18 June, Tue 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

ভাৰতৰত্ন ডঃ এ.পি.জে আব্দুল কালামৰ কেইটিমান বিশেষ তথ্য

27 Jul,2022 06:12 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 1619
0 Like 0.0

২০১৫ চনৰ এই দিনটোতে ভাৰতে নিজৰ ৰত্ন অৰ্থাত ড০ এ পি জে আব্দুল কালামহেৰুৱাইছিল । ইণ্ডিয়ান মিছাইল মেন’ ডাঃ এ পি জে আব্দুল কালাম আছিল বিশ্ববিখ্যাত বিজ্ঞানী, গৱেষক, শিক্ষাবিদ, আৰু ৰাজনীতিবিদ। ভাৰতৰ একাদশ ৰাষ্ট্ৰপতি ড০ এ পি জে আব্দুল কালাম দেশৰ অসামৰিক মহাকাশ কাৰ্যসূচীৰ লগতে প্ৰতিৰক্ষা আৰু সামৰিক ক্ষেপণাস্ত্ৰ বিকাশৰ প্ৰচেষ্টাৰ পূৰ্বসূৰী আছিল। সৰুৰে পৰাই তেওঁ দৰিদ্ৰ পৰিয়ালৰ পৰা অহা সত্ত্বেও শিক্ষা সমাপ্ত কৰাৰ লগতে যৌথ পৰিয়ালটো পোহপালো দিছিল। এ পি জে আব্দুল কালামক ভাৰতীয় জনসাধাৰণৰ হৃদয়ত মিছাইল মেন আৰু ভাৰতৰ পিপলছ প্ৰেচিডেণ্ট হিচাপে জনা যায়

এ পি জে আব্দুল কালাম সঁচাকৈয়ে দেশৰ যুৱসকলৰ বাবে প্ৰথম কিংবদন্তি আছিল। তেওঁ তেওঁৰ সমগ্ৰ জীৱন কাম আৰু লিখনিৰ জৰিয়তে দেশৰ নতুন প্ৰজন্মক অনুপ্ৰাণিত কৰিছে। । তেওঁ এজন বিজ্ঞানী আৰু এজন এৰোস্পেচ অভিযন্তা আছিল যি ভাৰতৰ মিছাইল কাৰ্যসূচীৰ সৈতে জড়িত আছিলপিছত ২০০২ চনৰ পৰা ২০০৭ চনলৈ দেশৰ ১১ তম ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে দেশৰ সেৱা আগবঢ়াইছিল।  

 ডাঃ এ পি জে আব্দুল কালামসম্পূৰ্ণ নাম আছিল অভুল পাকিৰ জৈনুলাবাদীন আব্দুল কালাম। কিন্তু তেওঁ আব্দুল কালাম নামেৰে পৰিচিত। ১৯৩১ চনৰ ১৫ অক্টোবৰত  তেওঁ তামিলনাডুৰ ৰামেশ্বৰম চহৰ জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল আৰু তাতে ডাঙৰ-দীঘল হৈছিল তেওঁৰ পিতৃ জৈনুলবুদীন আছিল নাওঁৰ মালিক আৰু স্থানীয় মছজিদৰ ইমাম। তেওঁৰ পৰিয়ালত চাৰিজন ককায়েক আৰু এগৰাকী ভনীয়েকৰ ভিতৰত সৰু তেওঁ সৰু আছিল । দেউতাকৰ উপাৰ্জনৰ পৰিপূৰক হিচাপে আব্দুল কালামে স্কুলৰ পাছত বাতৰি কাকত বিতৰণ কৰিছিল। তেওঁ কেইবাটাও হিন্দু ৰীতি-নীতিৰ বিষয়ে সুপৰিচিত আছিল আৰু সংস্কৃত শিকিছিল আৰু ভাগৱত পঢ়িছিল। প্ৰতিদিনে বীণা অভ্যাস কৰিছিল আৰু কৰ্ণাটিক ভক্তি সংগীত শুনিছিল।

