18 June, Tue 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

ভাৰতীয় ইতিহাসৰ কেইটামান ভয়াবহ ৰেল দুৰ্ঘটনা

03 Jun,2023 05:58 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 467
0 Like 0.0

কৰমেণ্ডেল এক্সপ্ৰেছ শুকুৰবাৰে সন্ধিয়া ওড়িশাৰ বালাছোৰৰ সমীপত দুৰ্ঘটনা পতিত হয়। মুহূৰ্তৰ ভিতৰতে মৃত্যুৰ উপত্যকাত পৰিণত হয় অঞ্চলটো।  ওড়িশাৰ বালাছোৰৰ সমীপত শালীমাৰ-চেন্নাই কৰমেণ্ডেল এক্সপ্ৰেছৰ ১০-১২টা ডবা আৰু যশৱন্তপুৰৰ পৰা হাওৰালৈ যোৱা আন এখন ৰেলৰ ৩-৪টা ডবা ৰেলপথৰ পৰা ওলাই যোৱাৰ আশংকা কৰা হৈছে। উৰিষ্যাত ২খন যাত্ৰীবাহী ৰে'ল ৰেলপথৰ পৰা ওলাই যোৱাৰ সময়ত সংঘটিত হোৱা এই দুৰ্ঘটনাত কমেও ২৮৮ জন লোকৰ মৃত্যু হয়। লগতে এই দুৰ্ঘটনাত ৯০০ জন লোক আহত হৈছে। আশংকা কৰা হৈছে, উদ্ধাৰকাৰ্য যিমানেই আগুৱাব সিমানেই নিহত আৰু আহতৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাব। এতিয়াও বহু যাত্ৰী আবদ্ধ হৈ আছে বুলি জানিব পৰা গৈছে।

ওড়িশাত সংঘটিত হোৱা ভয়ংকৰ ৰেল দুৰ্ঘটনাত মৃত্যুৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পোৱাৰ লগে লগে ভাৰতত যোৱা দশকবোৰত সংঘটিত হোৱা কিছুমান মাৰাত্মক ৰেল দুৰ্ঘটনা তলত উল্লেখ কৰা হৈছে:


১৯৮১,জুন: বিহাৰৰ ৰেল দুৰ্ঘটনা  ১৯৮১ চনৰ ৬ জুনত সংঘটিত হৈছিল, যিটো দেশৰ ভিতৰতে সৰ্ববৃহৎ ৰেল দুৰ্ঘটনা বুলি গণ্য কৰা হয়। এই ৰেলখন মানসীৰ পৰা চাহৰছালৈ গৈ আছিল। এই যাত্ৰীবাহী ৰেলখন বাগমটি নদীত বাগৰি পৰে। এই ৰেলখনত মুঠ ৯ টা ডবা আছিল। যাত্ৰীবাহী ৰেলৰ পিছফালৰ ৭টা ডবা ট্ৰেকৰ পৰা উলাই নদীত পৰি এই দুৰ্ঘটনাত কমেও ৮০০ লোকৰ মৃত্যু হয়।

১৯৮৮,জুলাই : ১৯৮৮ চনৰ ৮ জুলাইত এক ৰেল দুৰ্ঘটনা সংঘটিত হয়। দক্ষিণ ভাৰতৰ কুইলনৰ সমীপত বাৰিষাত হ্ৰদৰ পানীত পৰি এই এক্সপ্ৰেছখন ডুব যায় আৰু কমেও ১০৬ জন লোকৰ মৃত্যু হয়। কেৰেলাৰ আষ্টমুদি হ্ৰদৰ ওপৰত থকা পেৰুমান দলঙৰ পৰা এই ৰেল ৰেলপথৰ পৰা বাগৰি পৰে আৰু ৰেলখনৰ ১০টা ডবা পানীত পৰি যায়।

১৯৯৫,আগষ্ট: ফিৰোজাবাদ ৰে দুৰ্ঘটনা ১৯৯৫ চনৰ ২০ আগষ্টত সংঘটিত হয়। ৰেলৰ সংঘৰ্ষত কমেও ৩৫০ জন লোকৰ মৃত্যু হয়। যাত্ৰীবাহী ৰেলখনে নীলগাইত খুন্দা মাৰি ৰৈ থকা ৰেলৰ সৈতে সংঘৰ্ষ হয়

১৯৯৯,আগষ্ট: কলিকতাৰ সমীপত দুখন ৰেলৰ সংঘৰ্ষত কমেও ২৮৫ জন লোকৰ মৃত্যু হয়। পশ্চিম বংগৰ গাইছাল নামৰ দূৰৱৰ্তী ষ্টেচনত প্ৰায় ২৫০০ লোক কঢ়িয়াই অনা ৰেল দুখনৰ মুখামুখী সংঘৰ্ষ এই দুৰ্ঘটনা হয়। এটা চিগনেল ভুল হোৱা বাবেই এই দুৰ্ঘটনা সংঘটিত হয়। লাইনটোৰ চাৰিটা ট্ৰেকৰ তিনিটা ৰক্ষণাবেক্ষণৰ বাবে বন্ধ হৈ থকাৰ বাবে দুয়োখন ৰেলে একেটা ট্ৰেক ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

২০০৫,অক্টোবৰ : ২০০৫ চনৰ ২৯ অক্টোবৰত সংঘটিত হোৱা এই দুৰ্ঘটনাত কমেও ৭৭ জন লোকৰ মৃত্যু হয়। বেলুগণ্ডাৰ সমীপৰ দক্ষিণ অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ ৰাজ্যত এখন যাত্ৰীবাহী ৰেলৰ কেইবাটাও ডবা ৰেলপথৰ পৰা ওলাই যায়।

