17 July, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

মহিলাৰ বাবে ভিটামিন চি কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ? এই ভিটামিনটোৱে কি কি সমস্যা নিৰাময় কৰে?

21 Apr,2023 12:00 AM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 729
1 Likes 0.0

মহিলাসকল প্ৰায়ে ব্যস্ত জীৱনশৈলীৰ বাবে বহু ৰোগৰ চিকাৰ হয়, কাৰণ তেওঁলোকৰ খাদ্য তালিকাত ভিটামিন চিৰ পৰিপূৰক নাথাকে। তলৰ তথ্যত প্ৰকাশ কৰা হৈছে মহিলাৰ বাবে ভিটামিন চি কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ।

ব্যক্তিগত আৰু পেছাদাৰী জীৱনত মহিলাসকলে সংগ্ৰাম কৰে, কিন্তু এটা কথা যিটো প্ৰায়ে অৱহেলিত হয় সেয়া হ’ল মহিলাৰ স্বাস্থ্য। এই ব্যস্ততাৰ মাজতে মহিলাসকলে নিজৰ পুষ্টিৰ প্ৰয়োজনীয়তাক আওকাণ কৰাৰ প্ৰৱণতা দেখা যায়। বহুতে ভিটামিন চি জানে কেৱল ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ বাবে, কিন্তু মহিলাৰ বাবে ভিটামিন চি অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়, যিয়ে বহুতো স্বাস্থ্যজনিত সমস্যা দূৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।ভিটামিন চিৰ বেছিভাগ গুণেই উভয় লিংগকে একেদৰেই সহায় কৰে যদিও বিশেষকৈ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধিত কিছুমান গুণ আছে যিয়ে মহিলাৰ বাবে বিশেষভাৱে ভাল কাম কৰে। 

কোলাজেন উৎপাদনৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় এন্টিঅক্সিডেন্ট

ই পানীত দ্ৰৱীভূত পুষ্টিকৰ পদাৰ্থ হিচাপে কাম কৰে যিটো ধমনী, দাগযুক্ত কলা আৰু কাৰ্টিলেজৰ বিকাশ আৰু ৰক্ষণাবেক্ষণৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় এক শক্তিশালী এন্টিঅক্সিডেন্ট। কোলাজেন হৈছে শৰীৰৰ দ্বাৰা প্ৰাকৃতিকভাৱে উৎপন্ন হোৱা এবিধ পদাৰ্থ। ভিটামিন চিয়ে কোলাজেন উৎপাদনত অবিচ্ছেদ্য ভূমিকা পালন কৰে যিয়ে বলিৰেখা আৰু বয়স বৃদ্ধিৰ লক্ষণসমূহ হ্ৰাস কৰে।

এই খাদ্য আৰু পানীয়বোৰ হজম কৰাটো কঠিন, সুস্থ পাচনতন্ত্ৰৰ বাবে আজিৰ পৰাই এইবোৰ পৰিহাৰ কৰক


 গৰ্ভাৱস্থা আৰু দুগ্ধপানৰ সময়ত

বিকাশশীল ভ্ৰুণ আৰু বৃদ্ধি পোৱা শিশুৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ বাবে গৰ্ভৱতী আৰু দুগ্ধপান কৰা মহিলাৰ বাবে ভিটামিন চিৰ প্ৰয়োজনীয়তা বৃদ্ধি পায়। গৰ্ভাৱস্থাৰ জটিলতা থকা মহিলাৰ ভিটামিন চিৰ অৱস্থা অতি কম হ’ব পাৰে। গৰ্ভৱতী মহিলাৰ বাবে ভিটামিন চিৰ পৰিপূৰক হিচাপে গ্ৰহণ কৰিলে গৰ্ভাৱস্থাৰ লগত জড়িত জটিলতাৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস পাব পাৰে।


মানসিক চাপ আৰু উচ্চ ৰক্তচাপত সহায়ক

মানসিক চাপে শৰীৰৰ বিভিন্ন প্ৰক্ৰিয়া যেনে হৰম’ন উৎপাদন, ঋতুচক্ৰ, মহিলা আৰু পুৰুষৰ প্ৰজনন ক্ষমতাৰ লগতে হজম শক্তি আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ কাৰ্য্যত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। যেতিয়া আপোনাৰ শৰীৰে মানসিক চাপৰ উদ্দীপকৰ সন্মুখীন হয়, তেতিয়া শৰীৰে আন বহুতো গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰক্ৰিয়াতকৈ বিপাকীয় ক্ৰিয়াক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ে। ইয়াৰ উপৰিও ই ষ্ট্ৰেছ হৰম’নৰ মাত্ৰাও কমাই দিয়ে। মহিলাৰ হৃদৰোগৰ বাবে উচ্চ ৰক্তচাপ এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ বিপদজনক কাৰক যদিও ইয়াক প্ৰায়ে কম বুলি ধৰা হয়। নিয়মিতভাৱে ভিটামিন চি সেৱন কৰিলে অস্বাভাৱিকভাৱে উচ্চ ৰক্তচাপৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ হ্ৰাস পাব পাৰে।


ওজন হ্ৰাস: ওজন কমাব পৰা খাদ্যত দৈনিক প্ৰটিন অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটো ব্যয়বহুল, গতিকে এইটোৱেই হৈছে বাজেট অনুকূল বিকল্প


হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনা কম কৰে

ভিটামিন চিৰ পৰিপূৰক হিচাপে হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনা কম হোৱাৰ সম্পৰ্ক আছে। এই পৰিপূৰকসমূহে হৃদৰোগৰ বাবে জনাজাত বিপদজনক কাৰক যেনে কলেষ্টেৰল আৰু ট্ৰাইগ্লিচাৰাইডৰ উচ্চ ৰক্তচাপৰ প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰিব পাৰে।


ঋতুস্ৰাৱৰ প্ৰবাহ নিয়ন্ত্ৰণ

ভিটামিন চিয়ে আপোনাৰ ইষ্ট্ৰজেনৰ মাত্ৰা আৰু প্ৰজেষ্টেৰনৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত জৰায়ু সংকোচন হয় আৰু জৰায়ুৰ আৱৰণ ভাঙি যায়, যাৰ ফলত ঋতুস্ৰাৱ আৰম্ভ হয়।


ভিটামিন চিৰ পৰিমাণ কেনেকৈ বৃদ্ধি কৰিব পাৰি? 

ছাইট্ৰাছ ফল, বিলাহীৰ ৰস, আৰু আলু ভিটামিন চিৰ উৎকৃষ্ট উৎস। আন খাদ্যৰ ভিতৰত ৰঙা আৰু সেউজীয়া জলকীয়া, ব্ৰকলি, কমলা,কিৱী,অমিতা,ষ্ট্ৰবেৰী। সকলো ফলমূল আৰু শাক-পাচলিতে ভিটামিন চিৰ মাত্ৰা একে নহয়। যেনে, কল আৰু আপেলত ভিটামিন চি পৰিমাণ বহু গুণে থাকে।

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.