তেওঁৰ সম্পৰ্কে কেইটামান বিশেষ তথ্য :

নিৰামিষভোজী জীৱনশৈলী

১৯৫০ চনত তিৰুচিৰাপল্লীৰ ছেইণ্ট যোচেফ কলেজত যোগদান কৰাৰ সময়ত ডাঃ কালাম এজন নিৰামিষভোজী হৈ পৰিছিল তেওঁ খাদ্যৰ খৰচ বহন কৰিব পৰা নাছিল সেইবাবে আৰু তেওঁ আৰ্থিক অসুবিধাৰ বাবে তেওঁ মই নিৰামিষভোজী হ’বলৈ বাধ্য হৈছিলকিন্তু অৱশেষত তেওঁ নিৰামিষ আহাৰ উপভোগ কৰিব ললে আৰু অৱশেষত তেওঁ সম্পূৰ্ণ নিৰামিষভোজী হৈ পৰিল

মিছাইল মেন অৱ ইণ্ডিয়া

এ পি জে আব্দুল কালামক ভাৰতৰ বাবে অগ্নি আৰু পৃথিৱীৰ দৰে বিভিন্ন মিছাইল তৈয়াৰ কৰাৰ বাবে মিছাইল মেন হিচাপে জনা গৈছিল।  প্ৰতিৰোধক হিচাপে মিছাইল ৰখাৰ পদক্ষেপৰ মাষ্টাৰমাইণ্ড হিচাপে চিত্ৰিত কৰা মানুহজন আছিল ডাঃ এ পি জে আব্দুল কালাম। অগ্নি আৰু পৃথিৱী ক্ষেপণাস্ত্ৰ নিৰ্মাণ আৰু কাৰ্যক্ষম কৰাৰ দায়িত্ব তেওঁৰ ওপৰত আছিল। এই কাৰণেই মানুহে তেওঁক মিছাইল মেন অৱ ইণ্ডিয়া বুলি জানে। তেওঁ সদায় বিশ্বাস কৰিছিল যে আমি শক্তিশালী হ’লেহে আন জাতিসমূহে ভাৰতক সন্মান কৰিব।

 শৈক্ষিক উৎকৃষ্টতা

জানি আচৰিত হব যে আব্দুল কালামৰ জীৱনকালত ৭ টা ডক্টৰেট ডিগ্ৰী আছিল আৰু ৪০ খন ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা সন্মানীয় ডক্টৰেট ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল

 শিশুসকলৰ প্ৰিয় ৰাষ্ট্ৰপতি

ডাঃ এ পি জে আব্দুল কালাম ভাৰতীয় ভাৰতীয় শিশুৰ প্ৰিয় । তেওঁ  ল’ৰা-ছোৱালীৰ মাজত বিখ্যাত আছিল আৰু তেওঁলোকৰ মাজত সময় কটাবলৈ ভাল পাইছিল। তেখেতে যুৱ প্ৰজন্মক লালন-পালন কৰি এখন উন্নত ভাৰত গঢ়াৰ ধাৰণা আগবঢ়াইছিল। তেওঁ সম্পূৰ্ণ বিজ্ঞানৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত আছিল আৰু যুৱ মনবোৰক নিজকে ক্ষেত্ৰখনত আগুৱাই যাবলৈ প্ৰেৰণা দিছিল। তেওঁৰ ইমেইল একাউণ্ট ভাৰতৰ সকলো শিশুৰ বাবে মুকলি আছিল, যাৰ ফলত তেওঁ ভাৰতৰ অন্যতম সুলভ ৰাষ্ট্ৰপতি হৈ পৰিছিল।

ভাৰতীয় পাৰমাণৱিক অভিযান

ডাঃ এ পি জে আব্দুল কালামে ভাৰতৰ পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰভাণ্ডাৰত  উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়াইছিল। তেওঁৰ সাংগঠনিক আৰু কাৰিকৰী সহায়ৰ বাবেই ১৯৯৮ চন পোখৰাণ -২ পাৰমাণৱিক পৰীক্ষা সফল হৈছিল।

