29 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

উত্তৰ-পূব ভাৰতত ঋতুস্ৰাৱ সম্পৰ্কীয় পৰিচ্ছন্নতা

21 Apr,2022 07:41 PM, by: Jyoti Rekha Kalita
1 minute read Total views: 506
1 Likes 0.0

আমি সকলোৱে জানিব পাৰোঁ যে ঋতুস্ৰাৱ হৈছে প্ৰজনন চক্ৰৰ এক প্ৰাকৃতিক অংশ, কিন্তু কিছুমানে হয়তো উপলব্ধি কৰিব নোৱাৰে যে বহুতো উন্নয়নশীল দেশত, ঋতুস্ৰাৱৰ পৰিচ্ছন্নতাৰ বিষয়ে তথ্যৰ অভাৱ, লগতে সামগ্ৰীবোৰে ঋতুস্ৰাৱ আৰু যোনিৰ সংক্ৰমণৰ দৰে সাম্ভাব্য স্বাস্থ্য বিপদাশংকাৰ বিষয়ে নিষিদ্ধতা আৰু ভুল তথ্যৰ সংস্কৃতি সৃষ্টি কৰে। ঋতুস্ৰাৱৰ বিষয়বোৰ কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ নিম্নোক্ত কাৰণসমূহৰ সৈতে ঋতুস্ৰাৱৰ বিষয়ে কথোপকথন আৰম্ভ কৰোঁ আহক।

এই ঋতুস্ৰাৱৰ পৰিচ্ছন্নতা দিৱসত, ঋতুস্ৰাৱক কলঙ্কমুক্ত কৰা আৰু ঋতুস্ৰাৱৰ পৰিচ্ছন্নতা আৰু প্ৰজনন স্বাস্থ্যৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়াৰ বাবে উত্তৰ-পূবৰ লোকসকলৰ নিৰন্তৰ প্ৰচেষ্টাক স্বীকাৰ কৰোঁ আহক। ইয়াত পাঁচটা উপায় আছে যিয়ে উত্তৰ-পূবে বিষয়টোত সজাগতা বৃদ্ধি কৰিছে।

চেনিটাৰী পেড বিতৰণ স্বাভাৱিক কৰা                                        

এইটো লক্ষ্য কৰা উচিত যে কেনেদৰে চেনিটাৰী পেড বিতৰণ আন যিকোনো মূল ভূখণ্ডৰ ৰাজ্যতকৈ এক নিয়ম হৈ পৰিছে আৰু ইয়াক বিভিন্ন হাউচিং কলনী, হোষ্টেল, বিদ্যালয় আৰু অংগনৱাড়ী কেন্দ্ৰত পৰিচালনা কৰাৰ বাবে নিজেই এক প্ৰগতিশীল পদক্ষেপ হিচাপে চিহ্নিত কৰা হৈছে। এইটো তেওঁলোকৰ নিজ নিজ চহৰ আৰু ৰাজ্যৰ চৰকাৰী বিষয়াসকলৰ দ্বাৰা উচ্চ প্ৰচাৰিত হয়।

"নীৰৱতা ভংগ কৰি ঋতুস্ৰাৱৰ উদযাপন কৰক"

যেতিয়া আমি ঋতুস্ৰাৱৰ স্বাস্থ্যৰ কথা কওঁ, মণিপুৰস্থিত ঋতুস্ৰাৱৰ স্বাস্থ্য কৰ্মী উৰ্মিলা চমনৰ কথা উল্লেখ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যিয়ে তেওঁৰ এনজিঅ' ব্ৰেকিং দ্য চাইলেন্স ফাউণ্ডেচন আৰু ঋতুস্ৰাৱৰ পৰিচ্ছন্নতাৰ ওপৰত অন্যান্য আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰিছিল, মুখ্যতঃ ভাৰতৰ প্রান্তিক সম্প্ৰদায়বোৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিছিল। তাইৰ উদ্দেশ্য কেৱল ঋতুস্ৰাৱৰ পৰিচ্ছন্নতাতে সীমাবদ্ধ নহয়, লগতে সমগ্ৰ দেশৰ মহিলাসকলৰ সামগ্ৰিক কল্যাণো সীমিত।

ক্ৰাউড ফাণ্ডেড অভিযান

চেৰেন্দিপ গাৰ্ডিয়েন্স, হিউমেনছ অফ নাগালেণ্ড আৰু আৱাৰ ইয়ং ভইচেছ নামৰ তিনিটা সংগঠনে গ্ৰহণ কৰা এই প্ৰকল্পটো লাহে লাহে দুৰ্বল শিক্ষা আৰু বিত্তীয় পৃষ্ঠভূমিৰ কিশোৰ, মহিলা বিক্ৰেতাসকলৰ পৰা ৰাজ্যখনৰ অন্যান্য উপেক্ষিত সম্প্ৰদায়লৈ আগবাঢ়ি গৈছিল। যদিও অভিযান অব্যাহত আছে, ঋতুস্ৰাৱৰ প্ৰাকৃতিক আৰু জৈৱিক প্ৰক্ৰিয়াৰ চাৰিওফালে কথোপকথন স্বাভাৱিক কৰাৰ আৱশ্যকতা আছে।

"সন্মানৰ সৈতে ৰক্তক্ষৰণ"

২০১৯ বৰ্ষত গুৱাহাটী পৌৰ নিগমৰ আয়ুক্ত দেৱেশ্বৰ মালাকাৰে গুৱাহাটীস্থিত স্নাতকোত্তৰ শিক্ষাৰ্থী বিদিশা ডেকাই সৃষ্টি কৰা এখন ম্যুৰাল উদ্বোধন কৰে যিয়ে মানদণ্ডৰ ঋতুস্ৰাৱৰ স্বাস্থ্যসেৱা সুলভ কৰাৰ বাবে #BleedwithDignity অভিযান আৰম্ভ কৰিছে। লগতে, মালাকাৰে চৰকাৰী বিদ্যালয়, ৰাজহুৱা স্থান যেনে ৰেল ষ্টেচন আৰু বাছ ষ্টেণ্ড আদিত চেনিটাৰী নেপকিন ভেণ্ডিং মেচিন স্থাপনৰ ওপৰত বিশেষ গুৰুত্ব আৰোপ কৰে।

সুলভ আৰু বহনক্ষম সামগ্ৰীৰ বাবে কৰ্পোৰেট পদক্ষেপ

ৰাজ্যিক মালিকানাধীন অইল ইণ্ডিয়া লিমিটেডে (অ.আই.এল) ২৩ ডিচেম্বৰত কৰ্পোৰেট সামাজিক দায়বদ্ধতা (চি.এছ.আৰ)ৰ অধীনত অসমৰ তিনিচুকীয়া জিলাৰ এক সম্প্ৰদায়-আধাৰিত চেনিটাৰী নেপকিন উৎপাদন আৰু বিপণন গোট 'অইল শক্তি' নামৰ এক আঁচনি আৰম্ভ কৰে।

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.