22 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱসৰ তাৎপৰ্য

11 Oct,2023 05:44 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 492
0 Like 0.0

আজি বিশ্বৰ বহু দেশত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস পালন কৰা হৈছে। এই দিৱসটো প্ৰতি বছৰে ১১ অক্টোবৰত বিশ্বত কন্যা সন্তানৰ  অংশগ্ৰহণ বৃদ্ধিৰ লক্ষ্যৰে পালন কৰা হয়, কন্যা সন্তানৰ  শিক্ষাৰ পৰা কেৰিয়াৰলৈকে পথ প্ৰদান কৰা হয়। কন্যা দিৱস উপলক্ষে সমগ্ৰ বিশ্বৰ মহিলাসকলক তেওঁলোকৰ অধিকাৰ আৰু নাৰী সবলীকৰণৰ বিষয়ে সজাগ কৰা হয়।ভাৰতকে ধৰি বহু দেশত মহিলাসকলে বহু প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হবলগীয়া হৈছে। আন্তৰ্জাতিক কন্যা শিশু দিৱসৰ উদ্দেশ্য হৈছে কন্যা সন্তান জন্মৰ পৰা পৰিয়ালত তেওঁৰ মৰ্যাদা, শিক্ষা আৰু কেৰিয়াৰৰ অধিকাৰলৈকে মহিলাৰ বিকাশত থকা বাধাসমূহ দূৰ কৰিবলৈ সজাগতা বিয়পোৱা।

২০১১ চনৰ ১৯ ডিচেম্বৰত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ পৰিষদে ৬৬/১৭০ নং প্ৰস্তাৱ গৃহীত কৰি ১১ অক্টোবৰক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস হিচাপে ঘোষণা কৰে। প্ৰতিবছৰে ১১ অক্টোবৰত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস পালন কৰা হয়। এই দিনটোত ছোৱালীসকলে সন্মুখীন হোৱা প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা আৰু ছোৱালীৰ সবলীকৰণ আৰু তেওঁলোকৰ অধিকাৰ পূৰণৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হয়।

বৰ্তমান সমগ্ৰ বিশ্বতে প্ৰায় ৬০০ নিযুতো অধিক অসীম বুদ্ধিমত্তাসম্পন্ন কন্যা সন্তান আছে যদিও জন সজাগতাৰ অভাৱ আৰু লিঙ্গ বৈষম্যৰ বাবে এনে প্ৰতিভা সমূহ অকালতে মৰহি যায়। গতিকে এই দিৱস পালনৰ জৰিয়তে সকলো বৈষম্য দূৰ কৰি উচিত শিক্ষাৰে সকলো কন্যা শিশুকে, বিশেষকৈ পিছপৰা শ্ৰেণী আৰু নিম্ন আয়ৰ পৰিয়ালৰ কন্যা শিশুসকলৰ শিক্ষাৰ উচিত অধিকাৰ প্ৰদান কৰাক প্ৰয়োজন।সমাজত ছোৱালীৰ মৰ্যাদা সুদৃঢ় কৰাৰ লক্ষ্যৰে এটা বেচৰকাৰী সংস্থাই প্লেন ইণ্টাৰনেশ্যনেল প্ৰজেক্ট আৰম্ভ কৰে, যাৰ অধীনত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস উদযাপনৰ কাম আৰম্ভ হয়। এই এন জি অ'টো 'কাৰণ মই এগৰাকী ছোৱালী।' নামেৰে এটা অভিযান আৰম্ভ কৰিলে। আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত এই অভিযান প্ৰচাৰৰ বাবে কানাডা চৰকাৰৰ সৈতে যোগাযোগ কৰা হৈছিল। কানাডা চৰকাৰে এখন সাধাৰণ সভাত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস উদযাপনৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়ায়। পিছত ৰাষ্ট্ৰসংঘই কন্যা দিৱস পালন কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰে।

নাৰী শক্তিৰ প্ৰসাৰৰ লক্ষ্যৰে এই দিৱস পালন কৰা হয়। কন্যা দিৱস উপলক্ষে ছোৱালীৰ জীৱন উন্নত কৰাৰ লগতে তেওঁলোকক সুৰক্ষিত আৰু শিক্ষিত কৰি তোলাৰ লগতে জীৱনৰ সকলো প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হবলৈ মহিলাসকলক প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে এক সজাগতা অভিযান চলোৱা হয়। লগতে নাৰীক স্বাৱলম্বী কৰি তোলাৰ প্ৰয়াস কৰা হয়যাতে নাৰীয়েও দেশ আৰু সমাজৰ উন্নয়নত অৰিহণা যোগাব পাৰে।

প্ৰতি বছৰে কন্যা শিশু দিৱসৰ এক বিশেষ বিষয়বস্তু থাকে। বিশ্বৰ ৫০ খনতকৈও অধিক দেশত এই বিষয়বস্তুৰ আধাৰত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিৱস উদযাপন কৰা হয়। ২০২৩ৰ বিষয়বস্তু হৈছে "ছোৱালীৰ অধিকাৰত বিনিয়োগ কৰক: আমাৰ নেতৃত্ব, আমাৰ মংগল"।


 

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.