22 May, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

মাজুলীৰ বিষয়ে একলম

21 Jan,2022 04:55 PM, by: Jyoti Rekha Kalita
1 minute read Total views: 3052
3 Likes 0.0

কলা সংস্কৃতিৰ অন্যতম নিদৰ্শন বুলি ক'লে মাজুলীৰ কথাই মনলৈ আহে। মহাবাহু ব্ৰক্ষ্মপুত্ৰ নদীয়ে ভাৰতৰ সুদূৰ উত্তৰ পূবৰ ৰাজ্য অসমৰ উচ্চভূমিৰ মাজেৰে পাৰ হৈ দক্ষিণলৈ যাওঁতে ই পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ নদী দ্বীপ মাজুলীৰ বুকুৰে পাৰ হৈ যায়। মাজুলী হৈছে নৱ-বৈষ্ণৱ ধৰ্ম আন্দোলনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বহুতো মঠৰ দেশ; সত্ৰ, হিন্দু ধৰ্মৰ প্ৰাচীন বৈষ্ণৱ ধৰ্ম পৰম্পৰাৰ এক বহি:বিকাশ আৰু এতিয়া এক গোলকীয় সংগঠন। মাজুলী হৈছে প্ৰাকৃতিক বিপদৰ দ্বীপ। বহু শতাব্দী ধৰি ব্ৰক্ষ্মপুত্ৰ নদীয়ে দ্বীপটোৰ বানেৰে প্লাৱিত কৰি আহিছে, কিন্তু ১৯৫০ চনত অসমৰ ব্ৰহ্মপুত্ৰ উপত্যকাত হোৱা ভূমিকম্পৰ পিছত গড়া খহনীয়া বাঢ়ি ইয়াৰ লোকসকল যথেষ্ট দুৰ্যোগত ভূগিছে।  এই বৃহৎ খহনীয়াত দ্বীপটোৰ মূল এলেকাৰ এক-তৃতীয়াংশলৈ হ্ৰাস পাইছে।

২০০৬ চনতে অসম চৰকাৰৰ দ্বাৰা সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ হিচাপে মৰ্যাদা লাভ কৰা মাজুলী বিশ্বৰ আটাইতকৈ জনবসতিপূৰ্ণ নদী দ্বীপ সমূহৰ ভিতৰত এটা। দ্বীপটো প্ৰায় ৫৮৪ বৰ্গ কিলোমিটাৰ এলেকাজুৰি বিস্তৃত আছে আৰু ২০১১ চনৰ ভাৰতীয় লোকপিয়ল অনুসৰি ১,৬৭,৩০৪ গৰাকী লোকে তাত বসবাস কৰি আছে। মাজুলীক ব্ৰক্ষ্মপুত্ৰৰ এটা শাখাৰ দ্বাৰা গঠন কৰা হয়, ইয়াক লোহিত নদী বুলি কোৱা হয় আৰু ই মূল নদীৰ পৰা পৃথক হৈ উত্তৰলৈ যায়, পৃথক নদী হিচাপে প্ৰায় ১০০ কিলোমিটাৰ ভ্ৰমণ কৰে আৰু শেষত গোলাঘাট জিলাৰ ওচৰৰ মূখ্য নদীৰ সৈতে পুনৰ একত্ৰিত হয়।

মাজুলী এখন বহুজাতিক সমাজ যদিও সাংস্কৃতিকভৱে এখন সমগোত্ৰীয় ঠাই। জনগাথঁনিগতভাৱে মাজুলী বিভিন্ন জাতি-জনজাতিৰে পৰিপূৰ্ণ, যেনে- অসমীয়া, মিচিং, কছাৰী, দেউৰী, নেপালী ইত্যাদি। বিভিন্ন জাতি-জনজাতিৰে পৰিপূৰ্ণ যদিও সকলোৱে মিলি বৈষ্ণৱ সংস্কৃতি গ্ৰহণ কৰিছে আৰু ইয়াৰ সংৰক্ষণ তথা সুৰক্ষা আৰু প্ৰসাৰত সহায় কৰিছে।

ঐতিহাসিকভাৱে, সাংস্কৃতিক আৰু অৰ্থনৈতিকভাৱে ব্ৰক্ষ্মপুত্ৰক অসমৰ জীৱনৰেখা বুলি গণ্য কৰিব পাৰি। বহু শতাব্দী ধৰি ব্ৰক্ষ্মপুত্ৰই অসম সমাজৰ সংস্কৃতি আৰু অৰ্থনীতি কঢ়িয়াই আনিছে। অৱশ্যে এই জীৱনদায়ক নদীখনো দুৰ্যোগৰ আগজাননী। ১৯৭৫ চনৰ পৰা ২০১৫ চনলৈ ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ ৰূপতত্ত্বৰ তুলনা কৰি, এয়া স্পষ্ট যে নদীখন মাজুলীৰ আহতগুৰি আৰু চালমোৰাত উত্তৰলৈ স্থানান্তৰিত হৈছে। এই পৰিৱৰ্তনৰ ফলত জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তন হয়, আৰু ইয়াৰ ফলত কৃষিভূমি হেৰুওৱাৰ ফলত দ্বীপটোৰ অৰ্থনৈতিক প্ৰ'ফাইলত পৰিৱৰ্তন ঘটিছে। এই দুয়োটা পৰিৱৰ্তন ভূমি-ব্যৱহাৰৰ পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰকাৰত প্ৰকট হয়, য'ত বৃহৎ পৰিমাণৰ বনাঞ্চল আৰু পৰিত্যক্ত ভূমিবোৰ নিৰ্মিত এলেকা আৰু কৃষিক্ষেত্ৰলৈ ৰূপান্তৰিত কৰা হৈছে যাৰ গাওঁবোৰ নদীৰ হাতত হেৰাই গৈছে। ব্ৰহ্মপুত্ৰত নদীৰ পাৰৰ খহনীয়াই মাজুলী দ্বীপত তিনিটা প্ৰকাৰে প্ৰভাৱ পেলাইছে। প্ৰথমতে, খহনীয়াই মাজুলীৰ মূল এলেকাৰ প্ৰায় দুই-তৃতীয়াংশ ক্ষয় কৰি দ্বীপটোৰ ভূগোল সলনি কৰিছে। দ্বিতীয়তে, ভূমি হেৰুওৱাৰ বাবে দ্বীপটোৰ প্ৰাথমিক অৰ্থনৈতিক কাৰ্যকলাপ কৃষি ব্যাহত হৈছে, আৰু তৃতীয়ত, বন্ধ হোৱাৰ লগতে মাজুলীৰ বাহিৰত সত্ৰসমূহৰ স্থানান্তৰৰ ফলত মাজুলীৰ শতিকা পুৰণি নৱ-বৈষ্ণৱী সংস্কৃতি ধ্বংস কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। মাজুলীত নদীৰ পাৰৰ খহনীয়াই মাজুলীৰ ভূগোলত বৃহৎ পৰিমাণৰ পৰিৱৰ্তন আনিছে আৰু এই প্ৰক্ৰিয়াত দ্বীপটোৰ পুৰণি সমাজ আৰু অৰ্থনীতিৰ পৰিৱৰ্তন ঘটিছে।

 

(সহায় লৈ)

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.