২০১১, জুলাই:  ১০ জুলাইত ফতেহপুৰত এখন মেইল ৰেল ৰেলপথৰ পৰা ওলাই যোৱাৰ ফলত প্ৰায় ৭০ জন লোকৰ মৃত্যু হয় আৰু ৩০০ৰো অধিক লোক আহত হয়। মালৱানৰ সমীপত হাওৰা-কলকা মেইলৰ ১৫ টা ডবা ৰেলপথৰ পৰা আঁতৰি যায়। বাতৰি অনুসৰি ৰেলখনৰ এ চি কম্পাৰ্টমেণ্টত জুই আৰু জুইৰ লেলিহান ওলোৱা বুলি জানিব পৰা গৈছিল

২০১২, মে’: ২০১২ চনৰ ২২ মেত হাম্পি এক্সপ্ৰেছ দুৰ্ঘটনাত অন্ধ্ৰপ্ৰদেশৰ ওচৰত এখন মালগাড়ী ৰেল আৰু হুবলি-বেংগালোৰ হাম্পি এক্সপ্ৰেছৰ সংঘৰ্ষ হয়। ৰেলখন ৰেলপথৰ পৰা ওলাই যোৱাৰ ফলত প্ৰায় ২৫ জন লোকৰ মৃত্যু আৰু প্ৰায় ৪৩ জন লোক আহত হোৱাৰ বাতৰি পোৱা গৈছি

২০১৪ চনৰ মে’: উত্তৰ প্ৰদেশৰ সন্ত কবীৰ নগৰ অঞ্চলত ২৬ মেত গোৰখপুৰ অভিমুখে গৈ থকা গোৰখধাম এক্সপ্ৰেছত খলিলাবাদ ষ্টেচনৰ ওচৰতে এখন স্থবিৰ হৈ থকা মালবাহী ৰেলৰ খুন্দাত ২৫ জন লোকৰ মৃত্যু হোৱাৰ লগতে ৫০ জনতকৈ অধিক লোক আহত হয়।

২০১৬, নৱেম্বৰ: উত্তৰ প্ৰদেশত এখন এক্সপ্ৰেছ ৰেল ৰেলপথৰ পৰা নামি প্ৰায় ১৪৬ জন লোক নিহত হোৱাৰ লগতে ২০০ৰো অধিক লোক আহত হয়। ২০১৬ চনৰ ২০ নৱেম্বৰত পুখৰায়া ৰেল কানপুৰৰ সমীপত পুৱা প্ৰায় ৩.১০ বজাত ইন্দোৰপাটনা এক্সপ্ৰেছ ১৯৩২১ ৰেলপথৰ পৰা ওলাই যায় আৰু প্ৰায় চৈধ্য টা ডবা ৰেলপথৰ পৰা ওলাই যায়।

২০১৭, জানুৱাৰীঃ দক্ষিণ অন্ধ্ৰপ্ৰদেশত যাত্ৰীবাহী ৰেলৰ কেইবাটাও ডবা ৰেলপথৰ পৰা ওলাই যোৱাৰ ফলত কমেও ৪১ জন লোকৰ মৃত্যু হয়। ২০১৭ চনৰ ২১ জানুৱাৰীত বিজয়নগৰ কুনেৰু গাঁৱৰ সমীপত জগদলপুৰৰ পৰা ভুৱনেশ্বৰ অভিমুখী যাত্ৰীবাহী ৰেল হীৰাখণ্ড এক্সপ্ৰেছ ৰেলপথৰ পৰা ওলাই পৰে।

২০১৭, আগষ্টঃ ১৯ আগষ্টত মুজাফ্ফৰনগৰত পুৰী-হৰিদ্বাৰ এক্সপ্ৰেছ ৰেলপথৰ পৰা ওলাই ২৩ জন লোকৰ মৃত্যু হোৱাৰ লগতে প্ৰায় ৬০ জন লোক আহত হয়। পুৰিৰ পৰা হৰিদ্বাৰ অভিমুখে গৈ আছিল ৰেলখন। সন্ধিয়া প্ৰায় ৫:৪৫ বজাত উত্তৰ প্ৰদেশৰ মুজাফ্ফৰনগৰ জিলাৰ খটৌলীৰ সমীপত ৰেলখনৰ ২৩টা ডবাৰ ভিতৰত ১৪টা ডবা ৰেলপথৰ পৰা ওলাই যায়।

২০১৭,আগষ্ট: ২০১৭ চনৰ ২৩ আগষ্টত উত্তৰ প্ৰদেশৰ ঔৰৈয়াৰ সমীপত দিল্লী অভিমুখী কইফিয়াত এক্সপ্ৰেছৰ ৯টা ৰেল ডবা ৰেলপথৰ পৰা নামি কমেও ৭০ জন লোক আহত হয়। এই দুৰ্ঘটনাটো সংঘটিত হয় ৰেলখনৰ লাইনত ডাম্পাৰৰ সৈতে খুন্দা মৰাৰ ফলত কইফিয়াট এক্সপ্ৰেছৰ দহটা ডবা ৰেলপথৰ পৰা আঁতৰি যায়।

২০১৮ চনৰ অক্টোবৰঃ উত্তৰ ভাৰতৰ অমৃতসৰত অনুষ্ঠিত হোৱা উৎসৱৰ বাবে ৰেলপথত সমবেত হোৱা ভিৰৰ মাজেৰে এখন যাত্ৰীবাহী ৰেদুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত হয় ফলত ৫৯ জন লোকৰ মৃত্যু হোৱাৰ লগতে ৫৭ জন আহত হয়।

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.