17 July, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

কন্যা শিশু এখন মহান আৰু প্ৰগতিশীল সমাজৰ ভৱিষ্যত

11 Oct,2022 05:40 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 921
0 Like 0.0

সমগ্ৰ বিশ্বতে ১১ অক্টোবৰৰ দিনটো আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। এই বছৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱসৰ দশম বৰ্ষপূৰ্তি। এই দিৱস উদযাপনৰ বিশেষ উদ্দেশ্য হৈছে মহিলাসকলক তেওঁলোকৰ অধিকাৰ আৰু নাৰী সবলীকৰণৰ বিষয়ে সজাগ কৰা। যাতে তেওঁলোকে সন্মুখত থকা প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে আৰু নিজৰ সপোন পূৰণ কৰাৰ লগতে নিজৰ প্ৰয়োজনীয়তাও পূৰণ কৰিব পাৰে। ভাৰতকে ধৰি বহু দেশত মহিলাসকলে বহু প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছে। কন্যা সন্তানৰ জন্মৰ পৰা পৰিয়ালৰ মৰ্যাদা, শিক্ষা আৰু কেৰিয়াৰৰ অধিকাৰলৈকে। আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱসৰ লক্ষ্য হৈছে নাৰীৰ বিকাশৰ ক্ষেত্ৰত হোৱা বাধাসমূহ অতিক্ৰম কৰিবলৈ সজাগতা প্ৰচাৰ কৰা। আন্তৰ্জাতিক কন্যা শিশু দিৱস উদযাপন কেতিয়া আৰু কিয় আৰম্ভ হ’ল, এই দিৱসৰ ইতিহাস আৰু গুৰুত্বৰ বিষয়ে তলত উল্লেখ কৰা হৈছে।


আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱসৰ ইতিহাস

 ১৯৯৫ চনত বেইজিঙত অনুষ্ঠিত হোৱা নাৰী সম্পৰ্কীয় বিশ্ব সন্মিলনত পোন প্ৰথমবাৰৰ বাবে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস ঘোষণা কৰা হৈছিল । বিশ্বজুৰি কন্যা শিশুসকলে সন্মুখীন হোৱা সমস্যাসমূহৰ সমাধানৰ কৰাটোৱেই আছিল এই অনুষ্ঠানৰ মূল উদ্দেশ্য ।এটা এন জি অ’ই প্লেন ইণ্টাৰনেশ্যনেল প্ৰজেক্টৰ ৰূপত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস উদযাপন আৰম্ভ কৰে। এন জি অ’টোৱে ‘কাৰণ মই এগৰাকী ছোৱালী’ নামেৰে এক অভিযান আৰম্ভ কৰে। আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত এই অভিযান প্ৰচাৰ কৰিবলৈ কানাডা চৰকাৰৰ সৈতে যোগাযোগ কৰা হৈছিল। কানাডা চৰকাৰে এখন সাধাৰণ সভাত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস উদযাপনৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়ায়। ২০১১ চনৰ ১৯ ​​ডিচেম্বৰত ৰাষ্ট্ৰসংঘই এই প্ৰস্তাৱ গৃহীত কৰে। ইয়াৰ পিছতে ৰাষ্ট্ৰসংঘই ১১ অক্টোবৰত কন্যা শিশু দিৱস উদযাপন কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয় আৰু ২০১২ চনৰ ১১ অক্টোবৰত প্ৰথমবাৰৰ বাবে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস উদযাপন কৰা হয়।


 উদ্দেশ্য

বিশ্বৰ ৫০ খনতকৈও অধিক দেশে প্ৰতি বছৰে ১১ অক্টোবৰত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস উদযাপন কৰে। এই বিশেষ দিৱস উদযাপনৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে নাৰী শক্তিক প্ৰসাৰ কৰা। কন্যা সন্তানৰ জীৱন বিকাশ কৰা আৰু মহিলাসকলে সন্মুখীন হোৱা প্ৰত্যাহ্বানৰ বিষয়ে মানুহক সজাগ কৰা। ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ নাৰীক আত্মনিৰ্ভৰশীল কৰি তুলা আৰু নাৰীক স্বাৱলম্বী কৰি তোলা যাতে দেশ তথা সমাজৰ উন্নয়নত নাৰীয়েও অৰিহণা যোগাব পাৰে। বিশ্বৰ সকলো দেশতে নাৰীক তেওঁলোকক সন্মান আৰু অধিকাৰ প্ৰদান কৰিবলৈ বহু দেশত কন্যা শিশু দিৱস উপলক্ষে কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰা হয়। 

 তাৎপৰ্য্য

বিশ্বজুৰি পীড়িত যুৱতীসকলৰ অধিকাৰৰ বাবে এটা কণ্ঠৰ প্ৰয়োজন। আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱসে মানুহক পৰিৱৰ্তনৰ কণ্ঠস্বৰ হ’বলৈ আৰু তেওঁলোকক শক্তিশালী কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে। গভীৰভাৱে শিপাই থকা লিংগ পক্ষপাতিত্বই সমস্যাপূৰ্ণ মানসিকতাৰ সৃষ্টি কৰিছে যিয়ে ছোৱালীয়ে নিজৰ সম্ভাৱনা অৰ্জনৰ প্ৰতিটো খোজতে প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছে। আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱসৰ লক্ষ্য হৈছে এই বিষয়সমূহৰ প্ৰতি সজাগতা বৃদ্ধি কৰা আৰু কণমানি ছোৱালীৰ উত্থানৰ বাবে কৰ্মমুখী পৰিকল্পনাৰ দিশত কাম কৰা। কাৰণ শক্তিশালী ছোৱালীয়েই হৈছে এখন মহান আৰু প্ৰগতিশীল সমাজৰ ভৱিষ্যত।


আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস ২০২২ৰ বিষয়বস্তু

বিশ্বৰ ৫০ খনতকৈও অধিক দেশত আন্তৰ্জাতিক কন্যা শিশু দিৱস পালন কৰা হয়। প্ৰতি বছৰে এই দিৱসৰ এটা বিশেষ বিষয়বস্তু থাকে। আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস ২০২২বৰ্ষৰ বিষয়বস্তু হৈছে ‘এতিয়া আমাৰ সময় - আমাৰ অধিকাৰ, আমাৰ ভৱিষ্যত’। যোৱা ১০ বছৰত কন্যা শিশুৰ বাবে কিছু উন্নতি হোৱাটো এটা আশাব্যঞ্জক লক্ষণ কাৰণ তেওঁলোকৰ বিষয়সমূহৰ ওপৰত অধিক গুৰুত্ব প্ৰদান কৰা হৈছে।

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.