17 July, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

অগপ হৈছে CAA ৰূপায়ণত আটাইতকৈ বেছি ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱা দল

15 Mar,2024 05:33 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 182
0 Like 0.0

ক্ষমতাৰ বাবে মতাদৰ্শ ত্যাগ কৰি অসম গণ পৰিষদৰ নেতৃত্বই বিজেপি নেতৃত্বাধীন চৰকাৰক সহযোগ কৰিলে মূল সমৰ্থকসকলৰ মাজত বিশ্বাসযোগ্যতা হেৰুৱাব।এই প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ ক্ষমতা বা অক্ষমতাই দলটোৰ দীৰ্ঘম্যাদী ৰাজনৈতিক ভৱিষ্যত আৰু জনসাধাৰণৰ মাজত অনুৰণন প্ৰভাৱিত কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

সদৌ অসম ছাত্ৰ সন্থা(আছু)আৰু সদৌ অসম গণ সংগ্ৰাম পৰিষদ(AAGSP)ৰ দৰে সংগঠনৰ নেতৃত্বত অসম আন্দোলনৰ এক উল্লেখযোগ্য বিদ্ৰোহ। এই আন্দোলনৰ লক্ষ্য আছিল ভাৰত চৰকাৰক অসমৰ পৰা অবৈধ অনুপ্ৰৱেশকাৰীক ধৰা পেলাবলৈ, ভোটৰ অধিকাৰৰ পৰা বঞ্চিত কৰিবলৈ, আৰু বিতাড়িত কৰিবলৈ হেঁচা দিয়া।

ছয় বছৰ ধৰি চলি থকা এই আন্দোলনত ৰাজনৈতিক অস্থিৰতা আৰু ব্যাপক জাতিগত হিংসাৰ সূচনা কৰা এক স্থায়ী নাগৰিক অবাধ্যতা অভিযান জড়িত আছিল। অৱশেষত ১৯৮৫ চনত অসম চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰি আন্দোলনৰ সামৰণি পৰে, ত অবৈধ অনুপ্ৰৱেশকাৰীক ধৰা পেলোৱা আৰু বিতাড়নৰ সন্দৰ্ভত প্ৰতিবাদকাৰীসকলে উত্থাপন কৰা কিছুমান মূল দাবীক সম্বোধন কৰা হয়।

অসমৰ জনসাধাৰণৰ আকাংক্ষা আৰু আশাৰ প্ৰতীক হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰি অসমৰ ৰাজনৈতিক পৰিৱেশত এক নতুন যুগৰ সূচনাৰে অসম গণ পৰিষদৰ জন্ম হৈছিল।১৯৮৫ চনৰ ঐতিহাসিক অসম চুক্তিৰ পৰিণতিত প্ৰতিষ্ঠা হোৱা অগপই অসমীয়া জনসাধাৰণৰ স্বাৰ্থক প্ৰতিনিধিত্ব কৰাৰ বাবে উৎসৰ্গিত এক শক্তি হিচাপে দ্ৰুতগতিত প্ৰাধান্য লাভ কৰিছিল।

২০০১ চনলৈকে দলটোৱে ইতিমধ্যে দুটা কাৰ্যকালৰ বাবে ক্ষমতা দখল কৰিছিল আৰু সেই বছৰৰ অসম বিধানসভা নিৰ্বাচনত উল্লেখযোগ্য পৰিৱৰ্তন ঘটিছিল। অগপ আৰু বিজেপিৰ মিত্ৰতা হোৱাৰ ফলত অগপই চিপিআই, চিপিএম, ইউপিপিৰ দৰে পূৰ্বৰ অংশীদাৰ হেৰুৱালে। এই মিত্ৰতাক লৈ বিভ্ৰান্তিৰ সৃষ্টি হয়, অহিন্দু সংখ্যালঘুৰ মাজত অগপই সমৰ্থনৰ বিপদৰ সন্মুখীন হবলগীয়া হয়।কংগ্ৰেছে ইয়াৰ মূলধন হিচাপে লৈ সৰু সৰু জাতিভিত্তিক দলৰ সৈতে মিত্ৰতা গঢ়ি তুলিছিল। বাওঁপন্থী দলসমূহে অসমত নিজৰ দখল হেৰুৱাই পেলালে, দুৰ্নীতি আৰু হিংসাৰ দ্বাৰা বিকৃত অগপৰ পূৰ্বৰ শাসন ব্যৱস্থাক লৈ জনসাধাৰণৰ অসন্তুষ্টিৰ বাবে কংগ্ৰেছ বিজয়ী হৈ ওলাই আহিল।