বেক্টেৰিয়াকালাম নামেৰে নামকৰণ

১৯৬৩ চনত নাছাত প্ৰাৰম্ভিক প্ৰশিক্ষণ লোৱা ডাঃ কালামৰ সন্মানত নাছাৰ বিজ্ঞানীসকলে এটা নতুন অণুজীৱৰ নাম Solibacillus kalamii ৰাখিছিল।

 এ পি জে কালামৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰা পশ্চিম বংগৰ পৰা নতুন উদ্ভিদ প্ৰজাতি

পশ্চিমবংগৰ দুখন সংৰক্ষিত ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ পৰা নতুনকৈ আৱিষ্কৃত উদ্ভিদ প্ৰজাতি ড্ৰাইপেটছ কালামী ২০১৮ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত ভাৰতীয় উদ্ভিদ জৰীপৰ বিজ্ঞানীসকলে তেওঁৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰিছিল।

 কিংবদন্তিগৰাকীৰ বটাঁসমূহ  

১৯৮১ চনত পদ্মভূষণ, ১৯৯০ চনত পদ্ম বিভূষণ, ১৯৯৭ চনত ভাৰতসৰ্বোচ্চ সন্মান, ভাৰতৰত্ন ইন্দিৰা গান্ধী ৰাষ্টীয় বটা একটা (১৯৯৭) ৰামানুজা বটাঁ (২০০০)  কিং চাৰ্লছ দ্বিতীয় মেডেল (২০০৭) হুভাৰ মেডেল (২০০৯) আদি বঁটা লাভ কৰিছিল।

বিখ্যাত আত্মজীৱনী

আব্দুল কালামে তেওঁৰ আত্মজীৱনী লিখিছিল ‘Wings of Fire যিখন ইংৰাজী ভাষাত প্ৰথম প্ৰকাশ পাইছিল যদিও কিতাপখনৰ সফলতা আৰু তেওঁৰ জীৱনৰ বিষয়ে মানুহে জানিবলৈ ইমানেই দাবী কৰিছিল যে পিছত গ্ৰন্থখন ফৰাচী আৰু চীনাকে ধৰি ১৩টা ভাষালৈ অনুবাদ কৰা হৈছিল। তেওঁৰ জীৱনৰ ওপৰত ৬ খন জীৱনীও আছে।


শ্বিলঙ আই আই এমমঞ্চত শতাধিক ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক ভাষণ দি থকাৰ সময়তে তেওঁ হৃদযন্ত্ৰ বন্ধ হৈ পৰিল আৰু তাতে ঢলি পৰিল। তেওঁ সদায় ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক ভাল ভাল জ্ঞান দিবলৈ খুউব উৎসাহী আছি আৰু মৃত্যুৰ পূৰ্ৱেও তেওঁ ভালপোৱা কামটোৱে কৰি আছিল। যুৱ কিংবদন্তী আব্দুল কালামে কামনা কৰে যে দেশৰ প্ৰতিজন ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে শিক্ষিত হওক আৰু তাৰ পিছত দেশৰ বৃদ্ধিত সহায় কৰিবলৈ আগবাঢ়ি যাওক। তেওঁ আজি আমাৰ মাজত নাই কিন্তু তেওঁৰ মহান কাম আৰু অৱদান চিৰকাল আমাৰ মাজত থাকিব। তেওঁৰ সৰলতাঅনুশাসনকামৰ প্ৰতি সমৰ্পণ আৰু জাতীয়তাবাদী চিন্তাই সদায় দেশৰ যুৱসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰে।

শেষত তেওঁৰ কেইখনমান কিতাপ আপোনাকলৈ আগবঢ়ালো

Turning Points

Inspiring thoughts

Ignited Minds

A vision for the New Millennium

The Luminous Sparks: A Biography in Verse and Colours

Mission of India

You are Born to Blossom

Failure to success

Thoughts for Change

The Family and the Nation

 







Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.