ভাসমান প্ৰাসাদৰ কিছু তথ্য

05 Sep,2022 06:00 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 519
0 Like 0.0

‘নীৰমহল’ নামৰ আক্ষৰিক অৰ্থ হ’ল জলমহল। ত্ৰিপুৰাৰ ৰাজধানী আগৰতলাৰ পৰা প্ৰায় ৫৩ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত মেলাঘৰত  ৰুদ্ৰসাগৰ হ্ৰদৰ মাজত অৱস্থিত ই এক ৰাজকীয় ভৱন। ১৯৩০ চনত  ত্ৰিপুৰাৰ মহাৰাজ বীৰ বিক্ৰম কিশোৰ দেববৰ্মা মাণিক্যই তেওঁৰ গ্ৰীষ্মকালীন প্ৰাসাদ হিচাপে নিৰ্মাণ কৰিছিল। এই ৰাজকীয় ভৱনটোৰ স্থাপত্য আৰু ডিজাইনত হিন্দু আৰু মুছলমান শৈলীৰ এক সুন্দৰ মিশ্ৰণ আভাস পোৱা যায়।

মানুহে এতিয়াও ভ্ৰমণ তালিকাত ত্ৰিপুৰাক অন্তৰ্ভুক্ত কৰা নাই। কিন্তু নীৰমহলৰ দৰে সুন্দৰ প্ৰাসাদে নিশ্চয় আপোনাক এই ৰাজ্যৰ ফালে আকৰ্ষণ কৰিব। যদি নীৰমহল চাবলৈ হেঁপাহ আছে, তেন্তে আহকচোন এই বিশেষ ৰাজপ্ৰসাদৰ নিৰ্মাণৰ আঁৰৰ কাহিনী জানি লওঁক-



এই প্ৰাসাদটো প্ৰায় ৯০ বছৰ আগতে নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। ইয়াৰ নিৰ্মাণৰ উদ্দেশ্য আছিল বিশেষ গ্ৰীষ্মকালৰ বাবে  আত্মগোপন কৰা। গ্ৰীষ্মকালীন প্ৰাসাদ হিচাপে নিৰ্মাণ কৰি থকাৰ পিছতো ইয়াৰ স্থাপত্যৰ প্ৰতি বিশেষ যত্ন লোৱা হৈছে। ইয়াত হিন্দু আৰু মুছলমান দুয়োটা শৈলী ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। আৰু হিন্দু মুছলমান উভয় সংস্কৃতিৰ মিশ্ৰণৰ মহান ৰুচি আৰু বুদ্ধিমত্তাআৰু স্থাপত্যৰ ৰূপাংকনত পৰম্পৰা প্ৰদৰ্শন কৰে।


নীৰমহল ভাৰতৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ আৰু একক জলপ্ৰাসাদৰ ভিতৰত অন্যতম। এই ৰাজপ্ৰসাদটোক যিটোৱে বিশেষ কৰি তুলিছে সেয়া হ’ল ইয়াক নিৰ্মাণ কৰোতে শিল আৰু  বগা মাৰ্বল ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল, আৰু পেভিলিয়ন, বেলকনি, টাৱাৰ, দলং আদিয়ে ইয়াৰ স্থাপত্যৰ আশ্চৰ্য্যকৰ কৰি তুলিছে। তদুপৰি দূৰৰ পৰা দেখা পোৱা গম্বুজ আকৃতিৰ মিনাৰবোৰে ইয়াক দুৰ্গৰ দৰে ৰূপ দিয়ে। ধুনীয়া বালিচহীয়া ৰাজপ্ৰসাদটো পানীৰ মাজত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে যদিও কোনো বিশেষ সামগ্ৰীৰে নিৰ্মিত নহয়, কিন্তু ইয়াক বালিশিল আৰু বগা মাৰ্বলেৰে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। ইয়াৰ বগা ৰূপটোৱে আপোনাক বাহিৰৰ পৰা ধুনীয়া আৰু ফলপ্ৰসূ দেখাব। ভিতৰত ২৪টা কোঠা থকা এই ৰাজপ্ৰসাদটো নিৰ্মাণ কৰিবলৈ প্ৰায় ন বছৰ সময় লাগিছিল। 


