29 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

মিজোৰামৰ চাপচাৰ কুট উৎসৱ

31 Aug,2022 06:08 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 1073
0 Like 0.0

ভাৰতৰ উত্তৰ-পূবত অৱস্থিত মিজোৰাম ৰাজ্যখন নিজৰ সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাৰ বাবে বিখ্যাত। মিজোৰামক পাহাৰৰ দেশ বুলি কোৱা হয় কাৰণ ইয়াৰ বেছিভাগ ঠাই পাহাৰেৰে আগুৰি আছে। মিজোৰামত বসবাস কৰা জনজাতিসকলে গোটেই বছৰটো ৰঙীন আৰু সাংস্কৃতিক উৎসৱ পালন কৰে। ইয়াত বসবাস কৰা জনগোষ্ঠীবোৰৰ নিজস্ব উৎসৱ আছে। য়াৰ জনগোষ্ঠীসমূহে অতি উদ্যম আৰু উৎসাহেৰে প্ৰধান উৎসৱসমূহ উদযাপন কৰে, আৰু এই কাৰণেই ই আন ঠাইৰ পৰা অহা বহুতো পৰ্যটকক ৰাজ্যখন ভ্ৰমণ কৰি মিজোৰামৰ সুন্দৰ পৰম্পৰাগত উৎসৱ উপভোগ কৰিবলৈ আকৰ্ষণ কৰে। মিজোৰামৰ কিছুমান বিশেষ উৎসৱৰ কথা ক’বলৈ গ’লে কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎসৱ যেনে চাপচাৰ কুট, মিম কুট আৰু পালাকুট। 


চাপচাৰ কুট উৎসৱৰ ওপৰত আলোকপাত

এই উৎসৱ  মাৰ্চত বসন্ত উপলক্ষে যেতিয়া শস্য চপোৱাৰ উপক্ৰম হয় তেতিয়া পালন কৰা হয়। মিজোৰামঅতি বিখ্যাত উৎসৱ। বসন্ত মাহত দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত বহুতো উৎসৱ পালন কৰা হয়, য’ত আমি ভাৰতৰ মূল ভূখণ্ডত সৰস্বতী পূজা আৰু বসন্ত পঞ্চমীৰ প্ৰভাৱ দেখিবলৈ পাওঁ। কিন্তু উত্তৰ-পূবত বসন্ত কালত ‘চাপচাৰ কুট’ নামৰ উৎসৱ পালন কৰা হয়। 


মিজোৰামৰ অন্যতম প্ৰধান উৎসৱ হিচাপে গণ্য কৰা এই চাপচাৰ কুট উৎসৱ কাটি শুকুৱাই থোৱা বাঁহৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰা হৈছে। এই উৎসৱ মিজো জনগোষ্ঠীৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎসৱ বুলি কোৱা হয়। ভাৰতৰ অন্যান্য উৎসৱৰ দৰেই এই উৎসৱৰ সংগতিও প্ৰকৃতিৰ সৈতে জড়িত। আচলতে জনজাতীয় অঞ্চলত বেলেগ ধৰণৰ খেতি আছে যাক ঝুম খেতি বুলি কোৱা হয়। এই খেতি পদ্ধতিত প্ৰথমে বনাঞ্চল আৰু গছ-গছনি কাটি জ্বলাই দিয়া হয়, তাৰ পিছত একে মাটিৰ খেতি কৰা হয়, যেতিয়া এই মাটিৰ পৰা শস্য চপোৱা হয়, তাৰ পিছত সেই মাটি পথাৰত এৰি দিয়া হয়, পিছৰবাৰ অন্য মাটিত খেতি কৰা হয়। মিজোৰামৰ মিজো জাতিয়েও এই ঝুম খেতি কৰে। ইয়াত মূলতঃ বাঁহৰ বনাঞ্চল আছে, সেয়ে এইসকল লোকে এই বাঁহবোৰ কাটি একে ঠাইতে খেতি কৰে। এই সময়ছোৱাত এই লোকসকলে ‘চাপচাৰ কুট’ উৎসৱ পালন কৰে।

এই উৎসৱৰ মূল আকৰ্ষণ হৈছে চেৰাও বা বাঁহৰ নৃত্য। ইয়াৰ উপৰিও এই উৎসৱত বিভিন্ন শৈলীৰ নৃত্যও জড়িত হৈ থাকে যিবোৰ ঢোলৰ তালত পৰিবেশন কৰা হয়। লগতে এই উৎসৱৰ সময়ত কলা প্ৰদৰ্শন, হস্তশিল্প, ফুল প্ৰদৰ্শন আদি কেইবাটাও অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰা হয়। এই উৎসৱৰ উপলক্ষে ৰাজ্যৰ প্ৰত্যেক কোণৰ পৰা বহু জনজাতিৰ লোক সমবেত হৈ এই উৎসৱ উদযাপন কৰাৰ লগতে কুট ৰোৰেনামৰ এক বিশেষ ধৰণৰ সাংস্কৃতিক শোভাযাত্ৰাত অংশগ্ৰহণ কৰে।  তাত পৰম্পৰাগত সাজ-পোছাক পৰিধান কৰা হাজাৰ হাজাৰ যুৱতীয়ে বাঁহৰ সুৰত নৃত্য কৰে। এই ধৰণৰ পৰম্পৰাগত নৃত্যকে স্থানীয় ভাষাত চেৰাও নৃত্য বোলা হয়। স্থানীয় ৰাইজৰ মতে, মিজোৰামত পালন কৰা আটাইতকৈ ডাঙৰ উৎসৱ হৈছে চাপচাৰ কুট উৎসৱ। ইয়াৰ উপৰিও এই উৎসৱটো ইয়াৰ জনসাধাৰণৰ প্ৰিয় উৎসৱ। এই উৎসৱত বিভিন্ন জনগোষ্ঠীৰ লোকে নিজৰ নিৰ্মিত সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰে। মিজোৰামৰ সাংস্কৃতিক কলা আৰু এই উৎসৱলৈ অহা পৰ্যটকসকলক মোহিত কৰে।


এই উৎসৱৰ সময়ত পুৰুষ-মহিলা উভয়েই বিশিষ্ট মূৰৰ কাপোৰ আৰু পৰম্পৰাগত গহনাৰে নিজৰ পৰম্পৰাগত সাজ-পোছাক পৰিধান কৰেঅনুষ্ঠানসমূহত বিভিন্ন স্থানীয় লোকনৃত্য পৰিবেশন কৰা হয়। উৎসৱৰ সময়ত দৃঢ়ভাৱে যুদ্ধ কলা নৃত্যও আছে যিবোৰ দীঘল বাঁহৰ ডালৰ সৈতে পৰিবেশন কৰা হয়। এই নৃত্যবোৰৰ ভিতৰত বাঁহৰ নৃত্যটো মিজোসকলৰ অন্যতম স্বকীয় নৃত্য, আৰু ইয়াক পৰিৱেশন কৰিবলৈ দক্ষতা আৰু সজাগ মনৰ প্ৰয়োজনএই উৎসৱত স্থানীয় ৰাইজে ওচৰৰ গাঁৱৰ মানুহক আমন্ত্ৰণ জনোৱাৰ লগতে অতিথিসকলক আদৰণি জনোৱাৰ স্বাৰ্থত আদৰণি নৃত্য পৰিৱেশন কৰে। 

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.