17 July, Wed 2024
support@thecriticalscript.com
Blog image

অসমৰ চাহৰ ইতিহাসৰ কথা আপুনি জানেনে?

12 Apr,2024 12:45 PM, by: Ankita Gogoi
1 minute read Total views: 365
0 Like 0.0

অসমৰ আগতে চীনৰ একমাত্ৰ দেশ আছিল যিয়ে চাহ উৎপাদন কৰি বিশ্বৰ বিভিন্ন দেশলৈ চাহ ৰপ্তানি কৰিছিল। এই সতেজ পানীয়টো সমগ্ৰ বিশ্বতে এক নিচা, আনকি ব্ৰিটিছ ভাৰততো, কিন্তু দুই এজনেহে জানিছিল যে উত্তৰ-পূবত এটা লুকাই থকা সোণৰ খনি আছে। 

এটা কিংবদন্তি অনুসৰি হাইলেণ্ডৰ ৰংপুৰৰ সমীপত ব্যৱসায় কৰি থকা ৰবাৰ্ট ব্ৰুচ নামৰ স্কটিছ ব্যৱসায়ী এজনে ১৮২৩ চনত অসম চাহ আৱিষ্কাৰ কৰে। কোৱা হয় যে তেওঁ মণিৰাম দেৱানৰ জৰিয়তে ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ শ্বহীদ বুলি গণ্য কৰা স্থানীয় চিংফো নেতা বেছা গামক লগ পাইছিল। মণিৰাম দেৱানে ব্ৰুচক দেখুৱাইছিল যে কেনেকৈ স্থানীয় জনজাতীয় চিংফোৱে এই জোপোহাৰ পাতৰ পৰা চাহ বনাইছিল।

এই জনগোষ্ঠীৰ পৰা তেওঁ কেৱল ওচৰতে উচ্চ উৎপাদনক্ষম পাত খেতি কৰাই নহয়, বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ চাহৰ মাজত পাৰ্থক্যও শিকিছিল। কিন্তু দুখৰ বিষয় যে তেওঁৰ ওপৰত ১৮৫৭ চনত ইংৰাজৰ বিৰুদ্ধে হোৱা বিদ্ৰোহত অংশ লোৱাৰ অভিযোগ উত্থাপন হৈছিল, যাৱজ্জীৱন কাৰাদণ্ডৰ শাস্তি আৰু শেষত আন্দামানৰ কালাপানীলৈ বিতাড়িত কৰা হৈছিল।

অসমত চাহ খেতি আৰম্ভ কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় আছিল মণিৰাম দত্ত বৰুৱা, যাক মণিৰাম দেৱান বুলিও জনা যায়। মণিৰাম দেৱান, ১৮৪১ চনত চাকৰি এৰি যোৱালৈকে অসম কোম্পানীৰ মুখ্য প্ৰশাসনিক আৰু বিত্তীয় প্ৰশাসক হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰি পিছলৈ নিজাকৈ চাহ বাগিচা স্থাপন কৰা। কিন্তু যিহেতু তেওঁ ১৮৫৭ চনৰ বিদ্ৰোহত অংশ লৈছিল, সেয়েহে ১৮৫৮ চনত ইংৰাজে তেওঁক ফাঁচী দিছিল। মণিৰাম দেৱানৰ অগ্ৰণী কামৰ পিছত বহু সংখ্যক লোক – মূলতঃ অসমীয়া ব্যক্তি – স্বেচ্ছাই চাহ খেতি কৰিবলৈ আগবাঢ়ি আহিছিল।

মণিৰাম দেৱানৰ পৰিচয়ৰ পিছত ব্ৰুচে জনজাতি প্ৰধানজনৰ লগত বীজৰ লগতে এই চাহপাতৰ ওপৰত বৈজ্ঞানিক বিশ্লেষণ কৰাৰ ব্যৱস্থা কৰিলে। দুৰ্ভাগ্যজনকভাৱে ইয়াক সম্পূৰ্ণৰূপে শ্ৰেণীভুক্ত কৰাৰ কেইবছৰমান আগতেই ৰবাৰ্ট ব্ৰুচৰ মৃত্যু হয়।

এই পাতবোৰৰ কিছুমান ১৮৩০ চনৰ আৰম্ভণিতে ৰবাৰ্ট ব্ৰুচৰ ভাতৃ চাৰ্লছে ভালদৰে পৰীক্ষাৰ বাবে কলিকতা উদ্ভিদ উদ্যানলৈ লৈ গৈছিল। পিছত এই উদ্ভিদটোক লিখিতভাৱে চাহৰ জাত হিচাপে নামকৰণ কৰা হয়। 

অসমত চাহ গছৰ আৱিষ্কাৰৰ ফলত ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীয়ে পূৰ্বতে চীনৰ নিয়ন্ত্ৰণত থকা ব্যৱসায়ৰ সম্প্ৰসাৰণ কৰিবলৈ সক্ষম হয়। অৰুণাচল চিংফো জনগোষ্ঠীয়ে উৎপাদিত চাহৰ বাৰটা বাকচ ১৮৩৫ চনত কলিকতাৰ পৰা লণ্ডনলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল। অৱশেষত ব্ৰিটিছ চৰকাৰে চাৰ্লছ ব্ৰুচক চাহ বাগিচাসমূহৰ পৰিচালক হিচাপে বাছি লৈছিল আৰু ১৮৩৭ চনত ৪৬টা বাকচ অসম চাহ চাহ আয়োগলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল।

Disclaimer: The opinions expressed in this article are those of the author's. They do not purport to reflect the opinions or views of The Critical Script or its editor.

0 review
Ad

Related Comments

Newsletter!!!

Subscribe to our weekly Newsletter and stay tuned.