29 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

আহোম বংশৰ ইতিহাস

01 Jul,2022 06:28 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 3830
1 Likes 0.0

আহোমসকল ত্ৰয়োদশ শতিকাত, বৰ্তমানৰ ম্যানমাৰৰ পৰা ব্ৰহ্মপুত্ৰ উপত্যকালৈ প্ৰব্ৰজন কৰা বুলি কোৱা হয় । আহোমসকলে ভূঞাসকলৰ পুৰণি ৰাজনৈতিক ব্যৱস্থাটোক দমন কৰি এখন নতুন ৰাষ্ট্ৰৰ সৃষ্টি কৰা বুলি কোৱা হয় । ছটিগৰ আৰু কোচ-হাজোৰ ৰাজ্যবোৰ নিজৰ অধীন কৰি আন বহুতো জনগোষ্ঠীক বশ কৰিলে । মিৰজুমলাৰ অধীনত থকা মোগলসকলে ১৬৬২ চনত আহোম ৰাজ্য আক্ৰমণ কৰে । তেওঁলোকৰ সমাজ গোত্ৰ বা খেলত বিভক্ত হৈছিল । তেওঁলোকে নিজৰ জনজাতীয় দেৱতাক পূজা কৰিছিল ।

আহোমসকলে ভূঞাসকলৰ পুৰণি ৰাজনৈতিক ব্যৱস্থা অৰ্থাৎ মাটিৰ মালিকক দমন কৰি এখন বৃহৎ ৰাষ্ট্ৰ গঢ়ি তোলে । ষোড়শ শতিকাৰ সময়ছোৱাত তেওঁলোকে ১৫২৩ চনত চুতীয়া আৰু ১৫৮১ চনত কোচ-হাজোৰ ৰাজ্যসমূহ নিজৰ অধিগ্ৰহণ কৰে । ১৫৩০ৰ সময়ছোৱাত আহোমসকলে আন বহুতো জনগোষ্ঠীকো বশ কৰিছিল । ইয়াৰ বাবে আহোমসকলে এক প্ৰকাৰৰ বৃহৎ ৰাজ্য গঢ়ি তুলিছিল । আহোমসকলে ষোড়শ শতিকাৰ ভিতৰত নিজৰ প্ৰভাৱ বিস্তাৰ কৰি এখন বৃহৎ ৰাষ্ট্ৰ গঢ়ি তুলিছিল । আহোমসকলে প্ৰতিষ্ঠা কৰা শাসন ব্যৱস্থা, টাই- নামচাও (দক্ষিণ-পশ্চিম চীন) ৰ ব্যৱস্থাৰ সৈতে একে আছিল । ই আছিল টাই-আহোম শাসনৰ অধীনত ৰাজতন্ত্ৰীয় ব্যৱস্থা ই আছিল এক প্ৰকাৰৰ বংশগত ৰাজতন্ত্ৰ য’ত এখন মন্ত্ৰী পৰিষদ আৰু ৰাজ্যৰ মুখ্য সম্ভ্ৰান্ত আৰু বিষয়াসকলৰ এখন মহান পৰিষদ আছিল। 

আহোম সমাজ

আহোম সমাজখন ফৈদ বা খেলত বিভক্ত হৈছিল, যিসকলে কেইবাখনো গাঁও নিয়ন্ত্ৰণ কৰিছিল । তাৰ ভিতৰত আহোম অঞ্চলৰ কিছুমান জাতিৰ শিপিনীও আছিল যিয়ে পিছলৈ ওচৰৰ ৰাজ্যবোৰলৈ বাট দেখুৱাইছিল । খেলে প্ৰায়ে কেইবাখনো গাঁও নিয়ন্ত্ৰণ কৰিছিল য’ত যুদ্ধৰ সময়ত সকলো প্ৰাপ্তবয়স্ক পুৰুষে সেনাবাহিনীত সেৱা আগবঢ়াইছিল । লগতে, মানুহে অধিক জনবসতিপূৰ্ণ অঞ্চলৰ পৰা কম জনবসতিপূৰ্ণ অঞ্চললৈ স্থানান্তৰিত আৰু স্থানান্তৰিত হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিছিল । কৃষকজনক তেওঁৰ গাওঁ জনগোষ্ঠীয়ে মাটি দিছিল । যেতিয়া ৰজাই সমাজৰ সন্মতি অবিহনে কাঢ়ি নিব নোৱাৰিলে ।