উন্নয়নমূলক আখ্যানৰ ভিতৰত পোছাক পিন্ধা বিজেপিৰ হিন্দুত্ববাদী এজেণ্ডাই বিশেষকৈ নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইনৰ দৰে বিতৰ্কিত এজেণ্ডাৰ সন্দৰ্ভত জনসাধাৰণক মোহভংগ কৰি তুলিছে। যদিও দলটোক দায়িত্বৰ পৰা মুক্ত কৰিব নোৱাৰি, কিয়নো হিন্দুত্ববাদৰ প্ৰচাৰ ইয়াৰ মঞ্চৰ কেন্দ্ৰীয় বিষয় হৈ আহিছে, আৰু পাকিস্তানৰ সৈতে আমাৰ সম্পৰ্কৰ কথা আহিলে CAA এক শক্তিশালী শক্তি বা মূল্যবোধ হৈয়েই আছে। কিন্তু পূব সীমান্তৱৰ্তী অঞ্চলৰ কথা আহিলে এই আবেদন যথেষ্ট কমি যায়।

অসমত অসম গণ পৰিষদৰ ৰাজনৈতিক দখল দ্ৰুতগতিত কমি আহিছে। অনুপ্ৰৱেশৰ সমস্যাটো কাৰ্যকৰীভাৱে মোকাবিলা কৰিব নোৱাৰাৰ লগতে অসম আন্দোলনৰ সময়ত গোপনে হত্যাকাণ্ডৰ লগত জড়িত লোকসকলক জবাবদিহি কৰিব নোৱাৰাটোৱে ইতিমধ্যে জনসাধাৰণৰ মাজত চিৰস্থায়ী নেতিবাচক ছাপ পেলাইছে। নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন (CAA)ৰ দৰে জটিল বিষয়ত অগপৰ মৌনতাই অগপৰ দুৰ্দশা আৰু অধিক ভয়াৱহ কৰি তুলিছে। এই মৌনতাক বহুতে দলৰ নীতিৰ প্ৰতি বিশ্বাসঘাতকতা আৰু ই প্ৰতিনিধিত্ব কৰা বুলি দাবী কৰা জনসাধাৰণৰ আৱেগক অৱজ্ঞা হিচাপে গ্ৰহণ কৰে।

মূলতঃ অতীতৰ ব্যৰ্থতা, প্ৰতিদ্বন্দ্বী ৰাজনৈতিক শক্তিৰ বেদখল, আৰু অগপই মূল মূল্যবোধৰ অনুভূত পৰিত্যাগ আদিৰ সমন্বয়ে ইয়াৰ সম্ভাৱনাৰ এক অন্ধকাৰ ছবি দাঙি ধৰে। যিহেতু দলটোৱে দলৰ ভিতৰৰ গণতন্ত্ৰক অক্ষুণ্ণ ৰাখিবলৈ অক্ষম, সেয়ে সৰ্বাধিক নিশ্চিতভাৱে ২০২৪ চনৰ নিৰ্বাচনত দলটোৱে যি মতাদৰ্শৰে সৃষ্টি হৈছিল সেয়া সম্পূৰ্ণৰূপে হেৰাই যাব আৰু নিশ্চিতভাৱে আঞ্চলিক নামকৰণ হিচাপে বিজেপিৰ সহযোগী প্ৰতিষ্ঠানত পৰিণত হব।অসম প্ৰগতি আৰু ৰূপান্তৰৰ চৌহদত থিয় দিছে, দুখৰ বিষয় যে অগপই নিজৰ ভাগ্য গঢ় দিয়াত কোনো ভূমিকা গ্ৰহণ নকৰে।

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.