18 June, Tue 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ৩০ টা ঠাইৰ নাম পুনৰ সলনি চীনৰ

02 Apr,2024 01:46 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 242
0 Like 0.0

চীনে নিজৰ সম্প্ৰসাৰণবাদী নীতি দাবী কৰাৰ প্ৰয়াসত ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব ৰাজ্য অৰুণাচল প্ৰদেশৰ প্ৰকৃত নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখাৰ (এল এ চি) ৩০ টা স্থানৰ নাম সলনি কৰে।বেইজিঙে জাংনান বুলি স্বীকৃতি দিয়া অৰুণাচল প্ৰদেশৰ তথাকথিত মানকভৌগোলিক নামৰ চতুৰ্থ তালিকাখন।

বেইজিঙে নাম সলনি কৰা ৩০ টা স্থানৰ ভিতৰত ১২ টা পাহাৰ, চাৰিখন নদী, এটা হ্ৰদ, এটা পাহাৰীয়া পাছ, ১১ টা আৱাসিক এলেকা, আৰু এটুকুৰা মাটি আছে।নামবোৰত চীনা আখৰ আছে, তিব্বতী আৰু পিনয়ন, মেণ্ডেৰিন চীনা ভাষাৰ ৰোমান বৰ্ণমালাৰ সংস্কৰণ। তদুপৰি চীনৰ মন্ত্ৰালয়ে বিশদ অক্ষাংশ আৰু দ্ৰাঘিমাংশৰ লগতে অঞ্চলসমূহৰ উচ্চ ৰেজোলিউচনৰ মানচিত্ৰও শ্বেয়াৰ কৰিছে।ইফালে বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে চীনৰ এই দাবী নাকচ কৰি কয় যে অৰুণাচল প্ৰদেশ ভাৰতৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ আছিল, আছে আৰু সদায় থাকিব

মন্ত্ৰালয়ৰ উদ্ধৃতিৰে চাউথ চাইনা মৰ্নিং পোষ্টে কয় যে, "ভৌগোলিক নাম পৰিচালনাৰ ক্ষেত্ৰত ৰাজ্য পৰিষদৰ চীনৰ মন্ত্ৰীসভাৰ প্ৰাসংগিক বিধান অনুসৰি আমি সংশ্লিষ্ট বিভাগসমূহৰ সৈতে সংগতি ৰাখি চীনৰ জাংনানৰ কিছুমান ভৌগোলিক নামৰ প্ৰামাণিককৰণ কৰিছো।

ইফালে বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে চীনৰ এই দাবী নাকচ কৰি কয় যে অৰুণাচল প্ৰদেশ ভাৰতৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ আছিল, আছে আৰু সদায় থাকিব"আজি আপোনাৰ ঘৰৰ নাম সলনি কৰিলে মোৰ হ'বনে? অৰুণাচল প্ৰদেশ ভাৰতৰ এখন ৰাজ্য আছিল, আছে, সদায় থাকিব। নাম সলনি কৰাৰ কোনো প্ৰভাৱ নপৰে। আমাৰ সেনা তাত নিয়োজিত হৈ আছে (লাইন অৱ প্ৰকৃত নিয়ন্ত্ৰণ) ," ই এ এম জয়শংকৰে কয়।

ইয়াৰ পূৰ্বে বেইজিঙে ২০১৭ চনত অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ছটা স্থানৰ বাবে 'মানক" নামৰ প্ৰাৰম্ভিক তালিকা প্ৰকাশ কৰিছিল।তাৰ পিছত ২০২১ চনত ১৫টা স্থানক সামৰি লোৱা দ্বিতীয়খন তালিকা, ২০২৩ চনত প্ৰকাশ পোৱা ১১টা অতিৰিক্ত স্থানৰ নাম সন্নিবিষ্ট কৰা আন এখন তালিকা।

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.