আহোম বংশৰ ইতিহাস

১২২৮ চনত চুকাফা ব্ৰহ্মপুত্ৰ উপত্যকাত প্ৰৱেশ কৰাৰ লগে লগে আহোম ৰাজ্য প্ৰতিষ্ঠা হয় চুকাফাই কোনো প্ৰতিষ্ঠিত ৰাজ্যৰ লগত যুদ্ধ কৰা নাছিল আৰু উত্তৰে বুড়ীদিহিং নদী, দক্ষিণে দিখৌ নদী আৰু পূবে পাটকাই পৰ্বত থকা দক্ষিণ পাৰত এটা জনবহুল অঞ্চল দখল কৰা যেন লাগে । তেওঁ স্থানীয় গোষ্ঠী বাৰাহী আৰু মৰাণসকলৰ লগত বন্ধুত্ব গঢ়ি অৱশেষত চৰাইদেউত ৰাজধানী বসতি স্থাপন কৰি বুঢ়াগোহাঁই আৰু বৰগোহাঞিসকল কাৰ্যালয় স্থাপন কৰে১২৮০ চনত এই দুটা কাৰ্যালয়ক নিয়ন্ত্ৰণৰ স্বাধীন অঞ্চল দিয়া হৈছিল আৰু এই তিনিটা মূল কাৰ্যালয়ে ইটোৱে সিটোক প্ৰদান কৰা নিয়ন্ত্ৰণ আৰু ভাৰসাম্য স্থাপন কৰিছিল । আহোমসকলে লগত লৈ আহিছিল ভিজা ধান খেতিৰ প্ৰযুক্তি যিটো তেওঁলোকে আন গোটৰ সৈতে ভাগ কৰিছিল । আহোম জীৱনশৈলী আৰু ৰাজনীতিলৈ যোৱা জনগোষ্ঠীসমূহক আহোমীকৰণৰ প্ৰক্ৰিয়াত নিজৰ ভাঁজত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল । এই প্ৰক্ৰিয়াৰ ফলত উদাহৰণস্বৰূপে বৰাহী জনগোষ্ঠীসমূহ সম্পূৰ্ণৰূপে অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল, আৰু আন কিছুমান গোট যেনে কিছুমান নগা আৰু মৰাণ জনগোষ্ঠীসকল আহোম হৈ পৰিল, যাৰ ফলত আহোমৰ সংখ্যা যথেষ্ট বৃদ্ধি পালে । আহোমীকৰণৰ এই প্ৰক্ৰিয়াটো ষোড়শ শতিকালৈকে বিশেষভাৱে তাৎপৰ্যপূৰ্ণ আছিল, যেতিয়া চুহুংমুঙৰ অধীনত চুতীয়া আৰু কছাৰী ৰাজ্যৰ মূল্যত ৰাজ্যখনে বৃহৎ ভূখণ্ড সম্প্ৰসাৰণ কৰিছিল ।

ৰংঘৰ দক্ষিণ এছিয়াৰ অন্যতম প্ৰাচীন । প্ৰসাৰণ ইমানেই বৃহৎ আৰু ইমান দ্ৰুত আছিল যে আহোমীকৰণ প্ৰক্ৰিয়াই খোজ দিব নোৱাৰিলে আৰু আহোমসকল তেওঁলোকৰ ৰাজ্যত সংখ্যালঘু হৈ পৰিল । ইয়াৰ ফলত ৰাজ্যখনৰ চৰিত্ৰৰ পৰিৱৰ্তন ঘটিল আৰু ই বহুজাতিক আৰু সৰ্বাংগীন হৈ পৰিল । চতুৰ্দশ শতিকাৰ শেষৰ ফালে বামুণী কোঁৱৰৰ দিনত প্ৰথমে অনুভৱ কৰা হিন্দু প্ৰভাৱ তাৎপৰ্যপূৰ্ণ হৈ উঠিছিল । অসমীয়া ভাষা আহোম দৰবাৰত প্ৰৱেশ কৰি টাই ভাষাৰ সৈতে সহাৱস্থান কৰিছিল । ৰাজ্যখনৰ দ্ৰুত সম্প্ৰসাৰণৰ লগে লগে আন দুটা উচ্চ কাৰ্যালয়ৰ সমতুল্য আৰু তেওঁলোকৰ বিৰোধিতা অবিহনে নহয়, বৰপাত্ৰগোহাঁই নামৰ এটা নতুন উচ্চ কাৰ্যালয় স্থাপন কৰা হৈছিল । চুতীয়া আৰু কছাৰী ৰাজ্যৰ পৰা লাভ কৰা অঞ্চলসমূহ ক্ৰমে চোৱাচিতা কৰিবলৈ দুটা বিশেষ কাৰ্যালয় শদিয়াখোৱা গোহাঁই আৰু মৰাংগিকোৱা গোহাঁই গঠন কৰা হৈছিল । ৰাজ্যৰ প্ৰজাসকলক পাইক ব্যৱস্থাৰ অধীনত সংগঠিত হৈছিল, প্ৰথম অৱস্থাত আত্মীয় সম্পৰ্কৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি মিলিচীয়া গঠন কৰিছিল । বংগৰ তুৰ্কী আৰু আফগান শাসকসকলৰ আক্ৰমণৰ বলি হৈছিল, কিন্তু ই তেওঁলোকক সহ্য কৰিছিল । এবাৰ তংখাম বৰগোহাঞিৰ অধীনত আহোমসকলে আক্ৰমণকাৰীক খেদি কৰতোয়া নদীত উপনীত হয় আৰু আহোমসকলে নিজকে পূৰ্বৰ কামৰূপ ৰাজ্যৰ উচিত উত্তৰাধিকাৰী হিচাপে চাবলৈ ধৰিলে । 

