22 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

হৰ্ণবিল- ‘উৎসৱৰ উৎসৱ’

03 Jun,2022 06:20 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 2078
1 Likes 0.0

হৰ্ণবিল উৎসৱ: নাগালেণ্ডৰ সংস্কৃতি ঐতিহ্যৰ সমৃদ্ধি প্ৰচাৰ 

উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ সকলোতকৈ ডাঙৰ আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ হৰ্ণবিল উৎসৱ নাগালেণ্ডত বছৰি ১ৰ পৰা ১০ ডিচেম্বৰলৈকে আয়োজন কৰা হয়।হৰ্ণবিল উৎসৱ নাগালেণ্ড ৰাজ্যত উদযাপন কৰা ভাৰতৰ আটাইতকৈ দীঘলীয়া আৰু জনপ্ৰিয় সংগীত উৎসৱ। ই উত্তৰ-পূব অঞ্চলৰ নাগালেণ্ডৰ থলুৱা যোদ্ধা জনগোষ্ঠীসমূহৰ অন্যতম। ৰাজ্যখনৰ পৰ্যটনক প্ৰসাৰিত কৰিবৰ বাবে নাগালেণ্ডৰ ৰাজ্য চৰকাৰে আয়োজনকৰা এক বৃহৎ থলুৱা উৎসৱ। উৎসৱটোক নাগালেণ্ডত 'উৎসৱৰ উৎসৱ' বুলি গণ্য কৰা হয়। নগাসকলৰ বাবে আটাইতকৈ প্ৰশংসিত আৰু শ্ৰদ্ধাৰ চৰাই হৰ্ণবিলক ইয়াৰ সজাগতা আৰু ভৱিষ্যৎ প্ৰজন্মৰ বাবে এই উৎসৱত শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনোৱা হয় ।মদ্যপান,খাদ্য,গান আৰু নৃত্যৰ এক বিশাল সমাৱেশ ঘটে। উৎসৱটো পৰ্যটন ,কলা আৰু সংস্কৃতি বিভাগৰ দ্বাৰা আয়োজিত কৰা হয,এই উৎসৱ উদযাপনৰ আঁৰৰ লক্ষ্য হৈছে নাগালেণ্ডৰ সমৃদ্ধ সংস্কৃতিক পুনৰুজ্জীৱিত আৰু সুৰক্ষিত কৰা ।হৰ্ণবিল উৎসৱে জনজাতীয় লোকসকলৰ সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰা উন্মোচন কৰে আৰু নাগালেণ্ডৰ পৰিচয় শক্তিশালী কৰে ।

  • ইতিহাস:

কোহিমাৰ পৰা প্ৰায় ১২ কিলোমিটাৰ দূৰত থকা নাগা ঐতিহ্য গাঁও কিচামাত হৰ্ণবিল উৎসৱ উদযাপন কৰা হয়। ২000 বৰ্ষত নাগালেণ্ড চৰকাৰে আন্তঃজনজাতীয় পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়াকলাপক উৎসাহিত কৰাৰ বাবে আৰু নাগালেণ্ডৰ সংস্কৃতিৰ ঐতিহ্যক প্ৰসাৰিত কৰাৰ বাবে এই উৎসৱৰ আয়োজন কৰা হৈছিল। এই উৎসৱৰ নামকৰণ কৰা হৈছে ভাৰতীয় চৰাইৰ হৰ্ণবিলৰ নামেৰে, যিটো ৰাজ্যৰ বেছিভাগ জনগোষ্ঠীৰ লোককথাত প্ৰদৰ্শিত এটা বৃহৎ ৰঙীন বন চৰাই।


  • কিয় হৰ্ণবিলে নগাসকলক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে

 হৰ্ণবিল, এটা ডাঙৰ আৰু ৰঙীন চৰাই যাক নগা জনগোষ্ঠীৰ লোকসংস্কৃতিত শৌৰ্য্যৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়।গৰ্জনৰ দৰে শব্দ হোৱা ইয়াৰ চিঞৰটোৱে শক্তি আৰু সাহসৰ ইংগিত দিয়ে। নগাসকলে যুগ যুগ ধৰি হৰ্ণবিল চৰাইকসন্মান কৰি আহিছে। হৰ্ণবিল উৎসৱত গোৱা লোককথা আৰু গীতবোৰে এই চৰাইটোৰ গুৰুত্বক চিত্ৰিত কৰে। হৰ্ণবিল যিটো নগাসকলৰ আটাইতকৈ শ্ৰদ্ধাৰ আৰু প্ৰশংসিত চৰাই। উৎসৱটোৱে চৰাইটোৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনাই, যি জাকজমকতা আৰু সতৰ্কতাৰ গুণাগুণৰ বাবে জনাজাত। চৰাইটোৰ পাখি ব্যৱহাৰ কৰি নগাসকলে আৰু তাৰ যোদ্ধাসকলৰ মূৰৰ কাপোৰ সজাইছিল। প্ৰথম অৱস্থাত চৰকাৰে মানুহবোৰক এই চৰাইবোৰ চিকাৰ নকৰিবলৈ মান্তি কৰিবলৈবৰঞ্চ ইহঁতক সংৰক্ষণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, কিন্তু ইয়াৰ সকলোবোৰ অসাৰ হৈ পৰিছিল ।


