29 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

মণিপুৰৰ শিৰুই লিলি উৎসৱৰ তাৎপৰ্য্য

28 Sep,2022 05:23 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 1055
0 Like 0.0

শিৰুই লিলি মহোৎসৱ মণিপুৰ ৰাজ্যৰ বাৰ্ষিক অনুষ্ঠান। মণিপুৰৰ বিৰল আৰু বিলুপ্তপ্ৰায় ৰাজ্যিক ফুল শিৰুই লিলি উখৰুলৰ সৰ্বোচ্চ পাহাৰৰ ওপৰত খেতি কৰা হয়, য’ত মে’ মাহৰ শেষ সপ্তাহৰ পৰা জুন মাহৰ প্ৰথম সপ্তাহলৈকে ফুল ফুলা আৰম্ভ কৰে। ফুলৰ বতৰৰ শলাগ ল’বলৈ মণিপুৰ ৰাজ্য চৰকাৰৰ পৰ্যটন বিভাগে দায়িত্বশীল পৰ্যটনক প্ৰসাৰিত কৰাৰ লগতে ফুলবিধ বিলুপ্তিৰ পৰা ৰক্ষা কৰাৰ প্ৰয়াসত বাৰ্ষিক শিৰুই লিলি মহোৎসৱ অনুষ্ঠিত কৰে। ইয়াৰ পূৰ্বে শিৰুই পাহাৰৰ স্থানীয় জনজাতি সকলে সাংস্কৃতিক উৎসৱৰ আয়োজন কৰিছিল। কিন্তু ২০১৭ চনত মণিপুৰ চৰকাৰে শিৰুই লিলিৰ তাৎপৰ্য্য স্বীকাৰ কৰি স্থানীয় উৎসৱক ৰাজ্যিক উৎসৱ হিচাপে দাবী কৰি ফুলৰ প্ৰতি সন্মান জনাইছিল।


তাৎপৰ্য্য

ৰাজধানী ইম্ফলৰ পৰা প্ৰায় ৮৩ কিলোমিটাৰ দূৰত অৱস্থিত মণিপুৰৰ সৰ্বোচ্চ পাহাৰ উখৰুল পাহাৰীয়া ষ্টেচনত একমাত্ৰ শিৰুই লিলি ফুল খেতি কৰা হয়। শিৰুই লিলি পৃথিৱীৰ আন ক’তো পুনৰ ৰোপণ কৰিব নোৱাৰি। এই পাহাৰীয়া ষ্টেচনত তাংখুল নগা নামৰ এক যোদ্ধা জনগোষ্ঠী, কুকি আৰু অংগামী জনগোষ্ঠীৰ বাসস্থান আছে। টাংখুল জনগোষ্ঠীক মণিপুৰৰ আটাইতকৈ পুৰণি জনাজাত জনগোষ্ঠী হিচাপে গণ্য কৰা হয়। স্থানীয় জনজাতিসকলেই শিৰুই লিলিৰ সাংস্কৃতিক গুৰুত্বক স্বীকৃতি দি আৰু ফুলটো বিলুপ্ত হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰাৰ প্ৰয়াসত এই উৎসৱ আৰম্ভ কৰিছিল। এই বিৰল প্ৰজাতিৰ লিলি সংৰক্ষণৰ বাবে, আৰু দায়িত্বশীল, বিবেচনাপূৰ্ণ আচৰণৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি বহনক্ষম পৰ্যটনক প্ৰসাৰিত কৰিবলৈ, শ্বিৰুই লিলি উৎসৱক বহনক্ষমতা আৰু দায়িত্বশীল পৰ্যটনৰ এক চিহ্নিত প্ৰচাৰক হিচাপে উদযাপন কৰা হয়।

শিৰুই লিলি উৎসৱৰ সময়ত ৰাজ্যৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ জনজাতি আৰু জনগোষ্ঠীসমূহে একত্ৰিত হৈ ফুলৰ বতৰ উদযাপন কৰে। ভাৰতৰ লগতে বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা অহা মানুহে মণিপুৰৰ সৰ্বোচ্চ পাহাৰবোৰত ট্ৰেক কৰি টাংখুল জনগোষ্ঠীৰ গাঁৱত উপস্থিত হৈ তেওঁলোকৰ লগত মত বিনিময় কৰে, তেওঁলোকৰ প্ৰথা আৰু জীৱনশৈলীৰ বিষয়ে জানিব পাৰে আৰু থলুৱা ফুলৰ পৰ্যবেক্ষণ কৰে। এই উৎসৱত পৰম্পৰাগত আৰু সাংস্কৃতিক প্ৰকৃতিৰ বিভিন্ন অনুষ্ঠান, যেনে লাইভ সংগীত, লোকনৃত্য আৰু গীত, থলুৱা খেল, থলুৱা কলা, স্থানীয় খাদ্য, শিল্প আৰু শিল্পকলা প্ৰদৰ্শনী, হস্তশিল্প, দুঃসাহসিক ক্ৰীড়া, বাইকিং, কেম্পিং আদি অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। এই অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে স্থানীয় লোকসকলে নিজৰ জীৱন পদ্ধতিৰ চিত্ৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে আৰু তেওঁলোকৰ যুগ যুগ ধৰি চলি অহা ৰীতি-নীতি আৰু আচাৰ-অনুষ্ঠানসমূহ বাহিৰৰ মানুহক প্ৰদৰ্শন কৰে।

শিৰুই লিলি উৎসৱ সঁচাকৈয়ে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎসৱ, প্ৰতি বছৰে মণিপুৰত উদযাপন কৰা হয়। ই পাঁচ দিনীয়া আৰু পৰিৱেশ সংৰক্ষণৰ দিশত এক আন্তৰিক প্ৰচেষ্টা। 

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.