আহোম ৰাজ্যই প্ৰতাপ সিংহৰ অধীনত নিজৰ পৰিপক্ক ৰূপৰ বহু বৈশিষ্ট্য গ্ৰহণ কৰিছিল । পেছাদাৰী খেল ব্যৱস্থাৰ অধীনত পাইক ব্যৱস্থাটো পুনৰ সংগঠিত কৰা হয়  । একেজন ৰজাৰ অধীনত বৰফুকন, আৰু বৰবৰুৱাৰ কাৰ্যালয় স্থাপন কৰা হৈছিল আৰু অন্যান্য সৰু সৰু কাৰ্যালয়ো স্থাপন কৰা হৈছিল । ৰাজ্যৰ শেষলৈকে আৰু নহ’ল ৰাজ্য গাঁথনিৰ কোনো বৃহৎ পুনৰ্গঠনৰ প্ৰয়াস কৰা নহ’ল । ১৭ শতিকাত এই ৰাজ্যখন বাৰে বাৰে মোগলৰ আক্ৰমণৰ সন্মুখীন হৈছিল আৰু এটা সময়ত ১৬৬২ চনত মিৰজুমলাৰ অধীনত মোগলে ৰাজধানী গড়গাঁও দখল কৰিছিল । মোগলসকলে ইয়াক ৰাখিব নোৱাৰিলে আৰু শৰাইঘাট যুদ্ধৰ শেষত আহোমসকলে কেৱল মোগলৰ এক বৃহৎ আক্ৰমণক প্ৰতিহত কৰাই নহয়, পশ্চিম দিশলৈ, মানস নদীলৈকে নিজৰ সীমা বৃদ্ধি কৰিলে । বিভ্ৰান্তিৰ সময়ৰ পিছত ৰাজ্যখনে নিজেই গদাধৰ সিংহই প্ৰতিষ্ঠা কৰা শেষৰটো ৰজাৰ গোট তুংখুঙীয়া ৰজাসকলক লাভ কৰে । টুংখুঙীয়া ৰজাসকলৰ শাসনকালত শান্তি আৰু কলা আৰু অভিযান্ত্ৰিক নিৰ্মাণত কৃতিত্ব আছিল । শাসনৰ পিছৰ পৰ্যায়তো সামাজিক সংঘাত বৃদ্ধি পোৱাৰ ফলত মোৱামৰীয়া বিদ্ৰোহৰ সৃষ্টি হয় । ৰাজধানী ৰংপুৰত কিছু বছৰ ধৰি বিদ্ৰোহীসকলে ক্ষমতা দখল কৰি বজাই ৰাখিবলৈ সক্ষম হৈছিল যদিও অৱশেষত কেপ্তেইন ৱেলছৰ অধীনত ব্ৰিটিছৰ সহায়ত তেওঁলোকক আঁতৰাই পেলোৱা হৈছিল । তলত দিয়া দমনৰ ফলত প্ৰব্ৰজনৰ লগতে মৃত্যুদণ্ডৰ বাবেও বৃহৎ জনসংখ্যা হ্ৰাস হয় যদিও সংঘাতবোৰ কেতিয়াও সমাধান নহ’ল । বহু দুৰ্বল হৈ পৰা এখন ৰাজ্য বাৰে বাৰে বাৰ্মিজ আক্ৰমণৰ বলি হৈ পৰে আৰু অৱশেষত ১৮২৬ চনত ইয়াণ্ডাবো সন্ধিৰ পিছত ৰাজ্যখনৰ নিয়ন্ত্ৰণ ব্ৰিটিছৰ হাতলৈ যায় । 

অসমৰ সংস্কৃতিলৈ আহোমসকলৰ সৰ্বাধিক অৱদান আছিল যিবোৰ প্ৰথমে আহোম ভাষাত আৰু তাৰ পিছত আহোম আৰু  অসমীয়া দুয়োটা ভাষাতে লিখা হৈছিল । সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰাজনৈতিক পৰিঘটনা বুৰঞ্জীসকলৰ বুৰঞ্জীত লিপিবদ্ধ কৰা হৈছিল অসমৰ আহোম বংশ, প্ৰায় ৬০০ বছৰ শাসন কৰিছিল ,আৰু তাৰ পিছত ব্ৰিটিছ যুগত নিঃশেষ হৈ গৈছিল । অসমত আজিও আহোম সম্প্ৰদায়ৰ অস্তিত্ব আছে অৱশ্যে আহোমসকলে যে প্ৰায় ৬ শতিকা ধৰি দেশৰ সেৱা কৰি আহিছে আৰু কেতিয়াও মোগল বাহিনীৰ হাতত বলি হোৱা নাই

 

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.