  • হৰ্ণবিল উৎসৱৰ তাৎপৰ্য:

হৰ্ণবিল উৎসৱে নাগালেণ্ডৰ জনসাধাৰণৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৎপৰ্য্য বহন কৰে কাৰণ ই তেওঁলোকৰ চহকী সংস্কৃতি আৰু ঐতিহ্য, ৰাজ্যৰ জনগোষ্ঠীয় খাদ্য আৰু অন্যান্য প্ৰধান বস্তুসমূহ প্ৰচাৰ কৰাৰ এক উপায় প্ৰদান কৰে।এই ক্ষেত্ৰত দেশ আৰু বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা অহা পৰ্যটকক নাগালেণ্ড ৰাজ্যলৈ আনে যিয়ে নিজৰ চকুৰে এই মহান উৎসৱ উদযাপন চাব বিচাৰে। ইয়াৰ ফলত ৰাজ্যখনৰ পৰ্যটন বৃদ্ধি পায় আৰু অৰ্থনীতিক সহায় কৰে। নাগালেণ্ডৰ জনসাধাৰণে এই উৎসৱক তেওঁলোকৰ ঐতিহ্য আৰু পৰম্পৰাৰ সমৃদ্ধি পুনৰুজ্জীৱিত, সুৰক্ষা, বজাই ৰখা আৰু প্ৰসাৰিত কৰাৰ এক উপায় হিচাপে লয়। এই উৎসৱৰ এক বেলেগ তাৎপৰ্য্য আছে আৰু ই তেওঁলোকক নাগালেণ্ডৰ খাদ্য,গীত,নৃত্য আৰু ৰীতি-নীতিৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰাৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে।


  • হৰ্ণবিল উৎসৱ মুখ্যতঃ

ইয়াৰবৈশিষ্ট্য হৈছেপৰম্পৰাগত শিল্প, নৃত্য,লোকগীত,আৰু থলুৱা খেল। এই উৎসৱত নাগালেণ্ডৰ ১৬টা প্ৰধান জনগোষ্ঠীয়ে অংশগ্ৰহণ কৰে। নাগালেণ্ডৰ বিভিন্ন জনজাতিৰ বাবে উৎসৰ্গিত আৰু ৰাজ্যখনৰ প্ৰায় প্ৰতিটো জনজাতিয়ে এই উৎসৱত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ জনজাতিৰ বিশেষত্ব প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ আহে। এই উৎসৱক নাগা জনজাতিৰ লোকসকলে পবিত্ৰ বুলি গণ্য কৰে আৰু তেওঁলোকৰ অংশগ্ৰহণ অপৰিহাৰ্য। হৰ্ণবিল উৎসৱৰ উদযাপন ১0 দিনধৰি অব্যাহত থাকে। এই উৎসৱত ৰঙীন প্ৰদৰ্শন,শিল্প,পেৰেড,ক্ৰীড়া,খাদ্য মেলা,খেল,ধৰ্মীয় অনুষ্ঠান,পৰম্পৰাগতলোকগীত,পৰম্পৰাগত নৃত্য আৰু থলুৱাখেল-ধেমালি হৰ্ণবিল উৎসৱৰ মূল আকৰ্ষণ।প্ৰদৰ্শন, কাৰুশিল্প, পেৰেড, ক্ৰীড়া, খাদ্য-মেলা, খেল, ধৰ্মীয় অনুষ্ঠান আৰু বহুতো। পৰম্পৰাগত লোকগীত, পৰম্পৰাগত নৃত্য আৰু ক্ৰীড়া হৰ্ণবিল উৎসৱৰ মুখ্য আকৰ্ষণ। শিল্পকৰ্মৰ সামগ্ৰীৰ দোকান,খাদ্যৰ দোকান, ফুলৰ প্ৰদৰ্শনী আৰু বিক্ৰী, পৰম্পৰাগত গীত আৰু নৃত্য, ফেশ্বন শ্ব', পৰম্পৰাগত ধনুৰ্বিদ্যা, নগা মল্লযুঁজ,সংগীত ,ইত্যাদি এই উৎসৱৰ আন আন আলোকপাত।আটাইতকৈ ডাঙৰ আকৰ্ষণ হ'ল হৰ্ণবিল আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ৰক উৎসৱ যিহৰ্ণবিল উৎসৱৰ সময়ত ইন্দিৰা গান্ধী ষ্টেডিয়ামত অনুষ্ঠিত হয় য'ত স্থানীয় তথা আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ৰক বেণ্ডে প্ৰদৰ্শন কৰে।

এনেদৰে এইউৎসৱৰ সমাপ্তি ঘটে। আপুনি নাগালেণ্ডৰ সকলো জনগোষ্ঠীক এটা স্থানতে চাব পাৰিব আৰুনগাসকলৰ পৰম্পৰাগত যুদ্ধ নৃত্য, তেওঁলোকৰ লোকসংগীতৰ সাক্ষী আৰু তেওঁলোকৰ অনন্য পৰম্পৰাৰ আভাস পাব পাৰে


Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.