17 July, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

শালিমাৰ বাগ

18 Nov,2023 05:59 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 445
0 Like 0.0

ভাৰতৰ জম্মু-কাশ্মীৰৰ শ্ৰীনগৰ চহৰৰ উপকণ্ঠ অঞ্চলৰ দল হ্ৰদৰ উত্তৰ-পূব দিশত এটা চেনেলৰ দ্বাৰা সংযুক্ত শ্ৰীনগৰৰ এখন মোগল বাগিচা শলিমাৰ বাগ। ইয়াৰ আন নাম হ’ল শালিমাৰ গাৰ্ডেন, শলিমাৰ বাগ, ফাৰাহ বক্স আৰু ফৈজ বক্স আৰু ইয়াৰ ওচৰৰ আন বিখ্যাত শ্ব’ৰ লাইন গাৰ্ডেন হৈছে নিশাত বাগ। ১৬১৯ চনত মোগল সম্ৰাট জাহাংগীৰে পত্নী নূৰজাহানৰ বাবে এই বাগিচাখন নিৰ্মাণ কৰিছিল। বাগক মোগল উদ্যান শস্যৰ উচ্চ বিন্দু বুলি গণ্য কৰা হয়। এতিয়া ই এখন ৰাজহুৱা উদ্যান। এতিয়া ইয়াক শ্ৰীনগৰৰ মুকুট বুলিও কোৱা হয়।

১৬১৯ চনত মোগল সম্ৰাট জাহাংগীৰে নিৰ্মাণ কৰিছিল শলিমাৰ বাগ। তেওঁ প্ৰাচীন বাগিচাখনক ১৬১৯ চনত ৰাজ বাগিচা বুলি অভিহিত কৰে আৰু ইয়াক ফাৰাহ বাক্ষ ’ (‘সুখদায়ক’) বুলি অভিহিত কৰে। সম্ৰাট জাহাংগীৰে নিজৰ ৰাণীক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ তেওঁৰ বিখ্যাত শলিমাৰ বাগ, তেওঁৰ সপোনৰ প্ৰকল্প নিৰ্মাণ কৰিছিল। তেওঁ ১৬১৯ চনত প্ৰাচীন বাগিচাখন ৰাজ বাগিচালৈ ৰূপান্তৰিত কৰি ‘ফাৰাহ বাক্স’ (‘প্লেজেণ্ট’) নাম ৰাখিছিল। তেওঁ পত্নী নুৰজাহান (‘পৃথিৱীৰ পোহৰ’)ৰ বাবে নিৰ্মাণ কৰিছিল। ১৬৩০ চনত সম্ৰাট শ্বাহজাহানৰ নিৰ্দেশত কাশ্মীৰৰ ৰাজ্যপাল জাফৰ খানে ইয়াৰ সম্প্ৰসাৰণ কৰে। তেওঁ ইয়াৰ নাম ৰাখিলে ‘ফাইজ বক্ষ’ (‘প্ৰভাইডাৰ’)। তাৰ পিছত জাফৰ খানৰ পিছে পিছে যোৱা পাঠান আৰু শিখ ৰাজ্যপালসকলৰ বাবে ই আনন্দৰ ক্ষেত্ৰ হৈ পৰে। মহাৰাজ ৰঞ্জিত সিঙৰ দিনত মাৰ্বলৰ মণ্ডপটো ইউৰোপীয় দৰ্শনাৰ্থীৰ বাবে অতিথিশালা আছিল। মহাৰাজা হৰি সিঙৰ দিনত এই অঞ্চল বিদ্যুৎস্পৃষ্ট হৈছিল। এনেদৰে বছৰ বছৰ ধৰি বহু শাসকে বাগিচাখন সম্প্ৰসাৰণ আৰু উন্নতি সাধন কৰি বিভিন্ন নামেৰে মাতিছিল যদিও আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় নাম ‘শালিমাৰ বাগ’ আজিও চলি আছে। বিশেষকৈ মোগল যুগত সম্ৰাট জাহাংগীৰ আৰু তেওঁৰ পত্নী নুৰজাহানে কাশ্মীৰৰ প্ৰতি ইমানেই মুগ্ধ হৈছিল যে গৰমৰ দিনত কমেও ১৩ বাৰ দিল্লীৰ পৰা নিজৰ পূৰ্ণ দৰবাৰী লৈ শ্ৰীনগৰলৈ গুচি গৈছিল। শলিমাৰ বাগ তেওঁলোকৰ সাম্ৰাজ্যিক গ্ৰীষ্মকালীন বাসস্থান আৰু ৰাজদৰবাৰ আছিল। পীৰ পাঞ্জল পৰ্বতৰ কঠিন বৰফৰ পথেৰে হাতীত উঠি শ্ৰীনগৰ পালেহি।

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.