যিকোনো সময়তে নীৰমহল  ধুনীয়া দেখা যায়, কিন্তু ৰাতি ইয়াৰ দৃশ্য বেলেগ। ৰাতি পানীত ইয়াৰ প্ৰতিফলনে ইয়াৰ সৌন্দৰ্য্য বহুবিধ বৃদ্ধি কৰে। যদি আপুনি ত্ৰিপুৰাৰ সংস্কৃতি আৰু ইতিহাসৰ সৈতে পৰিচিত হ’ব বিচাৰে তেন্তে নিশ্চিতভাৱে এবাৰ এই প্ৰাসাদটো চাব। ৰাজপ্ৰসাদৰ আন আন মূল আকৰ্ষণসমূহৰ ভিতৰত আছে জল ক্ৰীড়াৰ সুবিধা আৰু ৰুদ্ৰসাগৰ হ্ৰদত দেখা পোৱা বিদেশৰ পৰা অহা পৰিভ্ৰমী চৰাই। বিশেষকৈ আগষ্ট মাহত প্ৰতি বছৰে অনুষ্ঠিত হোৱা জল উৎসৱৰ সময়ত এই ৰাজপ্ৰসাদৰ আকৰ্ষণ বৃদ্ধি পায়। উৎসৱৰ সময়ত আপুনি এই ঠাইখন চাব লাগেকাৰণ সেই সময়ছোৱাত অট্টালিকাটো আড়ম্বৰপূৰ্ণভাৱে সজাই তোলা হয় যিয়ে প্ৰাসাদৰ সুন্দৰতা বহুগুনে বৃদ্ধি কৰে। এই উৎসৱৰ সময়ত এখন নাওঁ দৌৰৰ আয়োজন কৰা হয় য’ত বৃহৎ সংখ্যক দৰ্শনাৰ্থী আকৰ্ষণ কৰা হয়। ৰাজপ্ৰসাদৰ পূব দিশত মুকলি আকাশৰ তলত থিয়েটাৰ আছেয’ত সাংস্কৃতিক আৰু ৰাজহুৱা অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হয়আনহাতে পশ্চিম দিশত ৰাজকীয় পৰিয়ালৰ বাসস্থানৰ বাবেও উপযুক্ত ব্যৱস্থা আছে। ইয়াৰ উপৰিও কেইবাটাও সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান আৰু নাটক প্ৰদৰ্শনৰ লগতে সাঁতোৰ প্ৰতিযোগিতাও আয়োজন কৰা হয়।  



এই ঠাইখন চাবলৈ উত্তম সময় হৈছে অক্টোবৰৰ পৰা মাৰ্চ মাহলৈকে যেতিয়া অবিৰত বৰষুণে আপোনাক বিচলিত নকৰে। পিছৰবাৰ যেতিয়া আপুনি ভ্ৰমণৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে, তেতিয়া আপুনি নীৰমহলৰ কথা ভাবিব পাৰে। যদি আপুনি তালৈ ৰেলযোগে যোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে তেন্তে ওচৰৰ ৰেলৱে ষ্টেচন হ’ব কুমাৰঘাট প্ৰায় ১৬০ কিলোমিটাৰ আৰু ধৰ্ম নগৰ প্ৰায় ২০০ কিলোমিটাৰ। বিমানেৰে গ’লে আগৰতলা বিমানবন্দৰ হ’ব ৰাজপ্ৰসাদৰ আটাইতকৈ ওচৰত। আগৰতলা এখন জনপ্ৰিয় পৰ্যটনস্থলী, আৰু পূব ভাৰতৰ অন্যতম জনপ্ৰিয় স্থান ইয়াৰ অসাধাৰণ স্থাপত্য আৰু সুন্দৰ বিন্যাসে আপোনাক মন্ত্ৰমুগ্ধ কৰি তুলিব।


Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.