22 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

উত্তৰ-পূৰ্ৱাঞ্চলৰ মিজোৰামৰ শিল্পকলাৰ এটি অৱলোকন

03 May,2023 05:19 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 323
0 Like 0.0

ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব অঞ্চলত অৱস্থিত মিজোৰাম এখন পাহাৰীয়া ৰাজ্য আৰু ইয়াৰ চাৰিওফালে ৰসাল সেউজীয়া বনাঞ্চল। বৃহৎ সংখ্যক বাঁহৰ বাগিচা, বন্যপ্ৰাণী, জলপ্ৰপাত, লোককথা আৰু গাঁৱৰ চিত্ৰময় সৌন্দৰ্য্যৰে ধন্য এই সুন্দৰ ৰাজ্যখন। মানুহ সহজ-সৰল আৰু অতিথিপৰায়ণ প্ৰকৃতিৰ ঠাই।মিজোৰামৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ শিল্পকৰ্মসমূহৰ ভিতৰত আছে বাঁহ আৰু বেতৰ শিল্পকলাগহনা আৰু বাদ্যযন্ত্ৰ ।

সমগ্ৰ উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ হস্তশিল্পৰ নিজস্ব সুকীয়া পৰিচয় আছে। মিজোৰামৰ জনজাতিসকলে যুগ যুগ ধৰি হস্তশিল্পৰ একে ধৰণৰ আৰ্হি নিৰ্মাণ কৰি আহিছে, যিটো তেওঁলোকৰ জীৱন আৰু চহকী ঐতিহ্যৰ অংগ হৈ পৰিছে। মিজো জনগোষ্ঠীৰ পৰম্পৰাগত শিল্পকৰ্ম তেওঁলোকৰ বিস্ময়কৰ বেত আৰু বাঁহৰ কামত দেখা যায়। বেত আৰু বাঁহ মূলতঃ উপযোগী আৰু অলংকাৰিক দুয়োটা সামগ্ৰী উৎপাদনৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ৰাজ্যখনৰ আন এক জনপ্ৰিয় কলা হল বয়ন। মিজোৰাম ৰাজ্যদক্ষ শিপিনী আছে যিয়ে জটিল সুন্দৰ সামগ্ৰী সৃষ্টি কৰে।বেত আৰু বাঁহৰ হস্তশিল্প ৰাজ্যখনৰ আটাইতকৈ বিশিষ্ট শিল্পকৰ্ম। বেত আৰু বাঁহৰ এই সহজ অথচ মন্ত্ৰমুগ্ধকৰ ডিজাইনবোৰ সঁচাকৈয়ে আচৰিত আৰু অতি বহনক্ষম। ৰাজ্য আৰু বাহিৰত ডাঙৰ বজাৰ থকা এই বাঁহ আৰু বেতৰ হস্তশিল্পৰ পৰা বাচন-বৰ্তন, টুপী, ফুলদানি, আচবাব আদি সজ্জা সামগ্ৰী তৈয়াৰ কৰা হয়। বাঁহ আৰু বেতৰ শিল্প মিজোৰামৰ অন্যতম প্ৰধান পৰম্পৰাগত শিল্প, বাঁহৰ দ্বাৰা আচবাবৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ব্যৱসায়িক সামগ্ৰীলৈকে বিভিন্ন ধৰণৰ সামগ্ৰী তৈয়াৰ কৰা হয়। বেত আৰু বাঁহৰ লগতে আঁহ আৰু পাত আদিও ব্যৱহাৰ কৰা হয়।বাঁহ আৰু বেতৰ শিল্পকলা ৰাজ্যখনৰ বাবে আয়ৰ প্ৰধান উৎস। মিজোসকলে তেওঁলোকৰ সৃষ্টিশীলতাক প্ৰকৃত বাস্তৱত পৰিণত কৰিবলৈ দিনে-নিশাই কাম কৰে। বিভিন্ন ব্যৱসায়িক শিল্পকৰ্ম আৰু আচবাবৰ সামগ্ৰী তৈয়াৰ কৰাত বাঁহ আৰু বেতৰ বহু ব্যৱহাৰ আছে। আনকি তেওঁলোকৰ ঘৰবোৰো বাঁহৰ বেৰ আৰু খেৰৰ চালিৰে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। মহিলাসকলে বয়ন উদ্যোগটো সম্পূৰ্ণৰূপে দখল কৰিছে, আনহাতে পুৰুষসকলে বেত আৰু বাঁহৰ শিল্পকৰ্মত পাৰদৰ্শিতা দেখুৱাইছে। মিহি বেতৰ টুপী বনায়, মিহি বাঁহেৰে টুপী বয়। আনকি সুন্দৰকৈ হাতেৰে নিৰ্মিত ঝুৰিও বনাওক।

বয়ন মিজোৰামৰ এক জনপ্ৰিয় শিল্প আৰু ৰাজ্যৰ শিপিনীসকল এই শিল্পৰ বিশেষজ্ঞ। সাধাৰণ কেঁচামালবোৰক সুন্দৰ ডিজাইন আৰু আৰ্হিলৈ ৰূপান্তৰিত কৰি সুন্দৰ কাপোৰ উৎপাদন কৰাত তেওঁলোক পাকৈত। জটিল পৰম্পৰাগত ডিজাইন মিজো মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ তাঁতশালত বোৱা হয়।মিজোসকলে সুন্দৰ আৰ্হিৰে ধুনীয়া পৰম্পৰাগত চাদৰ বয়। পুণ্ডাম তেওঁলোকৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত আটাইতকৈ ধুনীয়া আৰু মিজোৰামত নিৰ্মাণ কৰা প্ৰথম হস্ততাঁতসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম।পৰম্পৰাগত হাতেৰে বোৱা কাপোৰখন মিজো জনগোষ্ঠীৰ অন্যতম বিখ্যাত পৰম্পৰাগত নৃত্য খুলামপ্ৰদৰ্শন কৰাৰ সময়ত কান্ধত মেৰিয়াই লোৱা হয়। এই কাপোৰৰ টুকুৰাটো মিজো বিবাহৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ। এই প্ৰামাণিক কাপোৰবোৰ কপাহৰ আৰু বেছিভাগেই হাতেৰে নিৰ্মিত। এটা পুণ্ডামত কলা, ৰঙা, হালধীয়া আৰু সেউজীয়া ৰেখা থাকে। এই কাপোৰখনে স্বামীৰ মৃত্যুৰ পিছত মৃতদেহ ঢাকিবলৈও ব্যৱহাৰ কৰা হয়।পৰম্পৰাগত সংস্কৃতিক চিত্ৰিত কৰা মাৰ্জিত 'পুয়ান'(কাপোৰ) বোৱাৰ বাবে মহিলাসকলে প্ৰধানকৈ দায়বদ্ধ  পুয়ান হৈছে পুৰুষ আৰু মহিলা উভয়েই সাধাৰণতে ৰঙীন সংস্কৃতিক প্ৰতিফলিত কৰে । যিটোক সহজতে স্কাৰ্টৰ দৰে পিন্ধা কাপোৰৰ টুকুৰা হিচাপে বৰ্ণনা কৰিব পাৰিইয়াক মিজোৰামৰ জাতীয় সাজ-পোছাক আৰু সদায় মিজো মহিলাই বয় আহিছে ।

মিজোৰামৰ জনপ্ৰিয় কলা আৰু শিল্পকৰ্মই ৰাজ্যখনৰ ঔদ্যোগিক বজাৰৰ এক উল্লেখযোগ্য অংশক সামৰি লৈছে।

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.